1 Rasismus v italské politice

Senátor přirovnal političku k orangutanovi. Dostal 18 měsíců

, NOVÉ

Témata: ,

Italský senátor za protiimigrační Ligu Roberto Calderoli byl v pondělí odsouzen k 18 měsícům vězení za to, že v roce 2013 první černošskou ministryni země přirovnal k orangutanovi. Calderoli se může proti rozsudku odvolat. Informoval o tom list La Repubblica.

Oční lékařka Cécile Kyengeová, nyní poslankyně Evropského parlamentu, byla v letech 2013 až 2014 ministryní pro integraci. Podobným útokům čelila opakovaně.

„Když vidím fotografie Kyengeové nemůžu nemyslet na podobnost s orangutanem,“ řekl v červenci 2013 Calderoli, tehdy místopředseda Senátu, na mítinku Ligy severu, která ze svého názvu před loňskými volbami vypustila slovo „sever“.

Později se senátor snažil svůj výrok zlehčovat, přesto se na něj snesla sprcha kritiky, a to dokonce od členů vlastní strany. Calderoli se později ministryni osobně omluvil. Kyengeová ho nežalovala; proces iniciovala dvojice státních zástupců.

Obhajoba se v roce 2015 odvolávala na 68. článek italské ústavy, podle nějž nemohou být zákonodárci souzeni za své výroky, které pronesou ve výkonu funkce. Italský Senát tehdy schválil, aby řízení pokračovalo. Calderoli byl obviněn z pomluvy a později k tomu přibyl i přitěžující rasistický podtext.

Čtěte také: Česká ambasáda protestuje proti zneužití Palachova jména italskými neonacisty

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.