„Takovou podporu od Zemana i Kalouska jsem nečekal,“ říká Středula ke kandidatuře na Hrad

ROZHOVOR PRO TÝDENÍK ECHO

„Takovou podporu od Zemana i Kalouska jsem nečekal,“ říká Středula ke kandidatuře na Hrad
Myslím, že s Milošem Zemanem mám vztah přátelský. Pana prezidenta vidím tak jednou za půl roku, říka Josef Středula. Foto: Profimedia.cz
6
Týdeník
Lenka Zlámalová
Sdílet:

Do souboje o Pražský hrad se přihlásil odborový předák Josef Středula. Krátce poté, co na odborářském sjezdu potřetí obhájil svůj mandát a vyzval ho k tomu prezident Miloš Zeman. Středula chce kandidovat nikoli s podporou poslanců a senátorů, nýbrž se získanými padesáti tisíci podpisů. Jejich sběr už pro něj jeho podporovatelé zahájili, potvrdil v rozhovoru pro Týdeník Echo. Za své hlavní téma považuje obranu před pádem životní úrovně. A už si vybral i klíčovou postavu svého týmu pro kampaň. Za guvernéra ČNB by zvolil jiného kandidáta než Miloš Zeman.

Kdy jste se rozhodl být prezidentem?

Poprvé jsem o tom začal uvažovat, když mi bývalý premiér Bohuslav Sobotka v roce 2016 nabízel možnost kandidovat. Tehdy jsem sis vzal čas na rozmyšlenou. Poděkoval jsem za nabídku, ale nepřistoupil jsem na ni. Bylo to vůbec poprvé, kdy jsem se nad tím začal zamýšlet, a řešil jsem to doma s rodinou. Rychle a jednoznačně jsem se tehdy rozhodl, že kandidovat nebudu. Být prezidentem není žádná moje dlouhodobá strategie.

Proč jste se rozhodl, že teď do toho půjdete?

Protože přibývalo lidí, kteří za mnou chodili a říkali: Běž do toho. To už mě nenechávalo netečným. Vždycky jsem ale říkal, že pokud neobhájím svůj mandát v čele Českomoravské komory odborových svazů, kandidovat na prezidenta vůbec nemůžu. Zásadní bylo obstát doma. A protože jsem byl zvolen už na třetí čtyřleté volební období.

Zahájil jste už sběr 50 tisíc podpisů na prezidentskou kandidaturu?

To se tak hezky spontánně zahájilo, že ani nemůžu říct, že jsem to zahájil. Přirozeně jsem se dostal do víru událostí. Mí spolupracovníci už sbírají podpisy. Teď neumím říct, kolik jich už máme.

Překvapila vás silná podpora od Miloše Zemana? Čekal jste ji?

Stejně tak silně mě podpořil Miroslav Kalousek a spousta jiných. Ne. Takovou podporu jsem nečekal, ani od jednoho z nich. Jak zrovna oba dva tyto pány známe, tak víme, že se nedají nijak ovlivnit ani manipulovat. Oni jsou sví. Svými zůstanou. A usoudili sami, že mě podpoří.

Jaký má Josef Středula vztah s Milošem Zemanem? Kdo bude ústřední postava jeho týmu pro kampaň a co bude jejím tématem? Celý rozhovor Lenky Zlámalové s Josefem Středulou si můžete přečíst na ECHOPRIME nebo v tištěném vydání Týdeníku Echo. Týdeník Echo si můžete předplatit již od 249 korun za měsíc zde.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články