Semelová, Marvanová, Hřib. Strany volí lídry pro boj o křeslo uvolněné Krnáčovou

Boj o primátorské křeslo

Semelová, Marvanová, Hřib. Strany volí lídry pro boj o křeslo uvolněné KrnáčovouNOVÉ
Magistrát hlavního města Prahy. Foto:

Praha.eu

1
Domov
Ladislav Šustr
Sdílet:

Kdo usedne po Adrianě Krnáčové na nejvyšší magistrátní židli? Někde už lídra pro Prahu zvolili, jinde ještě kandidáta na primátora hledají. Jasno mají lidovci, komunisté nebo Piráti. Naopak ODS, která začala svou kampaň jako první, přesto, ještě jméno lídra nezveřejnila. Podobně je na tom další pravicová strana TOP 09. Překvapit ve volbách se pokusí také iniciativa Praha Sobě s Janem Čižinským.

Občanská demokratická strana jako první z velkých stran začala kampaň k nadcházejícím komunálním volbám na podzim. Lídr kandidátky ještě není známý, nejčastěji se však skloňuje jméno první místopředsedkyně strany Alexandry Udženije. „Je to jedna z variant o které diskutujeme. Pražská ODS má tu výhodu, že se o vedení nikdo nehádá ale společně zvažujeme, která varianta bude nejlepší a to nejenom pro volební výsledek, ale také pro fungování Prahy. I proto se teď víc soustředíme na volební program a řešení, které chceme nabídnout, než na to, kdo bude lídr,“ řekla pro Echo24 Alexandra Udženija.

Dodala také, že ODS jedná o spolupráci se stranou Svobodných a Soukromníky. Jasno o kandidátce nemá ani TOP 09, které se v Praze v minulosti dařilo. „Vzhledem k tomu, že žádná pražská politická strana nesestavila kandidátku, tak nevidíme důvod, proč bychom měli tu situaci urychlovat. Počkáme na květen, kdy se většina politických stran rozhodne představit svůj program a kandidáty,“ řekl pro Echo24 předseda strany Jiří Pospíšil. Jasno by dle předsedy TOP 09 mělo být v první půlce května.

„My to všechno vyhlásíme a jsem jedna z alternativ. Jsme demokratická strana a navíc máme koaliční kandidátku, takže všechno musí logicky proběhnout rozhodovacími procesy. Nejsme hnutí ANO, kdy šéf něco rozhodne a vyhlásí to,“ řekl Jiří Pospíšil. Při představování společného memoranda se stranou STAN se Pospíšil nechal slyšet, že má ambici stát se lídrem kandidátky. Za Starosty bude jedničkou bývalá poslankyně a právnička Hana Marvanová, která je čerstvě i součástí sněmovní vyšetřovací komise k OKD.

Marvanová bývá spojována s podnikatelem a miliardářem Pavolem Krúpou, který vlastní společnost Arca Capital. Krúpa opakovaně útočil na dalšího miliardáře Zdeňka Bakalu, který je ústřední postavou v kauze OKD.

ANO navrhuje čtyři kandidáty

Hnutí ANO ve středu oznámilo, že o místo na špičce kandidátky se bude ucházet Patrik Nacher, Eva Kislingerová, Libor Hadrava a Karel Grabein Procházka. Stranické primárky se pak uskuteční 19. a 21. dubna. Současná primátorka Adriana Krnáčová pak podporuje Patrika Nachera, který je pražským zastupitelem a poslancem za hnutí ANO.

Podoba kandidátky není veřejně známá ani u pražské sociální demokracie. „Hrubé rysy už máme. V Praze hlavně ještě není vyjasněno, zda se bude volit v jednom či více obvodech, což samozřejmě ovlivní strategii. Ačkoliv by se mělo podle Ústavního soudu volit v jednom, některé partaje si opět pohrávají s myšlenkou připravit velkou část voličů o hlas, tedy udělat několik obvodů,“ řekl pro Echo24 předseda pražské ČSSD Petr Pavlík. Dle něj ještě není oficiálně představený lídr. Ten bude představen ve „vhodný okamžik“.

Jasno už mají lidovci, které do voleb povede současný radní pro kulturu Jan Wolf. KDU-ČSL v minulých volbách kandidovala spolu se Zelenými a STAN jako Trojkoalice. V letošních volbách už podobné uskupení nebude. Lidovci také jednají spolu se Starosty, kteří půjdou s TOP 09 společně do voleb.

Lidovecký poslanec a starosta Prahy 7 Jan Čižinský pak povede ambiciozní iniciativu Praha Sobě. Ta v současné chvíli sbírá podpisy na svou podporu v komunálních volbách. Iniciativa si vybrala hranici 100 tisíc podpisů a v současné chvíli mají vybráno přes 30 tisíc podpisů. „V centrále je v tuto chvíli třetina podpisů a pokračujeme dál. Není to, že bychom mohli být klidní, musíme zabrat. To je ale vlastně styl naší politiky. My jsme ochotní si zkomplikovat život tím, že hájíme zájmy lidí, kteří o to stojí. Pokud každý, kdo nás podporuje, nasbírá ve svém okolí dvacet nebo třicet podpisů, tak to zvládneme. Teď se poprvé začíná mluvit o komunálních volbách, tak pokud udržíme to tempo jako v minulých týdnech, tak se to podaří,“ řekl pro Echo24 Jan Čižinský.

Komunisté nasadí Semelovou

Komunisté už svého lídra zvolili a je jím Marta Semelová. Vybrána byla na krajské konferenci v polovině března. Bývalá poslankyně, která se v minulosti kontroverzně vyjadřovala o Miladě Horákové či samotných politických procesech v 50. letech, vede v současnosti klub KSČM v pražském zastupitelstvu.

Piráti vyšlou do boje o magistrát Zdeňka Hřiba. Ve vnitrostranickém referendu porazil těsně protikandidáta Daniela Mazuru. „Chceme z Prahy udělat nejen místo, kde se dobře žije, ale také vzor, jak řešit aktuální problémy světových metropolí. K čemu nám je, že Praha stoupá na žebříčku v ekonomické výkonnosti, když máme nejdražší byty v přepočtu na příjem v Evropě? Klíčem je kombinace ceny, prostředí a spolupráce lidí,“ řekl Zdeněk Hřib pro web Pirátské strany.

Poslední komunální volby v Praze na podzim 2014 vyhrálo ANO se ziskem 17 zastupitelů v pětašedesátičlenném zastupitelstvu. Těsně za ním s 16 křesly skončila dosud vládnoucí TOP 09. Po osmi mandátech získaly Trojkoalice, ODS a ČSSD. Piráti mají stejně jako KSČM čtyři křesla. Od voleb v metropoli vládne koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice. V říjnu 2015 se rozpadla, strany se ale nakonec domluvily a spolupráci obnovily. Změnilo se pouze obsazení části rady.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Proč skončila Krnáčová? Spadlý most, chaos v dopravě i urážlivé výroky

Proč Praha stagnuje a politici nekonají. Salon Lenky Zlámalové: Metropole zažívá své nejhorší období

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články