Babišův audit se odsouvá. Komise zažádala české úřady o další dokumenty

STŘET ZÁJMŮ

Babišův audit se odsouvá. Komise zažádala české úřady o další dokumentyNOVÉ
Premiér Andrej Babiš Foto:

FOTO: Jan Zatorsky

Domov

zd Echo24

Okolo termínu, do kterého má mít Evropská komise hotovou závěrečnou zprávu o auditech k střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše a holdingu Agrofert, panují nejasnosti. Za zdržením výsledků má stát skutečnost, že si auditoři vyžádali od českých úřadů další dokumenty. Serveru iROZHLAS.cz to sdělila mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí. Podle ní se další nezávazný termín posouvá na 14. června.

Sám komisař Günther Oettinger v polovině dubna za zavřenými dveřmi kontrolního výboru europarlamentu uvedl, že první dvě z několika auditních zpráv by měla česká strana dostat v polovině května k vyjádření. Tak se ale nestalo a Komise uvedla, že půlka května není potvrzené datum. „Evropská komise žádné datum nikdy oficiálně nepotvrdila. Audit v místě dokončila a nyní ho analyzuje,“ uvedla v tomto týdnu pro Echo24 za Evropskou komisi Magdalena Frouzová.

Vysvětlením je podle ministerstva žádost o doplňující materiály. „Vzhledem k dodatečnému doplňování dokladů ze strany ministerstva životního prostředí byl přerušen běh lhůty pro zpracování návrhu auditní zprávy,“ řekla serveru iROZHLAS.cz mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Barbara Hanousek Eckhardová.

Lhůta je nyní podle ministerstva stanovena na polovinu června, i tak jde ale o nezávazné datum. „Konec lhůty pro zpracování návrhu zprávy nyní připadá na 14. června 2019. Pokud si tedy Evropská komise vyžádá další podklady, bude běh lhůty opět přerušen,“ doplnila mluvčí ministerstva práce.

Na možný Babišův střet zájmů loni upozornila nevládní organizace Transparency International. Premiér podle jejího právního názoru i po vložení své firmy Agrofert do svěřenských fondů může holding ovlivňovat, zároveň má jako předseda vlády vliv i na jednání o podobě evropského rozpočtu a o rozdělování evropských dotací v Česku.

Babiš, jehož Hnutí Ano je favoritem nadcházejících Evropských voleb, jakákoli pochybení opakovaně odmítá a připomínky věci v českých i zahraničních médiích označuje za štvavou politickou kampaň.

Na základě popudu TI začala Evropská komise situaci prověřovat. Její právní služba už loni na podzim došla k závěru, že Babiš ve střetu zájmů je, neboť může Agrofert i nadále ovlivňovat a jako předseda vlády má zároveň vliv i na jednání o rozpočtu i dotacích.

Oettinger v dopise českému europoslanci Tomáši Zdechovskému (KDU-ČSL) počátkem května uvedl, že otázka možného střetu zájmů českého premiéra je pro Evropskou komisi „absolutní prioritou“ kvůli ochraně evropského rozpočtu. Zopakoval, že služby komise nyní „pečlivě vyhodnocují“ výsledky několika rozsáhlých auditů, které na počátku roku v ČR prověřovaly české řídící a kontrolní systémy správy unijních peněz a jejich využívání v konkrétních případech.


Čtěte dále: Nařčení ze sexuálního obtěžování. Australský herec Rush dostal u soudu odškodné 2,8 milionu dolarů

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.