Ohromená Británie kritizuje Trumpa za výroky o Mayové

Ohromená Británie kritizuje Trumpa za výroky o MayovéSLEDUJEME ON LINE
Donald Trump a Theresa Mayová Foto:

Foto: Shutterstock

Svět

Trump v Británii

Kritika amerického prezidenta Donalda Trumpa britské premiérky Theresy Mayové v rozhovoru s bulvárním listem The Sun v den jeho návštěvy v Británii dominuje v pátek zpravodajství britských médií. Trumpovy nediplomatické výroky důrazně kritizují někteří britští politici. Prezident se v pátek odpoledne s Mayovou setkal. Diskutovali bilaterální i mezinárodní otázky a obchodní dohodu mezi Londýnem a Washingtonem. Společně s manželkou byl Trump pozván i na čaj ke královně Alžbětě II.

Živý přenos Živý přenos ukončen Čekáme
Ostatní online zpravodajství   

17:50 Putin by se nebránil spolupráci s FBI

Podle Putina je obvinění o vměšování Ruska do amerických voleb nesmyslné. Putin by se však nebránil žádosti zvláštního vyšetřovatele FBI Muellera, aby ruské úřady vyslechly 12 příslušníků ruských tajných služeb, které jsou v USA obviňovány z počítačového útoku na Demokratickou stranu. Chtěl by však, aby  Američané podobně postupovali proti lidem, kteří jsou podezření z protiprávních aktivit vůči Ruské federaci.

17:15 Oba dva státníci vystoupili na společné tiskové konferenci

Jak Donald Trump, tak Vladimír Putin chtějí spolupracovat na řešení světových problémů, jako je třeba denuklarizace Korejského poloostrova, boj proti terorismu, podle Trumpa může spolupráce mezi oběma zeměmi zachránit statisíce životů. Podle Trumpa si obě strany přejí spolupráci a mír. Putin na tiskové konferenci řekl, že se Rusko nevměšovalo a nikdy nebude vměšovat do vnitřních záležitostí USA, tedy ani neovlivňovalo prezidentské volby.

16:20 Novináři se připravují na konferenci obou státníků

Schyluje se k tiskové konferenci, níž by Donald Trump a jeho ruský protějšek Vladimír Putin měli oznámit výsledky své ví než dvouhodinové debaty za zavřenými dveřmi. Podle zpráv novinářů, kteří jsou na místě, by se na konferenci mělo dostat 20 amerických a 20 ruských reportérů. 

15:35 Jednání skončilo, pokračují šéfové diplomacií

Diskuze amerického prezidenta Donalda Trumpa a šéfa Kremlu Vladimíra Putina po více než dvou hodinách skončila. Oznámily to ruská zpravodajská televize Rossija 24 nebo agentura Interfax. Šéf Bílého domu označil setkání za „velmi dobrý začátek pro všechny“. Na jednání státníků za zavřenými dveřmi navazuje jednání delegací obou stran. Potvrzena je účast ministrů zahraničí Sergeje Lavrova a Mikea Pompea. 

15:20 Ukrajina, Sýrie či terorismus

Situace v Sýrii, na Ukrajině, vývoj na Korejském poloostrově či terorismus. To jsou témata, která by podle twitterového účtu ruského velvyslanectví ve Washingtonu měli prezidenti Donald Trump s Vladimírem Putinem na svém setkání projednávat. Trump nicméně bezprostředně před rozhovorem prohlásil, že by chtěl řešit mezinárodní obchod, jaderné zbraně a postoj k Číně. 

15:10 V Helsinkách protestují těhotní Trumpové 

V různých protestech proti setkání amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho ruského protějška Vladimíra Putina se vyjímají postavy demonstrantů oblečených jako těhotní Trumpové. Jejich záměrem je upozornit na nařízení šéfa Bílého domu z minulého roku, které ukládá nevládním organizacím podporovaným federálními penězi nijak nepropagovat potraty.

14:30 Proč Helsinky?

Jako dějiště pro summit prezidentů Donalda Trumpa a Vladimíra Putina bylo vybráno hlavní město Finska. Nejedná se však o nic nového. Helsinky coby neutrální půda za studené války hostily setkání nejvyšších představitelů Spojených států a Sovětského svazu. Finsko sdílí část hranice s Ruskem a udržuje s ním dobré vztahy. Není členem NATO a hodí se také jako místo „na půli cesty“ obou státníků. Trump se přeletěl ze Skotska a Putin z Moskvy. 

