12 Demonstrace proti vládě

VIDEO: Nejen pražská kavárna. Proti Babišovi protestovali lidé po celé zemi

, NOVÉ

Témata: ,

Na mnoha místech Česka dnes tisíce lidí demonstrovaly proti rodící se vládě ANO a ČSSD podporované KSČM. Jak uvedl hlavní organizátor Mikuláš Minář, cílem setkání bylo nejen co nejlépe pojmenovat hanebnost současné politické situace, ale též ukázat na pozitivní hodnoty, které země potřebuje, aby se jí dařilo. K pražskému protestu, který zaplnil celou horní polovinu Václavského náměstí, se přidávali lidí ve 200 městech a obcích. Na setkání „Jednou provždy“ vystupoupili také opoziční politici nebo umělci.

Asi třicet lidí už dopoledne protestovalo proti premiérovi v demisi Andreji Babišovi (ANO) během vládní návštěvy na jihu Čech. Čekali na něj před Jihočeským muzeem v Českých Budějovicích, kam premiér mířil na setkání se starosty z regionu. „Cirkus Babiš, cirkus Babiš!“ pokřikovali demonstrující, kteří drželi v ruce cedule s nápisy jako: „Potápíte demokracii a morálku,“ nebo „Tady nieje Babišovo,“ či „Korupce se má vyšetřovat na všech úrovních. Kdy začnete u sebe?“

Proti vznikající vládě se protestuje také v Brně, Olomouci nebo Ostravě.

Někteří se zapojují i na dálku.

Demonstrující mávají vlajkami České republiky i Evropské unie. Řada z nich má s sebou transparenty proti Babišovi, na kterých mají nápisy „Už nás nebabiš“, „Babiš musí před soudem stát, jinak nemáme právní stát“ nebo „Pryč s tyrany a zrádci“. Na dalších transparentech mají lidé fotografie s oběťmi komunistického režimu.

Na pražskou demonstraci se vydali také zástupci některých politických stran, například ODS, TOP 09, Pirátů a STAN, neúspěšní kandidáti na prezidenta Marek Hilšer a Pavel Fišer nebo senátor Václav Láska. Vystoupili také hudebníci Jiří Dědeček nebo Václav Koubek.

Demonstrovalo se také v Rožnově pod Radhoštěm, Pardubicích nebo Hradci Králové. 

Cílem akce je podle organizátorů ze spolku Milion chvilek pro demokracii říct jednou provždy „ne“ vládě spojené s komunistickou minulostí – ať už v podobě StB či přímo KSČM. Premiéra v demisi Andreje Babiše jmenuje prezident Miloš Zeman podruhé premiérem ve středu. „Škatulka „pražská kavárna“ tady rozhodně neplatí. Máme signatáře po celém Česku,“ uvedl předseda spolku Milion chvilek pro demokracii Mikuláš Minář.

Mapu demonstrací a petičních míst si můžete prohlédnout zde. Kromě pořádání demonstrací sbírá spolek Milion chvilek pro demokracii podpisy pod petici, vyzývající premiéra v demisi Babiše k rezignaci. Doposud se podepsalo téměř čtvrt milionu lidí, organizátoři ale chtějí sebrat milion podpisů. 

Protesty navazují na květnové demonstrace. Další se konala v dubnu v téměř dvaceti městech Česka. Březnového protestu proti zvolení komunisty Zdeňka Ondráčka do čela sněmovní komise pro kontrolu GIBS se účastnili lidé po celém Česku. Ondráček poté z pozice odstoupil.

Čtěte více: Další protivládní demonstrace. Teď i proti podpoře kabinetu od KSČM

Nechť protestují, ale nás volilo 1,5 milionu lidí, reagoval Babiš na demonstrace

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.