Rýsují se kontury možného konce války. Jak by mohla vypadat dohoda
VÁLKA NA UKRAJINĚ
Ve středu 16. března, den po setkání s polským, českým a slovinským premiérem v Kyjevě, poznamenal ukrajinský prezident Zelenskyj ve svém videoprojevu k národu: „Je těžké, ale důležité, aby válka skončila dohodou. Setkání pokračují a, jak jsem informován, pozice na jednáních jsou už realističtější. Ale ještě potřebujeme čas k tomu, aby rozhodnutí byla v zájmu Ukrajiny.“
Lze to číst tak, že ten čas je potřeba k tomu, aby se obě strany dopracovaly k vzájemně přijatelným formulacím. Anebo to lze chápat tak, že čas pracuje pro Ukrajinu. Sebevědomí jejího vedení je dnes takové, že je docela možný druhý výklad.
Když vzápětí po zahájení ruského útoku ukrajinský velvyslanec v jedné západoevropské metropoli – proslýchá se, že to měl být Andrij Melnyk v Berlíně – žádal hostitelskou vládu o pomoc, dostalo se mu prý vysvětlení, že tu nemůže čekat, neboť tamní vláda dává Ukrajině 48 hodin. Dnes, po měsíci, Moskva s kyjevskou „bandou nacistů a narkomanů“, jak prezident Putin označil ukrajinskou vládu, jedná, byť formou delegací nižší úrovně. Není nedostatek zájemců o zprostředkování – po Izraelcích a Turcích nejnověji nabídli své služby i Švýcaři. Již 8. března referovali Izraelci, že ruské požadavky jsou „pro Zelenského obtížně přijatelné, ale ne tak extrémní, jak očekávali. Doplnili, že návrhy nepožadují změnu režimu v Kyjevě a ponechávají Ukrajině suverenitu.“
Minulý pátek už poradce tureckého prezidenta Erdogana, který slyšel jeho telefonáty s Putinem i Zelenským, hovořil s New York Times o poznání podrobněji. Mluvilo se prý o tom, jak pojednat situaci Krymu, který je de facto ruský, i o „nějaké nové formě Minských dohod“ pro separatistické enklávy na východě, které mezitím Rusko uznalo jako nezávislé státy. Že Ukrajina nebude v NATO, to už Zelenskyj naznačil, že je mu jasné. Ovšem podle Erdoganova poradce se Ukrajinci domnívají, že Putin jednání spíš zdržuje. Podle našich informací si ale Ukrajinci myslí, že už by Putin byl ochoten v jednáních pokročit dál – ale zatím ne na pozicích, kterých hodlají dosáhnout.
Jak by mohla dohoda vypadat, až přijde její čas?
Celý text si můžete přečíst již nyní na ECHOPRIME nebo od čtvrtka v tištěném vydání Týdeníku Echo. Týdeník Echo si můžete předplatit již od 249 korun za měsíc zde.