13:45 Vítejte v zemi se svobodným tiskem, píší finská média

Finský deník Helsingin Sanomat rozvěsil po Helsinkách billboardy a plakáty, na nichž ruskému prezidentovi Vladimíru Putinovi i jeho americkému protějšku Donaldu Trumpovi připomíná důležitost svobody tisku. „Pane prezidente, vítejte v zemi se svobodným tiskem,“ stojí na jednom. „Trump nazývá novináře nepřáteli veřejnosti,“ stojí na dalším. 

13:25 Prezidenti spolu jednají mezi čtyřma očima

Prezidenti Donald Trump a Vladimír Putin spolu hovoří za zavřenými dveřmi, diskuzi jsou přítomni pouze jejich tlumočníci. Podle Trumpa chtějí debatovat o mezinárodním obchodě, Číně či jaderných zbraních. Šéf Bílého domu se nechal slyšet, že doufá, že setkání bude začátek výjimečných americko-ruských vztahů. Putin očekává „zevrubnou debatu o ožehavých otázkách“.

13:20 „Svět chce, abychom spolu vycházeli“

Na krátkém brífinku s novináři před samotným setkáním obou státníků americký prezident Donald Trump prohlásil, že svět chce, aby spolu Spojené státy a Rusko vycházeli. „Máme řadu dobrých i špatných věcí, o kterých budeme mluvit a diskutovat. Obchod, jaderné zbraně i Čína,” uvedl šéf Bílého domu. Dodal, že obě země spolu v poslední době nevycházely nejlépe, ale že vycházení s Ruskem je dobrá, ne špatná věc. Pogratuloval také svému protějšku Vladimíru Putinovi za organizaci „dosud nejlepšího fotbalového šampionátu“.

12:57 Obě strany jsou na místě 

Do prezidentského paláce v Helsinkách dorazili už jak prezident Spojených států Donald Trump, tak jeho ruský protějšek Vladimír Putin. Ten na místo schůzky přijel asi o 20 minut dříve limuzínou Aurus, která je údajně větší než reprezentační vůz prezidenta USA přezdívaný The Beast (Bestie). Trump vzhledem ke zpoždění Putinova letadla pozdržel i svůj příjezd do dějiště setkání, dorazil těsně před 13. hodinou.

12:00 Putin už dosedl v Helsinkách, poprvé použije novou limuzínu

Letadlo ruského prezidenta Vladimíra Putina přistálo na letišti v Helsinkách. Odtud jede novou limuzínou, kterou představil při své květnové inauguraci, do finského prezidentského paláce, kde se setká se svým americkým protějškem Donaldem Trumpem. Putinovo letadlo mělo asi 45 minut zpoždění.

11:30 Začátek summitu se zřejmě posune, Putinovo letadlo má zpoždění 

Novináři, kteří jsou na místě setkání mezi šéfem Bílého domu Donalda Trumpa a ruského prezidenta Vladimíra Putina, píší o tom, že se start summitu zřejmě posune. Podle nich Putinovo letadlo v Helsinkách dosedne asi o 45 minut později, tedy zrovna v čase, kdy by měl dorážet do prezidentského paláce, dějiště setkání.

11:15 Jsme „nejlepšími přáteli“. Kdo tvrdí opak, šíří fake news, říká Tusk

Evropská unie a Spojené státy jsou „nejlepšími přáteli“. Na Twitteru to uvedl předseda Evropské rady Donald Tusk. „Kdo tvrdí, že jsme nepřátelé, šíří fake news,“ dodal. Jeho prohlášení přichází jen pár desítek hodin poté, co se americký prezident Donald Trump nechal slyšet, že EU je nepřítelem Spojeného království, které jedná o odchodu z osmadvacítky.

