1 Odchod z Evropské unie

Vyjednavač EU Barnier potvrdil, že dohoda o brexitu zatím není

, AKTUALIZOVÁNO

Témata: , ,

Vyjednavači o brexitu dospěli k dohodě, která zajistí bezpečný odchod Británie z Evropské unie. Informoval o tom v neděli server Politico.eu s odvoláním na tři unijní diplomatické zdroje. Hlavní vyjednavač Evropské unie o brexitu Michel Barnier však záhy potvrdil, že dohody o odchodu Británie z evropského bloku unie zatím nebylo dosaženo. Navzdory "intenzivnímu úsilí" zbývá dořešit některá klíčová témata, napsal Barnier na twitteru po dnešním jednání s britským ministrem pro brexit Dominicem Raabem. Mezi těmito tématy zmínil problém okolo režimu na hranici mezi Irskem a britským Severním Irskem.

Náznaky, že při vyjednávání o brexitu došlo k posunu, se objevily dříve během dne, když vyšlo najevo, že britský ministr pro brexit Dominic Raab v neděli zamířil na předem neohlášenou cestu do Bruselu.

Raab v neděli jednal v Bruselu s hlavním unijním vyjednavačem o brexitu Michelem Barnierem. Ten údajně následně velvyslancům sdělil, že dohody zatím dosaženo nebylo. A na veřejnost se dostaly i informace, že se ruší pondělní schůzka takzvaných „šerpů“, tedy zástupců premiérů, kteří měli rovněž řešit brexit.

Příští týden se v Bruselu uskuteční summit šéfů států a vlád EU, který předseda Evropské rady Donald Tusk označil za „okamžik pravdy pro brexitová jednání“. Británie má EU opustit 29. března příštího roku.

Barnier tento týden prohlásil, že dohoda o vystoupení Británie z evropského bloku je z 85 procent hotová a může být dokončena do středy 17. října, tedy ještě před unijním summitem. Dodal, že stále ještě zbývá vyřešit palčivou otázku volné hranice mezi unijní Irskou republikou a Severním Irskem, které jako součást Spojeného království Evropskou unii v příštím roce na konci března opustí.

EU podle Barniera dělá vše, aby kontroly zboží překračující severoirskou hranici byly co nejméně komplikované. Dít by se tak mohlo na trajektech, v přístavech či přímo v továrnách.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Sting, Simon či Ed Sheeran varují premiérku Mayovou před brexitem

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.