3

Sjezd ČSSD

Témata:

Sledujeme online
Živý přenos Živý přenos ukončen Čekáme
Ostatní online zpravodajství   
onlineIsOff

20:20 Sjezd ještě před přerušením pověřil nové vedení vyjednáváním

Kabinet se nesmí opírat o hlasy hnutí SPD.

20:07 Sjezd se přerušuje do 7. dubna

Hamáček děkuje delegátům, kteří dnes na sjezd přišli.

19:56 Jaký mandát dostane Jan Hamáček?

Delegáti diskutují, jaký mandát bude mít nový šéf při vyjednávání o vládě. Hamáček chce, aby o vyjednávání rozhodli delegáti, jak už dřive avizoval.

19:45 Trestně stíhaný premiér je problém, říká Hamáček

„Trestně stíhaná osoba v čele vlády je problém. Budeme se ptát, jak hnutí ANO chce tento problém řešit,“ dodal Hamáček směrem k vyšetřovanému premiérovi Babišovi z hnutí ANO.

19:21 „Se vší pokorou přijímám vaši důvěru,“ řekl Zimola

„Chci vás ubezpečit, že vaše důvěra je skutečným závazkem,“ řekl nový statutární místopředseda. Na řadu přijde volba místopředsedů.

19:17 Statutárním místopředsedou se stal Jiří Zimola

Poražený finalista volby na předsedu se tak stane pravou rukou nového šéfa Jana Hamáčka.

18:55 Volba 1. místopředsedy ČSSD byla ukončena

Nyní se čeká na sečtení hlasů. Na pódiu pokračuje diskuze o stanovách.

18:35 Další kandidáti na 1. místopředsedu

Kandidáti na funkci 1. místopředsedu jsou dva. Kromě Jiřího Zimoly se o funkci uchází ještě někdejší brněnský primátor Roman Onderka.

18:21 „Prioritou jsou podzimní volby,“ řekl Hamáček

Před novináři Jan Hamáček řekl, že se delegáti rozhodovali do poslední chvíle. Snažil jsem se být hodně konkrétní. V projevu jsem okomentoval problémy, kterým čelíme. Nabídl jsem řešení a slíbil, že začnu pracovat hned zítra. Řekl jsem, že naší prioritou jsou podzimní volby,“ řekl Hamáček novinářům.

17:59 „Budu se ucházet o vaši důvěru na pozici 1. místopředsedy,“ říká Zimola

Volba statutárního předsedy bude následovat.

17:57 „Moc si toho vážím a přistupuji s pokorou,“ řekl Hamáček

„Začnu pracovat ihned od zítřka. Chci poděkovat všem kandidátům za férový souboj. Chci poděkovat Jiřímu Zimolovi k pěknému výsledku. Čekají nás další volby, chci všechny požádat aby volili tak, abysme dosáhli jednoty,“ řekl Hamáček bezprostředně po zvolení.

17:55 Novým předsedou ČSSD se stává Jan Hamáček

Jiří Zimola získal 224 hlasů, pro Jana Hamáčka zvolilo 272 delegátů.

17:36 Prezentace návrhů na změnu stanov

Na pódium míří Roman Váňa a bude prezentovat návrhy na změny stanov. Souběžně také probíhá sčítání hlasů.

17:33 Chovanec nebude kandidovat na místopředsedu

„Dopředu se dostali dva silní kandidáti, moje role tím končí, já na místopředsedu kandidovat nebudu. Budu držet palce, aby ten, kdo bude zvolen, aby se situace zlepšila,“ řekl novinářům Chovanec. Žádného z obou kandidátů pak nepodpořil. 

17:10 Hlasovací lístky jsou vytištěné

Delegáti se tak rozhodnou, jestli předsedou sociální demokracie bude Jiří Zimola či Jan Hamáček. Volba bude trvat do 17:30.

16:57 „Máme tu jiné favority na funkci,“ řekl Chovanec pro Echo24

Milan Chovanec se před výsledkem volby v prvním kole nepovažoval za favorita. „Jan Hamáček má více nominací a já jsem to ohlásil docela pozdě. Víceméně si myslím, že té straně něco dlužím, takže jsem nabídl své služby,“ řekl Chovanec pro Echo24.

16:50 Nyní se tisknou lístky na druhé kolo volby

16:43 Do druhého kola postupují Jan Hamáček a Jiří Zimola

Jiří Zimola získal 179 hlasů a Jan Hamáček 155. Milan Chovanec dostal 116, Krejčík 30, Staněk 21, Žatecká 13 a Jukl 6. Kvórum bylo 266 hlasů. Platných bylo celkem 520 lístků z 530.