11:00 Helsinský summit doprovází i protesty

V centru Helsinek jsou dnes k vidění skupiny Bojovníků za lidská práva i ochránců životního prostředí. Protestují proti politice prezidentů USA a Ruska Donalda Trumpa s Vladimírem Putinem. „Trumpe a Putine: Zastavte zločiny proti lidskosti v Čečensku,“ promítla americká organizace Human Rights Campaign v noci na dnešek na stěnu paláce v centru Helsinek. „Celý svět se dívá. Mlčení je smrtelné,“ objevilo se rovněž na sídle hlavy finského státu, kde se setkání Trumpa s Putinem dnes uskuteční. Hnutí Greenpeace na kostele v centru Helsinek vyvěsilo transparent s nápisem „Rozehřejme naše srdce, nikoliv naši planetu“. Trump chce totiž odstoupit od pařížské klimatické dohody.

10:20 Neničte světový řád, vyzval Tusk USA s Ruskem

Šéf Evropské rady Donald Tusk dnes apeloval na amerického prezidenta Donalda Trumpa, jeho ruský protějšek Vladimíra Putina i Čínu ke spolupráci s Evropou. Neměli by podle něj začínat obchodní války a měli by se vyvarovat dalších konfliktů. „Všichni jsme si vědomi skutečnosti, že struktura světa se mění před našima očima a je naší společnou odpovědností udělat všechno pro to, aby to byla změna k lepšímu,“ prohlásil Tusk. Všichni světoví hráči podle něj mají „společnou povinnost“ ne zničit celosvětový řád, ale zlepšit ho reformou mezinárodních obchodních pravidel.

9:20 Naše vztahy s Ruskem nikdy nebyly horší, prohlásil Trump

Vzájemné vztahy mezi Spojenými státy a Ruskem nebyly nikdy předtím horší. Jen pár hodin před začátkem helsinské schůzky s ruským prezidentem Vladimirem Putinem to na Twitteru napsal americký prezident Donald Trump. „Náš vztah s Ruskem NIKDY nebyl horší díky mnoha letům bláznovství a hlouposti USA a nyní – zmanipulovaného honu na čarodějnice,“ napsal šéf Bílého domu.

8:50 Trump posnídal s finským prezidentem, řešili NATO

Prezident Spojených států Donald Trump a jeho finský protějšek Sauli Niinistö se sešli v Helsinkách ke společné snídani. Ještě předtím došlo k oficiálnímu přivítání Trump a jeho manželky Melanie finským prezidentským párem. Oba státníci se znovu zaobírali nedávným bruselským summitem NATO. Trump se v té souvislosti na Twitteru pochlubil, že obdržel od řady státníků děkovné telefonáty za to, že je dostal k jednacímu stolu.

8:00 Trump se sejde s Putinem v Helsinkách

Donald Trump se rok a půl po nástupu do funkce v pondělí poprvé sejde se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem na oficiálním summitu.S Putinem chce Trump hovořit mimo jiné o údajném vměšování Rusů do amerických prezidentských voleb v roce 2016. Dalším tématem jednání má být Ukrajina, která je zdrojem napětí a sankcí mezi Washingtonem a Moskvou. O Krymu Rusko diskutovat nehodlá, uvedl Kreml. Oba státníci budou hovořit i o konfliktu v Sýrii, na jehož vyřešení mají obě strany odlišné názory.

Pondělí 16. července 

19:30 Proti Trumpovi protestují desítky tisíc lidí

Demonstranti se sešli na několika místech v Londýně i v jiných městech Velké Británie, např. ve skotském Glasgow nebo anglickém Manchesteru.

19:00 Trump se setkal s královnou Alžbětou II.

Donald Trump společně s manželkou Melanií navštívil britskou královnu Alžbětu II., zatímco desítky tisíc Britů protestují.

17:20 Trump: Interview pro The Sun je „fake news“

Trump na dotaz novinářů okomentoval rozhovor pro The Sun. Americký prezident uvedl, že Mayovou nekritizoval. Interview s deníkem označil za „fake news“, protože se ve vydání údajně neobjevily pasáže rozhovoru, ve kterých premiérku chválil.

16:30 Je to jen tisk, uklidňovala Mayová kvůli článku v The Sun

„Nebojte se, je to jen tisk,“ reagovala šéfka britské vlády na omluvu prezidenta USA Donalda Trumpa. Ve čtvrtek přinesl deník The Sun s Trumpem rozhovor, jehož hlavní informací byla Trumpova kritika plánu Mayové na budoucí vztahy s EU s dodatkem, že by mohl ohrozit budoucí obchodní dohodu mezi USA a Spojeným královstvím.

