Amerika brzdí: Stažení našich vojáků ze Sýrie nebude překotné

Mnichovská konference

Amerika brzdí: Stažení našich vojáků ze Sýrie nebude překotnéNOVÉ
Svět

Echo24

Stažení amerických vojáků ze Sýrie nebude překotné, ale postupné, ujistil dnes na mnichovské bezpečnostní konferenci americký zmocněnec pro tuto blízkovýchodní zemi James Franklin Jeffrey. Řekl také, že Spojené státy budou o tématu jednat se spojenci.

Právě to, že prezident USA Donald Trump své prosincové rozhodnutí o odchodu amerických vojáků učinil bez konzultací se spojenci, se stalo terčem časté kritiky. V Mnichově na společná rozhodnutí spojenců ze Severoatlantické aliance apelovala například německá kancléřka Angela Merkelová.

Také americký viceprezident Mike Pence, který jinak hovořil o vedení NATO Trumpem, ve svém projevu v bavorské metropoli řekl, že Spojené státy si nadále v regionu Sýrie, kde se zřejmě blíží definitivní porážka takzvaného Islámského státu, zachovají vojenskou přítomnost.

V souvislosti se stahováním velké části ze 2000 americkým sil se také řeší osud syrských Kurdů, kteří v uplynulých letech proti IS bojovali. Panují totiž obavy, že se po americkém ústupu mohou ocitnout v přímém ohrožení intervencí Turecka na severovýchodě Sýrie.

Takovou možnost dnes v Mnichově nevyloučil turecký ministr obrany Hulusi Akar, podle něhož je prioritou Ankary zajištění bezpečnosti na turecko-syrské hranici a zbavení se teroristů, ať už jsou jimi bojovníci IS, nebo kurdských milic YPG. Podobně na konci loňského roku hovořil i turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. „Až z oblasti (milice YPG) odejdou, pak teprve tam nebudeme mít co dělat,“ řekl tehdy.

Syrský prezident Bašár Asad dnes řekl, že Spojené státy neochrání ty skupiny, které na to sází. Podle agentury Reuters se tímto prohlášením zjevně obracel na kurdské bojovníky. Tvrdí, že „Američané si vás strčí do kapsy, abyste mohli posloužit jako nástroj ve výměnném obchodě“. „Nikdo vás neochrání kromě vašeho státu,“ vzkázal syrský prezident.