Muži, který měl posílat výbušniny politikům, hrozí až 48 let. Prozradily ho otisky

Muži, který měl posílat výbušniny politikům, hrozí až 48 let. Prozradily ho otiskyAKTUALIZOVÁNO
Policejní majáček Foto:

Ilustrační foto: Shutterstock

Svět

záškodník dopaden?

V americkém státě Florida byl dnes zatčen muž, jehož policie považuje za hlavního podezřelého v případě zásilek s výbušninami adresovaných předním představitelům Demokratické strany. Byl obviněn z pěti trestných činů a v případě odsouzení mu hrozí až 48 let vězení, uvedla mluvčí amerického ministerstva spravedlnosti. Opravila tak předchozí vyjádření ministra spravedlnosti Jeffa Sessionse, který hovořil o maximálním trestu ve výši 58 let.

„Správné číslo je až 48 let,“ citovala agentura Reuters mluvčí Sarah Isgurovou Floresovou. Ministr Sessions předtím potvrdil předchozí zprávy médií, že zatčeným je 56letý Američan Cesar Sayoc.

Šéf Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Chris Wray informoval, že hrozba, kterou zásilky představovaly, byla reálná, i když odborníci dál analyzují, zda bomby byly funkční. Celkem zkoumají 13 balíčků, v nichž se našla velmi podobně sestrojená výbušná zařízení. Není prý však vyloučeno, že se najdou ještě další zásilky ze stejné dílny.

Vyšetřovatelé podle Wraye pachatele dopadli díky stopám DNA a otiskům prstů, které na jedné zásilce zanechal, a jsou si jistí, že zadrželi „správného muže“.

„Nebudeme tolerovat takové bezpráví, zvláště když jde o politické násilí,“ řekl Sessions. Citoval pak obvinění, podle něhož má být Sayoc stíhán mimo jiné za nelegální zasílání a přepravu výbušnin a výhružky určené bývalé hlavě státu.

Sessions ani Wray nechtěli spekulovat o motivech pravděpodobného pachatele, ministr však připustil, že Sayoc je nejspíš politický radikál.

Čtěte také: USA řeší balíčkové bomby. Další mířily ke známým demokratům

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články