Zpráva OLAF k Čapímu hnízdu už je na resortu financí. Ten ji zatím neukáže

Kauza Čapí hnízdo

Zpráva OLAF k Čapímu hnízdu už je na resortu financí. Ten ji zatím neukážeAKTUALIZUJEME
Čapí hnízdo Foto:

Foto: Jan Zatorsky

1
Domov

Echo24

Ministerstvo financí obdrželo zprávu Evropského úřadu proti podvodům (OLAF) ke kauze Čapího hnízda. V tiskové zprávě to uvedlo ministerstvo financí. To ji rozeslalo dalším institucím – například i policii. V kauze možného zneužití dotací figuruje současný český premiér Andrej Babiš (ANO).

Že dnes závěrečná zpráva na resort financí dorazila, potvrdil serveru Echo24 tiskový mluvčí ministerstva Michal Žurovec. „Ministerstvo financí dnes obdrželo zásilku Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF), jejímž obsahem je závěrečná zpráva z šetření úřadu OLAF ve věci Čapího hnízda,“ uvedl.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Zprávu resort rozeslal dalším úřadům – konkrétně ministerstvu pro místní rozvoj, řídícímu orgánu operačního programu ROP Střední Čechy a v souvislosti s policejním vyšetřováním také Nejvyššímu státnímu zastupitelství. Podle informací České televize by zprávu měla obdržet i policie. Vedle šetření OLAF totiž proběhlo i české vyšetřování – policie obvinila Babiše i jeho spolustraníka Jaroslava Faltýnka a už podruhé zažádala o jejich vydání k trestnímu stíhání.

OLAF již v minulém týdnu oznámil, že vyšetřování ukončil a zprávy předal českým úřadům. Ty tehdy ovšem mlčely a nebylo zřejmé, zda závěry zprávy už mají. Co je obsahem závěrečné zprávy a na co OLAF přišel, zatím není zřejmé. Podle některých informací médií jsou ale velice podobné jako ty, ke kterým došla česká policie. Ta ve své žádosti o vydání obou poslanců hovořila o „závažném zločinu dotačního podvodu“.

Zprávu zatím resort financí veřejnosti neukáže. Ministerstvo nyní ve spolupráci s českými orgány a Evropskou komisí posoudí, zda a jakým způsobem je možné zprávu zveřejnit „Ministerstvo financí nyní posoudí možnost zveřejnění této zprávy na základě zákona o svobodném přístupu k informacím,“ uvedl pro server Echo24 Žurovec.

Už minulý týden Evropská komise uvedla, že české orgány vyňaly farmu Čapí hnízdo z projektů spolufinancovaných z evropských fondů. To by znamenalo, že si je česká strana pochybení vědoma. Jenže ministerstvo financí, které tento krok jako jediné může udělat, jasnou odpověď nedalo. „Ministerstvo financí o jeho vynětí z alokace pro tento operační program nerozhodlo,“ napsal Žurovec ve vyjádření. Zároveň resort připustil, že farma v žádosti o proplacení není. Více k tématu čtěte zde.

Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN Agro Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. V prosinci 2007 se přeměnila na stejnojmennou akciovou společnost s akciemi na majitele. Jediným akcionářem byla akciová společnost ZZN Pelhřimov. Podle vyšetřovatelů však ke změně nebyl ekonomický ani podnikatelský důvod.

Kvůli změně nebylo možné dohledat majitele firmy, a ta tak získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila pod Agrofert.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Kdo zaplatí dotaci na Čapí hnízdo? Evropské fondy už to nebudou

OLAF už dokončil vyšetřování Čapího hnízda. České úřady mlčí