Zázrak na jihu Afriky, pastor přivedl nebožtíka k životu. Teď musí vysvětlovat a trpět posměch

Zázrak na jihu Afriky, pastor přivedl nebožtíka k životu. Teď musí vysvětlovat a trpět posměchNOVÉ
Vzkříšení Foto:

Reprofoto: Facebook Alph Lukau

Svět

Jihoafrický Lazar

jhr Echo24

Samozvaní zázrační kazatelé udělají pro důvěru věřících mnohé, jihoafrickému pastorovi Alphu Lukauovi se však jeho zatím poslední kousek poněkud vymkl z rukou. Během kázání minulý víkend u Johannesburgu sice jen tak bokem za obdivného volání okolostojících vzkřísil nebožtíka z mrtvých, obratem však přišla zpráva o žalobě trojice pohřebních služeb, které se cítí podvedené a poškozené ve své pověsti. Lukauova církev se snaží z celé aféry vymluvit, lidé se do pastora humorně strefují na sociálních sítích, píše BBC.

Na internetu se objevily ukázky z videa, v němž Lukau vykřikne „povstaň“ směrem k muži v rakvi z pohřebního procesí, které procházelo kolem. Poté se údajný nebožtík v rakvi vztyčí. Kousek okamžitě vzbudil širokou kritiku. „Neexistuje nic jako zázraky,“ ohradila se tamější komise na podporu a ochranu kulturních, náboženských a jazykových práv. „Vymýšlejí si je, aby z bezradnosti našich lidí vymámili peníze.“

Celý tyátr se vzkříšením mrtvého se především nezamlouvá trojici pohřebních služeb, které byly do případu zataženy. Pastora hodlají žalovat kvůli klamání a nenapravitelné škodě na jejich pověsti. Podle listu Southafrican si od nich Lukau pod falešnou záminkou koupil rakev, objednal pohřební vůz a polepil jej samolepkami těchto ústavů. Jde o společnosti Kingdom Blue, Kings & Queens Funeral Services a Black Phoenix. 

Server Sowetan napsal, že Lukauova církev už obrátila s tím, že nebožtík byl ve skutečnosti „už živý“, když k incidentu v Kramerville u Johannesburgu došlo. „Pastor Lukau pouze dokončil zázrak, který začal bůh,“ nechali se slyšet zástupci církve. 

Celá záležitost podle serveru BBC vyvolala celonárodní debatu o falešných duchovních. Někteří se však případ rozhodli obrátit v žert pomocí hashtagu #ResurrectionChallenge. Lidé „vzkříšení“ parodují, hledají obdoby ve zvířecím světě anebo glosují, co za oblečení je třeba, chce-li být po své smrti znovu přiveden k životu. Pastora Lukaua označují některá jihoafrická média za jednoho z nejbohatších na světě.

Čtěte také: Je lež v případu „vzkříšeného“ Babčenka obhajitelná?

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.