16:35 Bezdomovci na Kotrbu prý zaútočili

Novinář Štěpán Kotrba nastříkal bezdomovci do očí pepřový sprej proto, že na něj útočil. „Bral mě za ruku a chtěl po mně peníze,“ řekl serveru Aktuálně.cz. Později se k incidentu vyjádřil ironicky i na vlastním facebookovém profilu.

16:20 Incident před budovou sjezdu

Před budovou Kulturního domu Střelnice v Hradci Králové, kde se sjezd koná, došlo k incidentu. Podle informací Hospodářských novin jeden z novinářů Štěpán Kotrba, který má mít akreditaci Českého rozhlasu, nastříkal do očí bezdomovcům pepřový sprej poté, co požádali o cigarety. Novinář Kotrba řekl, že sprej do očí bezdomovci nastříkal, protože na něj muž útočil. „Bral mě za ruku a chtěl po mně peníze,“ vysvětlil.

16:17 Komise sčítá volební hlasy

Mezitím probíhá diskuze. Přihlášeno je zatím pět diskutujících.

15:37 Volba na předsedu je připravená

Delegáti budou postupně odcházet ze sálu a budou volit nového předsedu sociální demokracie. Odvoleno má být do 16:10.

15:27 Řeční předseda Senátu Milan Štěch

„Myslím, že jsme vládli dobře. Že jsme to neprodali, ano je to tak. Měli jsme proti sobě člověka, který je ochotný říct polopravdu i lež,“ řekl Štěch v narážce na Andreje Babiše. „Je to naprosto nestandardní jednání, neslušné jednání, které se naučil v byznysu,“ říká Štěch.

15:22 Škromach opakuje, že chce nové vedení strany

Situace je taková jaká je. Je to běh na dvě, tři volební období. To co vnímám jako pozitivum je, že jsme sem přijeli s elánem a že tu změnu jako apoštolové budem šířit po celé zemi,“ řekl Škromach. Po proslovu si Chvojka znovu stěžuje na neukázněné a hlučné delegáty. „Nevím co už mám s vámi dělat,“ povzdechl si.

15:20 Žatecká uzavírá projev na předsedu strany

Slovo má předseda volební komise. „Nacházíme se ve fázi, kdy se tisknou volební lístky,“ říká. To potrvá patnáct minut. Otevírá se tak prostor pro diskuzi. Jako první vystoupí Zdeněk Škromach.

15:16 Projev přerušil hluk členů ČSSD

Poněkolikáté se za dnešek přerušuje řeč kvůli neukázněným delegátům. „Uvědomte si, že ti lidé co tu hovoří se ucházejí o post předsedy sociální demokracie,“ padla jedna z proseb o klid.

15:09 Žatecká doufá, že delegáti rozhodnou selským rozumem

„Na dnešní rozhodnutí čeká tisíce členů. Chci odsud odjet s pocitem, že mi zítra neřeknou další sbohem členové krajské organizace,“ říká Žatecká.

15:06 „Nemáme čas na přešlapování, nemáme čas na kecy“

Zimola získal za svůj projev nejhlasitější potlesk. K řečnickému pultu míří Romana Žatecká.

15:01 Zimolův projev často přerušuje potlesk delegátů

„Češi nechtějí opustit Evropskou unii, chtějí ji takovou, jakou jsme ji měli, když jsme do ní vstupovali. Lidi chtějí zpátky politiky, kteří jim rozumějí,“ říká Zimola. „My jsme naprosto rezignovali na levicový program. Jestli chceme zpátky na vrchol, musíme se vrátit ke kořenům. V posledních několika týdnech jsem prostřednictví médií popisoval své vize. Jistě mi dáte za pravdu, že nejsem člověk bez vize a bez nápadů,“ pokračuje v proslovu Zimola.

14:57 „Chci vám představit situaci v ČSSD,“ říká Zimola

„Nebojte se, nasaďte si růžové brýle, je to skvělý zážitek,“ říká Zimola, který si růžové brýle nasadil. „Všichni jsme přátelé, rodina Špačků a Foldynů plánují společnou dovolenou,“ baví delegáty Zimola.

14:47 Před delegáty předstoupil Antonín Staněk

„Sedmnáct let jsem součástí strany sociální demokracie. Každý z vás, stejně jako já, cítí zodpovědnost za minulost a také cítí zopodovědnost za budoucnost, říká Staněk. Kandidát chce straně vrátit důveryhodnost. „V této zemi žije spousta lidí na hranici chudoby,“ říká Krejčík. Vyjmenovává matky samoživitelky či studenty po dostudování.

