Peňásova procházka povede Prahou mizernou, Smíchovem
podpořte vydání knihy
„Existují v zásadě dvě Prahy, které za něco stojí. Praha magická a Praha mizerná,“ píše Jiří Peňás. A právě na výpravu do té druhé Prahy vás zve autor Echa osobně. Procházka Smíchovem bude jednou z odměn, kterou můžete získat, pokud podpoříte vydání jeho knihy cestopisů Výpravy pro starší a pokročilé na Hithitu. Více o tom, co účastníky čeká, již sám autor.
Podpořte v crowdfundingové kampani na Hithitu knihu Jiřího Peňáse. Objednat si ji můžete ZDE.
„Dělat průvodce Prahou je poněkud drzost, neboť ji vlastně moc neznám. Pořád ji objevuju, divím se jí, nacházím ji, zase ji ztrácím. Jak to tak bývá a má mnoho jejích obyvatel: miluju ji, ale taky nesnáším, jsem z ní nadšený, dojímá mě, ale taky se mi často hnusí, neboť je to coura prodejná a nemytá. Ale mám-li provést člověka, který není v Praze úplně cizinec, ale přece jenom to všude nezná, vzal bych ho na Smíchov, který znám docela důvěrně. A začal bych na železniční lávce u Smíchovského nádraží. To je totiž centrální místo Prahy mizerné, jak ji pojmenoval esejista Josef Kroutvor.
Existují totiž v zásadě dvě Prahy, které za něco stojí. Praha magická a Praha mizerná. Jsou to její dvě tváře, které se od sebe odvracejí, a přitom se doplňují a nemohou bez sebe být. Prahy magické se zmocnil turismus, kterému nebudeme konkurovat. Ale magii, i když nižšího druhu, najdeme právě na tom Smíchově.
Tady se totiž všechno smíchává: Praha industriální a proletářská s Prahou buržoazní a podnikatelskou, periférie skoro vesnická s bloky gründerských činžáků a noblesních vil. Je Smíchov dolní se zbytky továren, kolem křižovatky Anděl, kde se to za mého mládí v postranních ulicích hemžilo především Romy, a kde se rozprostírala pestrá směs obytných bloků, místního průmyslu a krajinných pasáží, mozaika, kterou jinde v Praze nenajdeme. A je Smíchov horní, který vede od Ženských domovů ulicí krásných vil Na Václavce až na Malvazinky, kde se nachází možná nejhezčí pražský hřbitov.
V ulici Na Václavce jsem deset let bydlel, a kdykoli se tam vracím, trnu, jestli nezmizelo to kouzlo, které tam člověk zvláště pak při návratech v noci, v parku Na Santošce, nacházel. A nemyslím tím narkomany, kteří si to tam také oblíbili.
Smíchov měl štěstí, že ho za minulého režimu nezasáhla výraznější přestavba, nevlámaly se sem nikdy paneláky a jedinou výstředností byla brutalistní stavba nynější Komerční banky z počátku 90. let. To se samozřejmě za třicet let změnilo, ale něco tam přece jen zůstalo, když tak v mojí paměti a v knize Jáchyma Topola Anděl, z jejíž přízračné atmosféry se ještě jednou vynoří zrůdy, mutanti a příšery, které v dobré magicko-mizerní tradici přihlížejí zrození smíchovského mesiáše. V ruce s knihou Anděl budeme hledat, co se tam ještě nalézt dá, a snad se nám to podaří.“
Podpořte v crowdfundingové kampani na Hithitu knihu Jiřího Peňáse. Objednat si ji můžete ZDE.
Trvalo to pouhý týden a kniha cestopisů Výpravy pro starší a pokročilé Jiřího Peňáse získala 100 procent z cílové částky. Nabídka odměn nicméně stále vyčerpána není. Je tedy možné i nadále získat knihu autora Týdeníku Echo za zvýhodněnou cenu, zúčastnit se jeho výletů či přednášek nebo si nechat ušít boty na míru.
Vaše podpora umožní, aby výpravy Jiřího Peňáse neskončily. Knihu o rozsahu 350 stran vybavenou barevnými fotografiemi můžete dostat za zvýhodněnou cenu 300 korun. Za 500 korun ji můžete mít kromě osobního věnování i s osobním předáním.V nabídce jsou i další celodenní výlety. Sbírka potrvá do konce října.