Francouzský institut v Praze představí čtveřici abstraktních malířů

Francouzský institut v Praze představí čtveřici abstraktních malířůNOVÉ
Obraz Kateřiny Štenclové Foto:

FOTO: IFP

Panorama

VÝSTAVA

Echo24

Výstava Francouzského institutu v Praze představí čtyři abstraktní umělce. Dvě české malířky Kateřinu Štenclovou, Kristýnu Šormovou a dva francouzské abstraktní malíře Jèrôma Boutterina a Jean-Marca Thommena, které spojuje aktuální zamyšlení nad smyslem a způsobem abstraktního vyjádření obrazu. Výstavu Pokaždé obraz zahájí jeden z jejích autorů ve středu 20. února v 18 hodin v pražské Galerii 35.

„Paříž a Praha, anebo kterákoli jiná místa zde i tam, jakkoli geograficky vzdálená, mají k sobě blízko, protože jejich kultura vyrůstala ze společných základů. Navzdory dálce se vždy setkávají zblízka. Každá výstava je novou příležitostí toto blízké setkávání zvláštního druhu tady a teď znovu ukázat a dosvědčit,“ uvádí k výstavě filozof Miroslav Petříček.

Foto:

FOTO: IFP

„Až potud je vše jednoduché. Složitější je to ale tehdy, začneme-li uvažovat, co za zvláštní událost je setkávání obrazů, tento dialog na dálku. Obrazy se setkávají, jsou schopné spolu navázat nějaký dialog, protože to, co je jim rovněž společné, není nějaká věc (námět, forma zobrazování atd.), nýbrž problém, který se snaží řešit, aniž jej mohou formulovat jinak než právě jako obrazy. Filosofie, zejména francouzská, se v několika posledních desetiletích velmi často obrací k umění. Nejčastěji tehdy, klade-li si otázku, co znamená jednoduchá věta: „obraz dává smysl“. Odpověď na ni lze nalézt pouze před obrazy samými, nikoli spekulací a nikoli jen na základě teorie a dějin vizuálního umění. Výstava Chaque fois l‘image je pokusem o jednu z možných,” dodává Miroslav Petříček.