14:45 Kandiduje sedm uchazečů

Výčet kandidátů, kteří dostanou v abecedním pořadí příležitost pronést desetiminutový projev a oslovit 557 delegátů sjezdu, odpovídá dřívějším prohlášením. Přímo na sjezdu se žádný nový kandidát neobjevil. Z výčtu vypadl Jiří Sokol, který se dopisem přihlásil těsně před sjezdem, dnes nicméně neprošel nominačním procesem. Dalšími kandidáty jsou Milan Chovanec, Jan Hamáček, ředitel městské knihovny v Poličce Jan Jukl, bývalý šéf Vojenského zpravodajství Miroslav Krejčík, olomoucký primátor Antonín Staněk, bývalý jihočeský hejtman Jiří Zimola a starostka České Lípy Romana Žatecká.

14:40 „Dostali jsme výprask“

„Lubomír Zaorálek jako volební lídr udělal mnoho,“ ocenil Krejčík bývalého ministra zahraničí. „Máme značku, která je 140 let stará, dobrá, zavedená. Máme širokou členskou základnu. Za třetí, máme spojence. Je to ale málo,“ řekl Krejčík. Co je strašné a co je nejhorší. Strana je vnímána, že má velký klientelistický systém. Neumí komunikovat svůj vlastní program, neumíme sdělovat věci jasně a srozumitelně. Slyšel jsem slovo restart. To ale nestačí,“ říká Krejčík.

14:35 „Chci být předsedou naší strany,“ začal Krejčík

„Nejenom já, jsem přestal rozumnět naší straně, našemu vedení. Přestal jsem chápat některé kroky. Nejenom já, ale i naši kolegové a naší voliči. Nepochopil jsem, co se vlastně v roce 2017 stalo,“ říká Krejčík.

14:26 Po Chovancovi vystoupí Jan Jukl

„Nebudu mluvit o programu, ten jako sociální demokracie máme zakotvený v politických genech,“ říká Jukl. Kandidát mluví o sociální demokracii v 90. letech, kdy na předsednické pozici vládl Miloš Zeman. „Sociální demokracie se musí otevřít světu, musí se otevřít myšlenkám,“ říká Jukl.  Podle Jukla se lidé stydí za ČSSD kandidovat. „Musíme začít důvěryhodnou politiku tady a teď,“ říká. Jeho projev překřikují někteří delegáti.

14:20 „Nesmíme se bát“

„Musíme do toho jít a být v opozici. Já jsem zažíval čtyři roky vlády s Andrejem Babišem. V Poslanecké sněmovně si bude koalice SPD s KSČM dělat co chce,“ říká Chovanec. V proslovu zmiňuje sociální témata, na které se chce zaměřit. „Exekutoři tady řádí jak černá ruka,“ říká Chovanec. 

14:16 Nejsem ideální kandidát, říká o sobě Chovanec

V dalším projevu hovoří Milan Chovanec. „Nejsem Macron, nejsem Fico, takže do ideálního kandidáta mám daleko,“ řekl Chovanec. „Nový předseda sociální demokracie nemůže sedět ve vládě. Musí sedět v Lidovém domě a řešit problémy sociální demokracie a musí nastartovat vnitrostranickou debatu,“ řekl bývalý ministr vnitra.

14:14 O účasti ve vládě bysme jednat měli, tvrdí Hamáček

Pokud zůstane ČSSD v opozici, hodí ji všichni do jednoho pytle s Miroslavem Kalouskem a Petrem Fialou, tvrdí Hamáček. „O tom zda, se bude sociální demokracie podílet na vládě nerozhodne předseda, ale vy, ve vnitrostranickém referendu,“ řekl k přítomným delegátům bývalý předseda Poslanecké sněmovny.

14:11 „Dejme lidem spravedlnost a oni nám dají svůj hlas“

„Máme strašně moc práce a máme strašně málo času. Pokud mě zvolíte, hned od zítřka začnu pracovat,“ říká Hamáček. Připomíná také, že za pár měsíců začínají komunální volby. Hamáček také slibuje, že politici ČSSD budou jezdit do krajů minimálně jednou měsíčně. „Budeme fungovat s novou energií,“ řekl Hamáček.

14:08 Začínají proslovy kandidátů, první je Hamáček

„Pokusím se stranu sjednotit. Už nikdy nikoho nebudeme tlačit do koukat. Žádný názor nebudeme vylučovat z diskuze. Zároveň musí skončit to, že vedení a členové spolu nemluví,“ řekl Hamáček. Slibuje také, že otevře Lidový dům pro lidi. „Sociální stát, který tady strana buduje už 140 let, není dostupný pro každého,“ říká Hamáček.

