Náhlý konec Kněžínka vyvolává obavy. Justice jde do područí Zemana a Babiše

Ovlivnění kauzy čapí hnízdo?

Náhlý konec Kněžínka vyvolává obavy. Justice jde do područí Zemana a BabišeAKTUALIZOVÁNO
Domov

edi Echo24

Předsedu ČSSD Jana Hamáčka překvapilo ve čtvrtek ohlášené rozhodnutí ministra spravedlnosti Jana Kněžínka (za ANO) odejít z vlády. Neměl prý žádné signály, které by tomu nasvědčovaly. Pokud by výměnu ministra spravedlnosti za současnou poradkyni prezidenta Miloše Zemana pro justici Marii Benešovou doprovázely nějaké změny na státním zastupitelství, bylo by to na vážnou debatu vládní koalice. Předseda KSČM Vojtěch Filip novinářům řekl, že výměna ministrů je v pravomoci premiéra. Komunistům, kteří tolerují vládu ANO a ČSSD, vadili jiní ministři, dodal. Opoziční politici jsou ke změně kritičtí, dávají ji často do souvislosti se středečním rozhodnutím policie navrhnout obžalovat premiéra Andreje Babiše (ANO) a ostatní obviněné v kauze Farmy Čapí hnízdo.

Podle šéfa TOP 09 Jiřího Pospíšila byl Kněžínek Babišovou prodlouženou rukou na ministerstvu. „Osobně si myslím, že to je rozhodnutí Andreje Babiše, nikoliv rozhodnutí pana Kněžínka,“ řekl Pospíšil ČTK. „Vyostřuje se to. Výměna ministra Kněžínka za Babišovi loajální Marii Benešovou by mohla vést k odvolání nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, a tak i k ovládnutí celé justiční soustavy s cílem ovlivnit vyšetřování premiérova dotačního podvodu. Doufám, že je to celé jenom špatný vtip,“ dodal. V rozhovoru pro ČT zmínil, že ohrožena je i pozice pražské vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové.

Volba bývalé nejvyšší státní zástupkyně a někdejší ministryně Marie Benešové jako Kněžínkovy nástupkyně je podle Pospíšila krajně nešťastná. Připomněl, že je poradkyní prezidenta Miloše Zemana. „Justiční systém v naší zemi se tak dostává do kompletního područí proruského prezidenta a jemu zavázaného stíhaného premiéra,“ konstatoval v tiskové zprávě.

Vicepremiér Jan Hamáček uvedl, že k jakýmkoliv změnám na státním zastupitelství nevidí důvod. „Kdyby k nim mělo docházet, to by možná dávalo za pravdu těm spekulacím,“ řekl s odkazem na prohlášení opozičních politiků, že Kněžínek musel skončit v souvislosti se středečním rozhodnutím policie navrhnout obžalovat premiéra Andreje Babiše (ANO) a ostatní obviněné v kauze Farmy Čapí hnízdo. Pokud by výměnu ministra spravedlnosti Jana Kněžínka za současnou poradkyni prezidenta Miloše Zemana pro justici Marii Benešovou doprovázely nějaké změny na státním zastupitelství, bylo by to na vážnou debatu vládní koalice.

Místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek novinářům řekl, že ho Kněžínkova rezignace překvapila. „Považuji to za velmi nestandardní, když před pár dny vyšetřovatelé odevzdali spis Čapího hnízda státním zástupcům. Právě v tuto chvíli měl ministr spravedlnosti prokázat odvahu a hájit nezávislost českého soudnictví a vyšetřování,“ řekl. Odstoupení považuje za projev zbabělosti.

Poslanec Jan Farský za STAN upozorňuje na to, že k výměně dochází ve chvíli, kdy policie předala Babišův spis státnímu zastupitelství, které teď bude rozhodovat, zda kauza půjde k soudu, či nikoli.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš na twitteru uvedl, že Kněžínek pod tlakem rezignoval. „Životnost ministrů v Babišově vládě je tak krátká, že si nestačím ani aktualizovat tabulku,“ uvedl. Podle předsedy poslanců Pirátů Jakuba Michálka je Babiš manažerský chaot. „Kdo mu nedonáší, toho zlikviduje. Spravedlnost si opravdu nezaslouží čtvrtého ministra za méně než dva roky,“ napsal.

„Zcela zjevně vynucená demise pana ministra Kněžínka připravená deníky z holdingu Agrofertu v nás vyvolává velké obavy. Vysoce pravděpodobně souvisí s návrhem na obžalobu premiéra a dalších členů jeho rodiny. Pokládáme za naprosto nepřijatelné, aby vláda ČR byla ovlivňována osobními kauzami premiéra. Obáváme se, že premiér Babiš vyměnil ideu vládnutí za ideu kruhové obrany kolem své osoby,“ uvedl místopředseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda.

„Nestabilita této vlády kulminuje v právě v době, kdy policie navrhla obžalovat premiéra Babiše, to není dobré. Pokud Kněžínka nahradí Benešová, slavit bude především Hrad. Bude zajímavé sledovat dění kolem nejvyššího státního zástupce Zemana, o jehož odvolání Hrad dlouhodobě usiluje,“ napsal ČTK předseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan.

Reakce premiéra Andreje Babiše na změnu na pozici ministra spravedlnosti
„Každá změna v policii, nebo na GIBS byla interpretována ze strany opozice tak, že jde o Čapí hnízdo. Opozice nemá nic jiného než Čapí hnízdo. Je to skutečně absurdní příběh a politická kauza. Nikdo tam nic neukradl a nebyla tam žádná korupce. Kdybych nebyl v politice, nikdo o Čapím hnízdě nic netuší. Nemá to nic společného s mou politickou aktivitou. Je to akorát zneužíváno neustále proti mně a mé rodině a teď je zas nějaká informace, vždycky se to dozvím z médií, je to živá kauza, je to skutečně absurdní záležitost, ale chápu, že opozice nic jiného neumí,“ řekl předseda vlády ve čtvrtek České televizi.

Premiér Babiš tvrdí, že nová ministryně Marie Benešová nechystá změny na pozicích státních zástupců. „Určitě ne, myslím, že nechce. Různé spekulace, že někdo chce měnit nějaké státní zástupce, jsou nesmysl. Pokud by to někdo chtěl, mohli jsme to řešit už v minulosti. Je to v kompetenci vlády, není to ani v kompetenci ministra. On to může samozřejmě navrhnout, ale schvaluje to vláda. Nepředpokládám, že by tam byl takový návrh,“ dodal Andrej Babiš.

Čtěte také: Ministr spravedlnosti Kněžínek podal demisi. Nahradí ho Benešová