1 ŽLUTÉ VESTY

Akce žlutých vest upadají. Vyžene lidi znovu do ulic Macronův projev?

, NOVÉ

Témata: , , ,

Ve Francii se už 22. sobotu v řadě sešli stoupenci hnutí takzvaných žlutých vest na protestech proti vládě. Centrem „mobilizace“ je Toulouse, kde více než tisícovce pochodujících lidí krátce po poledni zahradila cestu policie, která pak použila i slzný plyn. Jen několik stovek lidí se podle agentury AFP sešlo na akci „žlutých vest“ v Paříži, která začala v poklidné atmosféře.

Manifestace se opět konají v celé řadě francouzských měst včetně Lille, Bordeaux, Štrasburku a Rouenu. Naopak v Lyonu úřady shromáždění v srdci města zakázaly. V Paříži platí částečný zákaz, přičemž demonstranti opět nemohou na třídu Champs-Elysées a ulice, které ji křižují.

Nejnapjatější byla odpoledne situace v Toulouse, kde se podle agentury Reuters na široké třídě Allée Jean Jaurès sešly dvě tisícovky lidí. Pochod zde měl ovšem rovněž zákaz vstupu do centra města a tak krátce po svém začátku narazil na policejní barikádu. Pořádkové složky následně akci rozehnaly slzným plynem a došlo i na házení projektilů ze strany demonstrantů. Podle reportérů serveru France Info byla ale situace kolem 16:00 už klidnější. Jeden demonstrant údajně při střetech s policií utrpěl zranění.

Protesty jsou prvními po začátku platnosti francouzského zákazu zahalování obličeje během demonstrací. To dává státu ještě více prostoru, aby podnikl kroky proti demonstrantům, postěžovala si v Toulouse představitelka „žlutých vest“ Priscilla Ludoskyová.

Intenzita protestů opadá, nicméně není vyloučené, že příští víkend opět nabere na síle, protože v příštích dnech prezident Emmanuel Macron vystoupí před veřejnost se závěry z celonárodní debaty o směřování země. Tu šéf Elysejského paláce vyhlásil letos v lednu v reakci na hnutí takzvaných žlutých vest proti vládním daňovým a sociálním reformám. Protesty začaly loni v polovině listopadu.

Minulou sobotu do ulic francouzských měst podle ministerstva vnitra vyrazilo 22 300 lidí, což byl opět nejnižší součet od začátku pravidelných demonstrací loni v listopadu. Resort vnitra uvádí, že za čtyři měsíce protivládních demonstrací utrpělo zranění přes 1600 policistů a četníků, už 7. března registrovala vláda 2200 zranění na straně demonstrantů.


Čtěte dále: Mírná tolerance alkoholu počet nehod ve světě nezvýšila, záleží na kultuře národa

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.