Hi-tech studená válka Západ versus Čína. Zeman zřejmě neví, že je uprostřed ní

Týdeník Echo - svět

Hi-tech studená válka Západ versus Čína. Zeman zřejmě neví, že je uprostřed níTýdeník Echo
Studená obchodní a technologická válka je přímým důsledkem toho, jak se zvrhl vstup Číny do Světové obchodní organizace (WTO) v roce 2001. Foto:

Foto: Jan Zatorsky

2
Komentáře
Lenka Zlámalová
Sdílet:

Miloš Zeman ve svém vánočním projevu ukázal, že není schopen nebo ochoten rozumět tomu, co se kolem něho odehrává. Nebo tomu naopak dobře rozumí a dělá ze svých posluchačů, voličů a občanů státu, jehož je hlavou, hlupáky. Prezident republiky přirovnal aktuální obavy z čínských technologií, symbolizovaných firmami Huawei a ZTE, k úzkostem, které měl komunistický režim z mandelinky bramborové. O ní se snažil šířit fámu, že je to americká biologická zbraň, což byl úchylný výmysl komunistické propagandy.

Zeman si zjevně neuvědomuje, že se ocitl uprostřed začínající studené technologické války mezi Spojenými státy a Čínou. To, co sledujeme a do čeho se jako jeden z miniaturních hráčů dost nešikovně zaplétáme, jak mimózním chováním prezidenta republiky, tak úskočnou snahou zalíbit se všem, přehrávanou premiérem Andrejem Babišem, je tvrdý souboj o ekonomickou a technologickou dominanci pro příští desítky let.

Hlavní hráči jsou dva. Spojené státy a Čína. Ostatní včetně nás si v té nové studené válce musí najít své místo. A přestože nás budou Zeman a Babiš přesvědčovat o opaku, je nutné si vybrat. Nelze hrát na obou stranách.

Ta dvojí hra už se dost vymstila Andreji Babišovi. Čínský velvyslanec v Praze mu dal těsně před Vánocemi po návštěvě v jeho průhonické Sokolovně, kam se objednal na urgentní schůzku, kde si stěžoval na varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost před firmami Huawei a ZTE, jasně najevo, jak tvrdě se bude hrát. Na sociální sítě hned po návratu z Průhonic umístil status, jak si česká vláda sype za varování před čínskými firmami popel na hlavu a že se do budoucna prý podobných chyb vyvaruje.

Andrej Babiš zjevně předvedl to, co od něj známe. Pro každé publikum přehrával něco jiného. Pro veřejnost teatrálně vyhazoval mobily Huawei z Úřadu vlády. K čínskému velvyslanci se jistě choval „konstruktivně“ a popsal mu, jak sám nebyl s nekonkrétním a nepropracovaným varováním úřadu pro kybernetickou bezpečnost příliš spokojen. A čínské PR už s tím zapracovalo po svém.

Babiš na rozdíl od jiných českých podnikatelských skupin nemá v byznysu s Čínou své vlastní zájmy. I on to tam kdysi zkoušel, ale neuspěl. Zrovna tady není na rozdíl od mnoha dalších věcí v konfliktu zájmů. Moc dobře ale ví, jak si Číňany hýčká Miloš Zeman, který zároveň hýčká i jeho socialisticko-komunistickou většinu. A moc dobře ví, jak Zemana potřebuje, kdyby se jeho vláda začala otřásat. Kdyby třeba náhodou sociální demokraté dospěli k závěru, že už těch Babišových kousků bylo opravdu dost, a vládu mu shodili. Babiše Čína nezajímá. Nechce ale kvůli ní zbytečný konflikt se Zemanem.

To je česká epizoda příběhu, kterou je potřeba chápat v širších souvislostech.

Huawei a ZTE jsou klíčovými firmami, kolem nichž se už řadu měsíců studená technologická válka mezi Amerikou a Čínou odehrává. Právě ona je také základem obchodní války, kterou loni proti Číně rozjel americký prezident Donald Trump. Byla to přímá reakce na nabývání technologického a ekonomického sebevědomí Číny, které vykrystalizovalo naplno, když prezident Si Ťin-pching vyhlásil spolu s dalšími strategickými záměry i projekt Made in China 2025. Ten fakticky brání dovozu amerických technologií do Číny. Mohou se tam dovážet jen za podmínky, že tam Američané budou nejen technologie vyrábět, ale také vyvíjet. Tomu se ale Amerika, stejně jako další západní země, už nějakou dobu brání, protože se chrání před čínskou průmyslovou a technologickou špionáží a brutálním kradením a kopírováním nápadů.

