Zeman jednal s firmou CITIC, kde je jeho čínský poradce, neřeší

Zeman jednal s firmou CITIC, kde je jeho čínský poradce, neřešíNOVÉ
Prezident Miloš Zeman na setkání s vedením společnosti CITIC Foto:

Foto: Twitter/Jiří Ovčáček

Domov

Zemanova návštěva v Číně

Karolína Vaverková

Osud oficiálního poradce prezidenta Miloše Zemana pro Čínu Jie Ťien-minga je nejasný. A ani prezident, který je nyní na návštěvě Číny, se otázce, kde se jeho poradce nachází, nevěnuje. Deníku Echo24 to potvrdil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zakladatel firmy CEFC Jie Ťien-ming byl podle čínských médií počátkem roku zadržen kvůli podezření z hospodářské kriminality a pravděpodobně skončil v čínském vězení.

Zeman se spolu s poradcem Martinem Nejedlým a členem dozorčí rady CITIC Europe Jaroslavem Tvrdíkem v pondělí sešel v Šanghaji s vedením společnosti CITIC, která postupně přebírá většinu čínských obchodních aktivit v České republice po problémech společnosti CEFC. Ani během setkání osud ztraceného poradce neřešili.

Deník Echo24 se Ovčáčka zeptal i na to, zda je Jie Ťien-ming stále Zemanovým poradcem. „Vůbec tuto věc v ČLR neřešíme,“ odpověděl Jiří Ovčáček. „Když téma neřešíme, nevěnujeme se ani této otázce,“ doplnil na další dotaz, zda Zeman ví, kde poradce je. Už dříve Pražský hrad na dotaz deníku Echo24 uvedl, že jestliže bude Jie Ťien-ming odsouzen, přestane v Praze působit jako poradce.

Když se na jaře objevily zprávy o Jie Ťien-mingově zmizení, vyslal Zeman do Číny svého poradce Martina Nejedlého a kancléře Vratislava Mynáře. Když se vrátili, potvrdili, že Jie Ťien-ming je v Číně vyšetřována a z firmy CEFC odejde.

Původně soukromá skupina CEFC letos kvůli vysokému zadlužení upadla do vážných problémů. CEFC si před časem vybrala ČR jako sídlo svých evropských aktivit, v Česku zároveň koupila podíly v několika firmách. Po překotném vývoji na jaře skupinu převzala čínská státní firma CITIC.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Zeman je v Číně. Zúčastnil se večeře se Si Ťin-pchingem

Šéf CEFC Jie Ťien-ming se našel. V Číně prý uplácel vysoce postaveného úředníka

Související články