16:20 „Fake news“. Trump odmítal odpovědět na otázku CNN

Prezident Spojených států Donald Trump odmítal odpovědět na otázku reportéra americké stanice CNN. „CNN je fake news, fake news,“ opakoval.

16:10 V Londýně může protestovat až 100 tisíc lidí

Organizátoři pátečních protitrumovských protestů uvedli, že se v centru Londýna dohromady ke všem demonstracím sešlo až 100 tisíc lidí. Prozatím však není možné ověřit, zda se jimi uváděná čísla blíží realitě.

16:00 „Vzájemné vztahy jsou na nejvyšší speciální úrovni“

Podle amerického prezidenta Donalda Trumpa jsou britsko-americké vztahy na „nejvyšší speciální úrovni“. Oproti svým předešlým prohlášením tak zmírnil. Ve čtvrtek přinesl deník The Sun s Trumpem rozhovor, jehož hlavní informací byla Trumpova kritika plánu Mayové na budoucí vztahy s EU s dodatkem, že by mohl ohrozit budoucí obchodní dohodu mezi USA a Spojeným královstvím.

15:50 Kdybych byl tehdy prezidentem, anexe Krymu by neproběhla

Americký prezident Donald Trump chce mít s Ruskem dobré vztahy a stejně tak dobře chce vycházet s Čínou. Po jednání s britskou premiérkou Theresou Mayovou uvedl, že je přesvědčen, že ho v tomto úsilí britská ministerská předsedkyně jistě podporuje. Trump problém Krymu označuje za dědictví po Obamovi. Prohlásil, že kdyby tehdy byl prezidentem on, Putin by zcela jistě poloostrov nezabral.

15:30 Trump Mayové poděkoval za podporu na summitu NATO

Americký prezident Donald Trump dnes poděkoval britské premiérce Therese Mayové, že na summitu NATO v Bruselu podpořila jeho požadavek, aby všichni členové aliance spravedlivě sdíleli náklady na obranu.

15:20 Mayová s Trumpem chystají obchodní dohodu

Britská premiérka Theresa Mayová se s americkým prezidentem Donaldem Trumpem dohodla, že se budou snažit uzavřít „ambiciózní“ obchodní dohodu o volném obchodu. Státníci to společně řekli novinářům po společném jednání v rámci Trupmovy oficiální návštěvy Británie.

15:10 Brexit je věcí Británie, zmírnil Trump

Rozhodnutí o podobě odchodu Spojeného království z Evropské unie je věcí Británie. Po dnešním jednání s britskou premiérkou Theresou Mayovou to prohlásil americký prezident Donald Trump, který zároveň Londýnu slíbil, že bude moci s USA po brexitu obchodovat. Trump přitom ve čtvrtečním rozhovoru s bulvárním listem The Sun kritizoval plán Mayové na budoucí vztahy s EU s dodatkem, že by právě tuto dohodu mohl ohrozit.

14:00 V protestu nechybí právník pornoherečky Daniels

V ženském pochodu na protest proti návštěvě amerického prezidenta Donalda Trumpa kráčí také Michael Avenatti, právník pornoherečky Stormy Daniels, která se se šéfem Bílého domu soudila kvůli tomu, že s ní údajně měl mít v minulosti aféru. Trump to popírá. Avenatti ještě před protestem na Twitteru napsal, že se těší do Londýna na demonstraci proti „velmi krutému a neobvyklému prezidentovi“.

13:00 Nikdy jsme naše vztahy neposunuli výš, míní Trump

„Jsou to velmi produktivní dva dny,“ prohlásil americký prezident donald Trump o návštěvě Spojeného království. „Pravděpodobně nikdy dříve jsme neposunuli naše vztahy na vyšší úroveň než o uplynulé noci,“ okomentoval čtvrteční pracovní večeři s premiérkou Theresou Mayovou. „Mluvili jsme spolu hodinu, hodinu a půl. A bylo to opravdu něco,“ doplnil. Dnešní schůzka se má týkat především mezinárodních poměrů, vzájemného vztahu USA a Británie a vzniku možné obchodní dohody mezi oběma zeměmi.

