1 Schůze v USA

Vondráček na schůzích v USA. Řešil hrozbu obchodní války a celní bariéry

NOVÉ

Témata: , ,

Předseda české Poslanecké sněmovny Radek Vondráček v úterý ve Washingtonu jednal s šéfem Sněmovny reprezentantů Paulem Ryanem mimo jiné o hrozbě nových celních bariér. Informovala o tom Vondráčkova mluvčí Barbora Štenglová, podle které šéf dolní komory českého parlamentu po schůzce prohlásil, že je opatrným optimistou.

„Otevřeně a přátelsky jsme probrali situaci ve světě a jak dál postupovat, aby se Evropa a USA nedostaly do celní a tarifní války,“ citovala Vondráčka jeho mluvčí.

„Naše otevřená ekonomika je závislá do značné míry na exportu, ale i USA jsou s našimi firmami a s evropskými natolik provázané, že by jim nové celní bariéry uškodily. Měli jsme čas prodiskutovat i konkrétní příklady. Paul Ryan má velkou zásluhu na úspěšné daňové reformě, kterou Kongres schválil, a v tématu jsme se v mnohém shodli. Proto zůstávám opatrným optimistou,“ uvedl Vondráček.

Už dříve poznamenal, že nynější napětí mezi Washingtonem a Evropou kvůli obchodu nikomu neprospěje. Obchodní válka by podle něho neměla vítěze.

Do Spojených států pozval Vondráčka jeho americký protějšek, který byl v Česku letos v březnu. Ryan tehdy mimo jiné vystoupil s projevem ve Sněmovně a oba politici podepsali deklaraci odkazující na těsné česko-americké vazby.

Vondráčkova cesta potrvá do 25. července. Na programu má setkání s představiteli Kongresu, s představiteli OSN i s Čechy, kteří v této organizaci pracují. Vondráček navštíví rovněž Chicago, které je známé početnou českou komunitou, a stát Wisconsin.

Ve Spojených státech chce Vondráček zejména zdůrazňovat význam transatlantické vazby a připomenout také sté výročí založení Československa, na němž měli velkou zásluhu i krajané žijící na počátku 20. století v USA.

Čtěte také: Trump zcela otočil svůj výrok ze summitu o Rusku: Špatně jsem se vyjádřil, řekl

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.