Starosta Prahy 1 odmítal zástavbu piazzety u Intercontinentalu. Nyní pro ni hlasoval

NOVÝ ÚZEMNÍ PLÁN

Starosta Prahy 1 odmítal zástavbu piazzety u Intercontinentalu. Nyní pro ni hlasovalNOVÉ 1
Domov
Sdílet:

Seznam 16 připomínek ke konkrétní podobě lokalit, kterou navrhuje připravovaný nový pražský územní plán, v úterý schválili zastupitelé Prahy 1. Spor vznikl kolem možné zástavby prostranství u hotelu Intercontinental v Pařížské ulici.

Schválená připomínka nakonec počítá s možností na ploše nedávno pojmenované po Miloši Formanovi stavět. Pro nakonec hlasoval i starosta Oldřich Lomecký, který zástavbu odmítal.

Část zastupitelské opozice kritizuje fakt, že připomínka ohledně plochy v Pařížské ulici nakonec nepožaduje změnu plácku na nezastavitelný. O piazzetě vedle hotelu Intercontinental se od zveřejnění návrhu Metropolitního plánu živě diskutuje. Podle Institutu plánování a rozvoje (IPR), který plán připravil, jde o proluku vhodnou k zástavbě. Kritici to odmítají s tím, že je to o lidmi využívaný veřejný prostor a že další zahušťování zástavby je v daném místě škodlivé.

Prahou 1 schválená připomínka nakonec se zástavbou počítá, požaduje ovšem její omezení na jednopatrovou budovu. „Zastupitelstvo zároveň schválilo připomínku k ulici Pařížské, aby byla čtvrťovou třídou, což znamená navýšení podlažnosti okolních budov o dvě patra,“ uvedl k tomu opoziční zastupitel Petr Kučera (Zelení). V reálu tak podle něj zastupitelé podpořili stavbu třípatrové stavby.

To radnice Prahy 1 popírá. Omezení na jedno patro podle mluvčí městské části Veroniky Blažkové platí. „To znění podané bohužel Zelenými je zase samozřejmě zkreslené tak, aby si získali nějaké politické body. Zásadní připomínka je, že stavba lze do maximálně NP, tedy patrové výše, a dále je podpořena zeleň,“ řekla.

Finální znění připomínky je podle Blažkové kompromisem. „Každý, kdo byl na včerejším zasedání zastupitelstva, tak ví, že samozřejmě jde o kompromisní řešení koalice, tak aby nedošlo k situaci, že se neschválí žádná zásadní připomínka Prahy 1 k území piazzety u hotelu InterContinental v Metropolitním plánu. Jde tedy o maximální řešení, kdy nemůže dojít k několikapatrové stavbě, která zde hrozila,“ uvedla Blažková. Dodala, že starosta Oldřich Lomecký (TOP 09) je stále toho názoru, že by se plácek zastavovat neměl. Ten se v minulosti účastnil dokonce protestních akcí proti zastavění tohoto prostoru. „(Za Prahu 1) veřejně oznamuji, že jsme proti zastavění tohoto místa a uděláme všechno pro to, abychom pro občany tento prostor v samého historickém jádru města zachovali,“ uvedli tehdy Oldřich Lomecký na svém facebooku.

Nakonec však Oldřich Lomecký hlasoval pro schválení připomínky. „Já se domnívám, že ve chvíli, kdy nemůžete jako politik prosadit maximum a sto procent, tak se máte přiklonit k variantě, která je pro vás výrazně lepší,“ řekl pro server Aktuálně.cz starosta Oldřich Lomecký se zdůvodněním, že bylo důležité zabránit alespoň výstavbě osmi či desetipatrové budovy. 

Materiál, který radnice Prahy 1 předložila zastupitelům, navrhoval 30 konkrétních připomínek k lokalitám zakresleným v tzv. Metropolitnímu plánu. O každé se hlasovalo zvlášť a nakonec jich prošlo 16. Požadují například zařazení Vrchlického sadů mezi parky, umístění rezervy pro podzemní garáže na Václavském a Senovážném náměstí a v Revoluční nebo úpravu trasy chystané tramvaje z Vinohradské na Hlavní nádraží.

Připomínky k Metropolitnímu plánu budou moci radnice, lidé i firmy podávat od konce června do konce července. Plán, určující další podobu zástavby v metropoli, by měl začít platit od roku 2023. Podněty městských částí mají postavení tzv. zásadních připomínek, které musí zastupitelstvo projednávat zvlášť. Připomínky jednotlivců a firem budou zastupitelé s ohledem na jejich počet schvalovat hromadně.



Čtěte také: Svobodova kauza se od Babišovy liší, hájí ODS volbu odsouzeného exprimátora

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články