Studená obchodní a technologická válka je přímým důsledkem toho, jak se zvrhl vstup Číny do Světové obchodní organizace (WTO) v roce 2001. Západ a především Amerika otevřely Pekingu dveře k volnému obchodu v představě, že se stane levnou továrnou světa a bude dodržovat západní obchodní pravidla. Včetně ochrany autorských práv a patentů. To znamená nekrást nápady, což je pro fungování volné západní ekonomiky klíčové.

Obojí se velmi rychle ukázalo být naivní. Už pár let po vstupu Číny do WTO bylo jasné, že pravidla brutálně porušuje, krade nápady jak divá a na těch západních technologiích se velmi rychle učí vyvíjet vlastní. V mnoha případech stejně kvalitní a podstatně levnější. Čínské mozky vyrazily ve velkém na studia do Ameriky. Mnoho z nich v klidu sehrálo roli technologických špionů.

Čína navíc odmítla roli být levnou dílnou a zdrojem levných peněz pro Ameriku. Chtěla se stát jejím konkurentem. Nastoupila cestu k vlastní ekonomické hegemonii. Byla na otevřeném světovém trhu, brutálně porušovala pravidla volného obchodu a se svým velmi represivním režimem dokázala uvádět věci do života rychlostí, která v západních demokraciích včetně Ameriky nebyla možná.

Amerika reagovala pozdě. První ochrana technologického sektoru před Číňany přišla už za Baracka Obamy. Natvrdo ji ale rozjel až Donald Trump. V některých sektorech ale už může být pozdě. Právě Huawei už je podle technologických expertů v této chvíli podle všeho lídrem v technologiích pro mobilní sítě páté generace 5G. Svou technologii navíc nabízí výrazně levněji než západní konkurenti. Proto po ní všichni operátoři včetně těch českých tak rádi sahají.

Američtí bezpečnostní experti ale došli k závěru, že čínské technologie mohou být zneužitelné zpravodajskými službami proti zájmům Ameriky v rozjíždějící se technologické válce. Včera, když u nás ovládala veřejnou debatu zpráva, jak moc byl Babiš servilní, přinesla agentura Reuters zprávu, že podle tří dobře informovaných zdrojů americký prezident Donald Trump zvažuje, že v novém roce vydá nařízení, které by americkým firmám zakazovalo používat telekomunikační technologie od společností Huawei a ZTE. O vydání tohoto nařízení, které vyhlašuje stav národní nouze, uvažuje Trump už osm měsíců. Ministerstvo obchodu by pak v návaznosti na něj zakázalo americkým firmám kupovat zařízení od firem, které znamenají vážné bezpečnostní riziko pro Spojené státy.

Už od srpna mají zakázáno zařízení od Huawei a ZTE používat americké úřady. K podobnému kroku, který teď doporučuje české vládě Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost, už se rozhodli také Australané nebo Britové. Americká firma AT and T ve stejné době vycouvala z prodeje výrobků Huawei.

Amerika totiž už na podzim vyzvala spojence, aby se proti firmě Huawei bránili, jako to dělá ona. Zároveň je požádala, aby aktivně blokovali nástup Huawei do dalších zemí, na něž mají vliv.

Je to téma vysoce aktuální, protože ve většině západních zemí včetně České republiky se chystají velké investice do sítí 5G. A hlavním favoritem je právě Huawei. Poměrem cena–výkon dnes těžko porazitelný. Někteří menší američtí operátoři upozorňují, že západní nabídky na srovnatelné technologie jsou až čtyřikrát dražší.

Až od některých tuzemských hráčů, kteří chtějí od Číňanů technologie nakupovat, uslyšíme, že jen naskakujeme do obchodní války mezi Amerikou a Čínou, budou mít v podstatě pravdu.

Může to jít ještě dál. Někteří technologičtí experti odhadují, že může dojít k rozdělení technologických sfér na čínskou a americkou, které spolu nebudou vzájemně kompatibilní. Každá země si bude muset vybrat, do které sféry bude patřit. Nebude žádná možnost neutralit, třetích cest a hry na obě strany. Ani Zeman s Babišem to nijak neokecají.

Volba být na straně Ameriky jako spojence, který hraje podle západních obchodních pravidel, kde se nekradou nápady a chrání intelektuální vlastnictví, v našem případě nemá alternativu.

Prakticky to ale také může znamenat, že ceny za nové technologie nebudou padat tak rychle, jak jsme byli v poslední době zvyklí.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články