Vir slábne, oznámil Babiš po návštěvě Bulovky

SÍLA KORONAVIRU

Vir slábne, oznámil Babiš po návštěvě Bulovky
Andrej Babiš na návštěvě jedné z českých nemocnic. Foto: Facebookový profil Andreje Babiše
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Podle předsedy vlády Andreje Babiše (ANO), který v sobotu ráno navštívil pražská odběrová místa na koronavirus, to vypadá, že SARS-CoV-2 v České republice slábne. Premiér to uvedl s odvoláním na slova primářky kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí Nemocnice Na Bulovce Hany Roháčové. Ta deníku Echo24 tvrzení, že virus může slábnout, potvrdila.

Ministerský předseda Andrej Babiš navštívil v sobotu ráno odběrová místa na covid-19 v Nemocnici Na Bulovce a také v Ústřední vojenské nemocnici. Po návštěvě Bulovky na Twitteru uvedl, že to „vypadá, že vir slábne“.

Premiérova slova ohledně možného slábnutí viru potvrdila deníku Echo24 také sama primářka Hana Roháčová. Připouští ale, že pro to nemá data.

Podle svých slov vychází mimo jiné z nízkého počtu hospitalizovaných lidí. „Vzhledem k tomu, že klinické průběhy v současné době, alespoň tedy i u nás a zřejmě i ve světě, nejsou tak dramatické, tak je zřejmé, že se populace s tím virem vyrovnává. A virus se nějakým způsobem s organismem a populací sžívá. Není to nějaký terminus technicus, pro který bych měla stoprocentně validní data, ale vycházím z toho, že průběh u těch lidí, kteří jsou nakažení, i u těch klinicky významných, se zdá, že je mírnější, než tomu bylo na začátku někdy v březnu nebo v dubnu,“ popsala pro Echo24 primářka.

Zda virus mohl zmutovat do nějaké slabší míry, ale Roháčová nechce spekulovat. „Jestli mutuje, to já nemůžu říct. To by musel říct virolog, jestli se tam objevují nějaké nové antigenní složky, což nevím. To zatím nikde uveřejňované nebylo,“ řekla Hana Roháčová.

Podle primářky Roháčové mají nyní v Nemocnici Na Bulovce dva hospitalizované pacienty, kteří mají těžký průběh onemocnění covid-19. „Máme dva pacienty v těžkém stavu, to ano, ale jinak máme do deseti pacientů, kteří jsou s lehkým průběhem,“ sdělila lékařka. Podle ní se současný stav, kdy je obdobný počet aktivně nakažených jako kolem poloviny dubna, kdy vrcholila první vlna koronaviru v ČR, nedá srovnávat s tím na jaře.

Podle ministerstva zdravotnictví bylo v sobotu v noci v ČR 4 623 aktivních případů onemocnění covid-19, hospitalizovaných je v současnosti v nemocnicích 124 pacientů, což je 2,8 % z celkového počtu nakažených. V době vrcholu první vlny bylo v ČR leželo v tuzemských nemocnicích i více než 12 % infikovaných.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články