13:57 „Koukejte do budoucna,“ říká delegátům Středula

„Jste špičkovým symfonickým orchestrem. Občas změníte dirigenta ale nemusíte měnit repertoár. Okamžitě jak zvolíte vedení, ihned začínáte hrát naostro,“ říká Josef Středula.

13:20 Podle Dienstbiera má sociální demokracie velké problémy

„Co potřebujeme, jsou věrohodní politici, kteří nejsou zatížení skandály,“ řekl v narážce na Milana Chovance a Jiřího Zimolu senátor Jiří Dienstbier. LCo je největší problém, je krize hodnotové identity. Máme tady velmi vážné rozpory a ohrožují samotnou podstatu sociální demokracie,“ řekl Dienstbier.

12:51 Zaorálek zmínil kauzu OKD

Podle Zaorálka by měl mít lídr sociální demokracie empatii. Zastávat se lidí je naše funkce. Jak říkal Honza Mládek, jsou tady jizvy, které nás poškodily. Je tady kauza OKD, kterou těžce nesu,“ řekl Zaorálek. Lidé prý ztratili pocit, že se jich sociální demokracie dokáže zastat.

12:48 Mládek: Problém je věrohodnost našich představitelů

„Sobotka neměl program. Jeho jediný program je „být u toho“. Dnes je důležité, vybrat někoho se silným názorem,“ řekl bývalý ministr průmyslu Jan Mládek. „Pan Sobotka udělal všechno proto, aby si upevnil pozici ve straně,“ kritizuje neustále Sobotku. „Lithium je z mého hlediska neuvěřitelný problém. Pokud to nebyl zločin, tak to byla nebetyčná hloupost. Byla to nahrávka na smeč Andreji Babišovi,“ kritizuje Mládek podepsání memoranda.

12:36 „Bavme se o sebevědomé sociální demokracii,“ řekla Valachová

Bývalá ministryně školství v řeči zkritizovala některé poslance sociální demokracie. „Přála bych si, aby tu dnes strana našla svého Roberta Fica,“ řekla.

12:19 „Nevstupujme do vlády,“ míní Pícl

Sobotkův bývalý spolupracovník Michal Pícl chce zůstat v opozici. Podle něj Babiš své partnery vždy „požere a poté vyplivne“.

12:00 Delegáti budou diskutovat

Blok otevřel Jan Chvojka a nabádá delegáty, aby se ztišili. „Pokud se situace neuklidní, tak ten sjezd přeruším,“ varuje Chvojka. Diskuze by měla trvat do dvou hodin odpoledne.

11:46 „Do té vlády radši vůbec nechoďme,“ varuje Chovanec v proslovu

„Je jedno kdo dnes vyhraje. Vyhrát musí sociální demokracie,“ řekl Chovanec. V řeči několikrát zmínil, že by ČSSD do vlády s Andrejem Babišem neměla jít. Po projevu odchází Miloš Zeman ze sálu.

11:43 „Jsme stranou nejednotnou“

Chovanec bilancuje, co zapříčinilo k pádu sociální demokracie. „Na řadě chyb jsem se podílel i já,“ řekl Chovanec. Můžeme se bavit o policejní reformě nebo o kauze lithium. Kauza lithium je vymyšlenou,“ řekl Chovanec. Obhajuje svůj postoj nejít do vlády s Andrejem Babišem.

11:38 Chovanec si vzal slovo po Ficovi

Ten za svůj projev obdržel velký potlesk. Děkujeme Miloši Zemanovi, že přijal pozvání na náš sjezd,“ řekl Chovanec. Obhajuje svoji policejní reformu a závidí premiéru Ficovi jeho stanovy. „Dnes se scházíme týden před vítězným únorem. Chci říct, že strana byla vždy proti totalitě,“ řekl Chovanec.

11:33 Fico nabízí sociální demokracii spolupráci

„Pojďme společně hovořit o tom, co můžeme nabídnou České i Slovenské republice,“ říká Fico. „Musíme být levicovější, atraktivnější, demokratičtější. Milí přátelé, ani nevíte jak si vážím našeho vzájemného vztahu, řekl Fico.

