Senát vyzval Babiše k rezignaci: Jeho účast ve vládě je nepřijatelná
Vývoj kauzy Čapí hnízdo
Senát označil za nepřijatelné, aby premiér Andrej Babiš (ANO) s ohledem na nová podezření zůstal ve vládě do vyšetření kauzy Čapí hnízdo, v níž je trestně stíhán kvůli dotačnímu podvodu. Senát se na tom ve čtvrtek většinově shodl v usnesení, které podpořili i senátoři vládní ČSSD. Zástupci ANO se hlasování převážně zdrželi, nebo byli proti. Celkem pro usnesení hlasovalo 59 senátorů ze 73 přítomných. Proti byli jen 4 senátoři.
„Senát Parlamentu ČR považuje účast Andreje Babiše ve vládě ČR do konce vyšetřování podezření z dotačního podvodu ve věci společnosti Čapí hnízdo za nepřijatelnou,“ stojí v usnesení. Babiš ve středu výzvám ke svému odstoupení odmítl vyhovět.
Horní komora stanovisko přijala poté, co jí předseda vlády nepřišel poskytnout vyjádření k informacím o pobytu svého syna na Ruskem anektovaném Krymu. Babiš mladší je v kauze Čapí hnízdo obviněn také. Babiš se z dnešního jednání omluvil, náhradní termín nenabídl, uvedl předseda senátorů ODS Miloš Vystrčil.
Podle části senátorů je fakt, že se Andrej Babiš mladší nacházel na Ruskem okupovaném Krymu, mnohem závažnější než samotná kauza Čapího hnízda. „Nemůžeme přehlédnout, se že syn nacházel na místě, kde se jen tak někdo nacházet nemůže. Horší by snad mohla být jen Severní Korea,“ řekl místopředseda Senátu Milan Štěch.
Jako bezpečnostní riziko to vidí Raduan Nwelati: „Babiš potvrdil, že se jeho syn opravdu nacházel na Krymu. Jedná se o bezpečnostní riziko. Na Krym se nedá dostat bez vědomí tajných služeb Ruska. Podobný názor má i bývalí prezidentský kandidát Pavel Fischer, kterého zarazil fakt, že se syn premiéra ČR ocitl na Krymu, kde se několik týdnu nacházel jen ve společnosti ženy, která mluví pouze Rusky.
Čerstvý senátor Jiří Drahoš zase uvedl, že nechápe, proč Senát podobné usnesení přijímá až teď. Trestně stíhaný člověk se podle něj nikdy neměl dostat do vlády.
Andrej Babiš se však dočkal podpory několika senátorů zvolených za hnutí ANO. Zuzana Baudyšová uvedla, že nechápe, proč se tolik pozornosti věnuje kauze Čapí hnízdo, když se dějí mnohem závažnější aféry. Vladislav Václavec pronesl, že se takovéto prohlášení mělo udělat již po volbách. Zároveň připomněl, že byl Babiš obviněn už před volbami, přesto je však dokázal vyhrát.
Václav Hampl však argumentoval tím, že premiérem může být někdo jiný z hnutí ANO. „To, že hnutí ANO vyhrálo volby, ještě neznamená, že musí být premiérem trestně stíhaná osoba. Věřím, že je v hnutí více lidí než Andrej Babiš. Nikdo jim nebere právo mít svého premiéra.“
Jiří Čunek a Ladislav Václavec poukazovali na to, že mnohá trestní řízení vůči veřejně činným osobám jsou zastavena. Čunek se pozastavil nad tím, že stíhání Babiše bylo zahájeno krátce před loňskými sněmovními volbami. Podle Čunka premiér neměl být ke stíhání sněmovnou vydán a měl být vyšetřován až po skončení svého mandátu.
Mnozí senátoři poukazovali na to, že premiér jako předseda Bezpečnostní rady státu, který má přímý vliv na Generální inspekci bezpečnostních sborů, může ovlivňovat vyšetřování. Místopředseda Senátu Jiří Oberfalzer se pozastavil nad tím, že premiérův syn pobýval v doprovodu zaměstnance holdingu Agrofert, jehož byl Babiš vlastníkem, právě na Krymu „mimo radary českých tajných služeb“. Podotkl, že premiér opakovaně říkal, že je schopen za své děti položit život, a měl by tedy za ně být schopen položit i funkci předsedy vlády.