12:25 Trump dorazil na jednání s Mayovou

Americký prezident Donald Trump přiletěl k Chequers, tradičnímu venkovskému sídlu britských premiérů. Zde bude hovořit s Theresou Mayovou, která při jeho příchodu vyšla před novináře podat si s prezidentem ruku. Otázky ohledně Trumpových prohlášení o brexitu oba ingorovali. Po skončení jednání by oba měli vystoupit na tiskové konferenci.

12:10 Británie chce svůj záměr s brexitem Trumpovi vysvětlit

Britský ministr financí Philip Hammond se ohradil proti příkrým slovům amerického prezidenta Donalda Trumpa na adresu cesty, kterou si Spojené království zvolilo pro odchod z osmadvacítky. Podle něj bude mít premiérka Theresa Mayová možnost to Trumpovi při setkání vysvětlit. „Prezident ještě neměl s premiérkou možnost diskutovat o plánu, který byl koneckonců zveřejněn včera (ve čtvrtek),“ řekl Hammond.

11:45 Nad Westminsterem se už vznáší „Trump v plenkách“

Satiricky laděný balón zobrazující amerického prezidenta Donalda Trumpa jako mimino v plenkách už léta nad centrem Londýna. Organizátoři akce, která doprovází další protitrumpovské projevy, na ni vybrali v přepočtu 293 tisíc korun. Prezidenta se podle jeho slov v deníku The Sun vtip dotkl, londýnský starosta Sadiq Khan však právo demonstrantů brání. „Dokážete si představit, že bychom omezili svobodu projevu jen kvůli tomu, že by to mohlo někomu ublížit?,“ nechal se slyšet.

11:15 Narcistický neotesanec a lhář, píší o Trumpovi v Německu

Americký prezident Donald Trump je narcistický neotesanec, rozdvojená osobnost a používá lži jako nástroje politické debaty. Tak shrnul své mínění o šéfovi Bílého domu v dnešním komentáři německý deník Süddeutsche Zeitung. Podle slovenské Pravdy není Trump „standardní politik a už vůbec to není státník, který má představu o tom, jak by měl svět vypadat v následujících desetiletích“.

11:00 Proč by se měl setkat s královnou, odmítá Trumpa britská poslankyně

Americký prezident Donald Trump by se kvůli své neomalenosti a aroganci měl vůbec setkat s královnou Alžbětou II., míní labouristická poslankyně Anna Turleyová. „Trump je rasista a nerespektuje naši zemi. Proč se má setkat s naší královnou?“ napsala Turleyová na Twitteru.

10:45 Trumpovo chování britské politiky šokuje

Britským médiím dnes vévodí kritika amerického prezidenta Donalda Trumpa britské premiérky Theresy Mayové. Na šéfa Bílého domu se snesla kritika. „Donald Trump se chová mimořádně neurvale. Ona je hostitelka. Co ho jeho matka učila?,“ zastala se Mayové labouristická stínová ministryně zahraničí Emily Thornberryová. onzervativní poslankyně Sarah Wollastonová uvedla, že Trump je „odhodlán urazit“ Mayovou. Tato rozdělující rétorika je odpudivá, dodala poslankyně s tím, že „jestli přitakání Trumpovu světovému názoru je cenou za dohodu, tak to nestojí za to“.

10:30 Londýnský starosta obhajoval „Trumpa v plenkách“

Starosta Londýna Sadiq Khan vyvrací kritiku, kterou mu v deníku The Sun adresoval prezident USA Donald Trump. Obhajuje také protitrumpovské demonstrace v centru britské metropole, a to včetně kontroverzního balonu, který má podobu karikatury Trumpa jako mimina v plenkách a který se nad Londýnem bude vznášet po dobu prezidentova pobytu. „Je zajímavé, že prezident Trump neodsuzuje starosty jiných měst,“ řekl. „Dokážete si představit, že bychom omezili svobodu projevu jen kvůli tomu, že by to mohlo někomu ublížit?,“ dodal.

9:30 V Londýně se shromažďují Trumpovi odpůrci

V centru Londýna se začínají shromažďovat lidé protestující proti projevům amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ve městě jsou k vidění plakáty se sloganem „Dump Trump“ („Dejte Trumpovi košem“). Na odpoledne se chystá demonstrace s názvem „Společně proti Trumpovi“, v poledne vyjde ženský pochod nazvaný jako #BringTheNoise, který zamíří před britský parlament. V londýnském Hammersmithu se však sejdou i Trumpovi příznivci.

