Literatura nemá uspokojovat dav, říká spisovatelka Radka Denemarková
ECHOPRIME
Spisovatelka Radka Denemarková přirovnává čtení k meditaci – díky němu máme možnost být sami se sebou, osvobodit se od problémů, jež nám vnucují druzí, protože naše skutečné problémy jsou jiného rázu, a nepodlehnout okolnímu světu – pragmatickému, konzumnímu, byrokratickému. „Číst by měli hlavně politici,“ říká autorka, která se nebojí otvírat tabuizovaná témata, jichž prý existuje v naší společnosti víc, než je zdrávo.
Jste spisovatelka ve „svobodném povolání“. Takže se lze psaním uživit?
Na volné noze jsem už sedmnáctým rokem a uživím se tím, ale řeknu naprosto otevřeně, že mě zachránil úspěch v zahraničí. U nás bohužel stále přetrvává nastavení z dob národního obrození, kdy se od spisovatelů očekávalo, že budou takzvaným svědomím národa – to považuji za nesmysl –, ale zároveň je společnost nechala klidně umřít hlady. Ve všech ostatních civilizovaných zemích je normální, že jsou autoři podporováni – například formou stipendií či placených autorských čtení –, aby se mohli věnovat jen psaní.
U nás to tak nefunguje?
U nás se ukazuje, že umění, kulturu a talenty nikdo nepotřebuje, tedy v tom smyslu, že je nikdo nepodporuje. A to se nezmění, dokud nebudeme mít vzdělané politiky. V Česku se psaním sice uživit lze, ale jen pokud píšete pro davy. Anebo k tomu musíte ještě psát články, překládat, učit…. Tak jsem to taky dělala.
Mnozí autoři se možná právě z tohoto důvodu čtenářskému vkusu raději přizpůsobili…
Nevěřím, že může vzniknout dobrá literatura, když se vnímá jako produkt. Na nové knihy si čtenáři vždycky musejí teprve zvyknout. Literatura nemá uspokojovat dav, ale naopak lidem otevírat oči, ukazovat jim jiné perspektivy, ukazovat, že lze myslet jinak, psát jinak, žít jinak. Ne jít po vyšlapaných cestách.
Celý rozhovor s Radkou Denemarkovou si můžete přečíst na EchoPrime. Nebo v tištěném vydání Týdeníku Echo. Předplatit si jej můžete zde.