11:29 „Tento způsob politiky, zdá se mi poněkud nešťastný“

Fico říká, že jsou věci, na kterých mají strany sociální demokracie spolupracovat. „Máme jasnou vizi, jak udělat sociální demokracii nadále úspěšnou,“ říká Fico. Musíme tlačit na platy, na minimální mzdu. Musíme být atraktiní, zavedli jsme noční příplatky,“ chválí Fico svůj nedávný krok. Jeho projev je několikrát přerušován potleskem.

11:26 Zemana střídá Fico

„Přeji vám, abyste našli své místo na slunci,“ řekl Zeman ke konci řeči. Nyní se slova chopil předseda strany SMER Robert Fico.

11:22 Prezident obhajuje Zimolu

„Byla to nejkrásnější politická léta mého života. Víte proč? protože jsme šli nahoru. Za tři roky z 26 procent, z těch původních sedmi, jsme byli druhou největší stranou. Za další dva roky jsme vstoupili na Úřad vlády předními dveřmi,“ řekl Zeman. „Toto politické období skončilo zradou a pádem. Přeju vám, abyste tu chybu už neudělali. Když si budete vrážet kudlu do zad, jako se to stalo Jirkovi Zimolovi, tak tím oslabujete svoji vlastní stranu a sami sebe,“ řekl Zeman.

11:18 Zeman útočí na Sobotku

Já vám nabídnu vysvětlení, o kterém jsem přesvědčen, že je pravdivé. Podle Zemana byl Sobotka nepřitažlivý a odpudivý. „Nechci mluvit o konkrétní osobě Bohuslava Sobotky, tak budu mluvit o osobě Miroslava Kalouska,“ řekl Zeman. Moje vysvětlení zní, dostali jste se na 7 procent především proto, protože ve vašem čele nestála osobnost. Je to smutné, ale je to tak, řekl Zeman.

11:14 Doporučuji vám, abyste zahájili vyjednávání s hnutím ANO.

Zeman tak sociální demokracii doporučuje vládu s trestně stíhaným premiérem v demisi Andrejem Babišem. „Nechcete-li upadnout v zapomnění, pracujte,“ vzkázal své bývalé straně Zeman.

11:10 ČSSD by měla jít podle Zemana do vlády

„Je těžká cesta, kterou můžete zvolit a ve tvrdém vyjednávání si můžete vymoci určité programové i personální koncese. Můj osobní názor je, necpěte se do vlády. Nechtějte ministerská křesla s těmi 15 poslanci. Chtějte náměstky, chtějte odborníky. Chtějte někoho, kdo může pro sociální demokracii něco udělat,“ řekl Zeman.

11:00 „Stýskalo se mi po vás”

Zeman řeční před delegáty. V úvodu řeči poděkoval všem, kteří ho podpořili v prezidentské volbě. Prezident kritzuje tři hejtmany, kteří podpořili Jiřího Drahoše.

10:57 Na sjezd dorazil Miloš Zeman a Robert Fico

Delegáti vítají českého prezidenta a slovenského premiéra Roberta Fica

10:41 Zeman čeká na vystoupení

Oznámil to Milan Chovanec. Delegáti zatím stále diskutují o programu sjezdu. Zdeněk Škromach navrhuje, aby odstoupilo celé politické grémium. Podle Chovance jsou členové vedení připraveni před volbou předsedy rezignovat.

10:21 Sjezd bude veřejný

Odhlasovali to delegáti sociální demokracie za zavřenými dveřmi. Nyní se projednávají návrhy změn v jednacím řádu.

10:00 Mimořádný sjezd ČSSD oficiálně začal

Celkem 40. sjezd ČSSD v Hradci Králové začal. Ze sálu se ozývá česká hymna.

9:55 Novináři musejí pryč ze sálu

Účastníci sjezdu nyní budou hlasovat, jestli se sjezd uzavře, a média se dostanou jen k vybraným proslovům kandidátů na předsedu a projev prezidenta.

9:45 Protest před budovou sjezdu

Proti Zemanovi a Babišovi protestovaly dvě desítky lidí. Protestující měli zalepená ústa a na sobě nápisy „Chci prezidenta, který nerozděluje lid“ či „Vítáme presidenta, ochránce agentů StB“.

9:34 Vystoupení Miloše Zemana

Očekává se, že prezident Miloš Zeman vystoupí na začátku sjezdu. Večer se přesune k premiérovi v demisi Andreji Babišovi, se kterým bude večeřet v Průhonicích.

9:30 Delegáti budou hlasovat o uzavření sjezdu

Členové ČSSD budou před začátkem sjezdu v 9:50 hlasovat, zda bude sjezd veřejné či ne. Variantu uzavřeného sjezdu avizoval už před týdnem Milan Chovanec.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.