9:15 Mayová mě neposlechla, kritizuje ji Trump za brexit

Britská premiérka Theresa Mayová zvolila špatnou podobu odchodu své země z Evropské unie, což může ohrozit budoucí obchodní dohodu mezi Spojenými státy a Británií. Řekl to americký prezident Donald Tump deníku The Sun ještě před začátkem oficiální návštěvy šéfa Bílého domu na ostrovech. „Pokud udělají dohodu v tomto stylu, budeme jednat s Evropskou unií, místo abychom jednali s Británií, takže to zřejmě zhatí dohodu (o volném obchodu s Británií),“ cituje list Trumpa.

8:45 Trump se dnes setká s Mayovou i královnou

Americký prezident Donald Trump má na pátek v rámci své pracovní cesty po Evropě naplánované setkání s britskou premiérkou Theresou Mayovou. Týž den ho společně s jeho manželkou Melanií čeká ještě návštěva na hradě Windsor, kam pár pozvala na čaj královna Alžběta II. Trump následně odcestuje do Skotka, kde stráví víkend, a v neděli se přesune do Helsinek, kde se v pondělí sejde s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

8:25 Trump: Evropa ztrácí svoji kulturu

V rozhovoru pro britský bulvární deník The Sun se Donald Trump svěřil s obavami o změnu evropské kultury v důsledku migrace z neevropských zemí. „A nemyslím to v pozitivním smyslu. Myslím, že dovolit milionům a milionům lidí přijít do Evropy je velmi, velmi smutné. Myslím, že ztrácíte svoji kulturu,“ dodal šéf Bílého domu. Není to poprvé, co Trump zkritizoval propustnost evropských hranic. Před měsícem si na twitteru posteskl nad příchodem lidí, kteří „tak mocně a násilně změnili jejich kulturu“.

PÁTEK 13. ČERVENCE

15:50 Americký prezident přiletěl na první prezidentskou návštěvu Británie

Donald Trump dnes přiletěl na svou první prezidentskou návštěvu do Británie, kam se přesunul z bruselského summitu NATO. Během čtyřdenního pobytu má na programu mimo jiné jednání s premiérkou Theresou Mayovou i setkání s královnou Alžbětou II. Přitom se očekává, že Trumpovu přítomnost v zemi budou provázet demonstrace jeho odpůrců.

14:05 Trump: Zvyšte výdaje nebo „nastane peklo“

Donald Trump během jednání šéfů států a vlád NATO s prezidenty Ukrajiny a Gruzie nečekaně vyzval přítomné, aby již do příštího roku zvýšili své výdaje na obranu na požadované dvě procenta HDP. Dosavadní dohoda mezi členskými státy z roku 2014 však počítá s tím, že požadovaného podílu státy dosáhnou až v roce 2024. ČTK s odkazem na nejmenovaný zdroj uvádí, že v opačném případě podle Trumpa „nastane peklo“.

ČTVRTEK 12. ČERVENCE

„Rád vás zase vidím,“ řekl Trump Mayové, se kterou se již dopoledne setkal v Sandhurstu západně od Londýna. V areálu tamní vojenské akademie společně zhlédli podle informací novináře, který prezidenta doprovází, ukázku společného americko-britského výcviku. Novinář nicméně uvedl, že neměl možnost Trumpa zahlédnout.

Trump na dotaz novinářů okomentoval i rozhovor s bulvárním deníkem The Sun, ve kterém kritizoval britskou premiérku za její plán ohledně odchodu země z EU a ve kterém řekl, že by bývalý ministr zahraničí Boris Johnson byl skvělým premiérem. Trump uvedl, že Mayovou nekritizoval. Interview s deníkem označil za „fake news“, protože se ve vydání údajně neobjevila část rozhovoru, ve které premiérku chválil.

Ohlasy médií

Trump odmítl návrhy Mayové na „měkký“ brexit, píší The Times. Myslel jsem, že vy Britové chcete brexit, píše o Trumpovi na první stránce pravicový bulvár Daily Mail. The Sun, kterému Trump dlouhé interview poskytl, má na první stránce titulek s parafrází Trumpových výroků Mayová zničila brexit… obchodní dohoda s USA se ruší.

