Kaše z pomoci OSN otrávila v Ugandě přes 200 lidí. Tři z nich zemřeli
Otrava ovesnou kaší
Po otravě jídlem z potravinové pomoci Světového programu pro výživu OSN (WFP) zemřeli v Ugandě tři lidé a dalších 262 jich trpí zdravotními potížemi. S odkazem na informace místní policie o tom informovala agentura Reuters. Organizace zastavila distribuci směsi ovesné kaše, která je pravděpodobně zdrojem otravy.
Jídlo bylo součástí programu distribuce potravinové pomoci v severovýchodním ugandském regionu Karamoja, polopouštní oblasti, kde WFP poskytuje potraviny obyvatelům, které postihne neúroda.
Lidé po požití jídla trpěli průjmy, zvracením, krvácením z nosu a dalšími zdravotními problémy, uvádí se ve zprávě ugandské policie z pondělního večera. Policie „aktivně vyšetřuje smrt tří lidí (...) po snědení nekvalitních potravin od Světového programu pro výživu“. Vzorky jídla a moči i krve pacientů budou poslány do vládní laboratoře na analýzu.
WFP již v sobotu zastavil rozdělování směsi ovesné kaše s vysokou nutriční hodnotou Super Cereal v rámci všech svých programů v Ugandě. Potvrdil, že 262 lidí po snědení kaše onemocnělo. Potravina se většinou podává těhotným ženám, ve velké míře ji ale konzumují i podvyživení Uganďané a uprchlíci.
„WFP řeší tuto věc od začátku s extrémní naléhavostí,“ uvedla agentura. „Je zde potenciální souvislost (mezi otravami a distribuovaným jídlem), ale samozřejmě si musíme být jisti,“ uvedl mluvčí WFP stanici BBC.
Uganda hostí přes milion uprchlíků z Jižního Súdánu a Demokratické republiky Kongo, odkud žalostná bezpečnostní situace vyhnala statisíce lidí z jejich domovů.
V únoru vydal WFP prohlášení, v němž konstatoval problémy s kvalitou směsi Super Cereal. Podle něj jídlo nedosahovalo vykazovaných nutričních hodnot, neboť obsahovalo příliš málo tuků a bílkovin. Uvedl také, že výrobek, který dodává komerční firma, v žádném případě není zdravotně závadný.