1 Otrava ovesnou kaší

Kaše z pomoci OSN otrávila v Ugandě přes 200 lidí. Tři z nich zemřeli

, NOVÉ

Témata: , , ,

Po otravě jídlem z potravinové pomoci Světového programu pro výživu OSN (WFP) zemřeli v Ugandě tři lidé a dalších 262 jich trpí zdravotními potížemi. S odkazem na informace místní policie o tom informovala agentura Reuters. Organizace zastavila distribuci směsi ovesné kaše, která je pravděpodobně zdrojem otravy.

Jídlo bylo součástí programu distribuce potravinové pomoci v severovýchodním ugandském regionu Karamoja, polopouštní oblasti, kde WFP poskytuje potraviny obyvatelům, které postihne neúroda.

Lidé po požití jídla trpěli průjmy, zvracením, krvácením z nosu a dalšími zdravotními problémy, uvádí se ve zprávě ugandské policie z pondělního večera. Policie „aktivně vyšetřuje smrt tří lidí (...) po snědení nekvalitních potravin od Světového programu pro výživu“. Vzorky jídla a moči i krve pacientů budou poslány do vládní laboratoře na analýzu.

WFP již v sobotu zastavil rozdělování směsi ovesné kaše s vysokou nutriční hodnotou Super Cereal v rámci všech svých programů v Ugandě. Potvrdil, že 262 lidí po snědení kaše onemocnělo. Potravina se většinou podává těhotným ženám, ve velké míře ji ale konzumují i podvyživení Uganďané a uprchlíci.

„WFP řeší tuto věc od začátku s extrémní naléhavostí,“ uvedla agentura. „Je zde potenciální souvislost (mezi otravami a distribuovaným jídlem), ale samozřejmě si musíme být jisti,“ uvedl mluvčí WFP stanici BBC.

Uganda hostí přes milion uprchlíků z Jižního Súdánu a Demokratické republiky Kongo, odkud žalostná bezpečnostní situace vyhnala statisíce lidí z jejich domovů.

V únoru vydal WFP prohlášení, v němž konstatoval problémy s kvalitou směsi Super Cereal. Podle něj jídlo nedosahovalo vykazovaných nutričních hodnot, neboť obsahovalo příliš málo tuků a bílkovin. Uvedl také, že výrobek, který dodává komerční firma, v žádném případě není zdravotně závadný.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Smrt zardoušením? Exporadce Putina, který zemřel v USA, měl zlomenou jazylku

Pomůžu vám ke zbraním, řekl šéf pražských muslimů. Ti se od něj distancovali

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.