Mayové se zastala labouristická stínová ministryně zahraničí Emily Thornberryová. „Donald Trump se chová mimořádně neurvale. Ona je hostitelka. Co ho jeho matka učila?“ řekla Thornberryová. Podle ní komentáře o brexitové strategii Mayové a tvrzení, že by Boris Johnson byl „skvělý premiér“ jsou „jedna hrubost za druhou“.

Konzervativní poslankyně Sarah Wollastonová uvedla, že Trump je „odhodlán urazit“ Mayovou. Tato rozdělující rétorika je odpudivá, dodala poslankyně s tím, že „jestli přitakání Trumpovu světovému názoru je cenou za dohodu, tak to nestojí za to“.

Konzervativní poslankyně a náměstkyně ministra pro kulturu, média a sport Margot Jamesová na twitteru napsala „Ne, pane prezidente. Boris Johnson by byl hrozný premiér“. Náměstek ministra školství Sam Gyimah se na twitteru zeptal Kde je vaše vychování, pane prezidente?

Naopak přední stoupenec rázného odchodu Británie z EU a vnitrostranický soupeř Mayové, konzervativní poslanec Jacob Rees-Mogg se domnívá, že Trumpovy výroky o obchodní dohodě jsou „naprosto rozumné“. „Británie chce obchodní dohodu s Donaldem Trumpem a on řekl: jestli chcete obchodní dohodu se Spojenými státy, takhle se to nedělá,“ řekl Rees-Mogg rozhlasu BBC. „Je naprosto rozumné, když americký prezident něco takového řekne.“

Sám The Sun uvádí, že Trump v rozhovoru odhodil diplomatické zvyklosti, když kritizoval Mayovou za to, jak jedná o brexitu, a chválil Borise Johnsona jako „skvělého“ budoucího premiéra. Deník napsal, že rozhovor přilije nitroglycerin do již nyní doutnající vzpoury stoupenců tvrdého brexitu proti premiérce.

The Guardian označuje interview za „mimořádné“. Zdůrazňuje, že Theresa Mayová bude pod velkým tlakem, když se bude snažit při dnešním jednání s Donaldem Trumpem zabezpečit obchodní dohodu se Spojenými státy jen pár hodin poté, co uvedl, že její návrhy na měkký brexit takovou dohodu „zabijí“.

Také americký list The New York Times označil Trumpovy výroky za „pozoruhodné porušení tradičního protokolu“. Podle deníku předvedl v plné síle svůj styl konfrontační a rozkladné diplomacie, když „podkopal premiérku Mayovou jen pár hodin po příletu do její země“.

Newyorský list shrnul Trumpovo čtvrteční vystoupení na summitu NATO a začátek návštěvy v Británii ze „turné zaměřené na globální rozvrat, kterému se nepodobá nic, co by udělal kterýkoli nedávný americký vůdce“.

Diplomatický komentátor televize Sky News napsal, že by od Mayové bylo bláhové očekávat od Trumpovy návštěvy zaručené výsledky. Prezident bude nadšen z pompy z večeře v Blenheimském paláci a hlavně z čaje u královny. Ale Theresa Mayová by byla bláhová, kdyby si myslela, že za to něco dostane. Teď ví, že Trump ukazuje vděčnost slovy, která jen dále oslabují její již tak vratkou pozici. Ale neměla by být překvapena. Stačí se zeptat francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, napsal komentátor Sky News.

Přes veškeré Macronovo úsilí se Donald Trump choval hrozně na summitu skupiny G7 v Québeku a oslabil celé západní spojenectví. Jeho vystoupení v NATO bylo stejně mimořádné. Jeho pozérství, pokud jde o náklady na zbrojení, se asi líbí jeho stoupencům doma, kteří věří, že Ameriku okrádají instituce jako NATO. Ale předvedl neznalost základních věcí a přesto, že tvrdil opak, NATO zanechal oslabené. Vladimirovi Putinovi se to musí líbit, dodal komentátor Sky News.

Čtěte také: Trump kritizoval Mayovou za brexit. „Neposlechla mě,“ uvedl

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články