1 Volba předsedy

Senát bude vybírat předsedu hned ze tří kandidátů. Poprvé za 22 let existence

NOVÉ

Témata: , ,

Senát si ve středu poprvé za 22 let své existence bude vybírat předsedu ze tří kandidátů. Důvodem je to, že se senátorské kluby, z nichž žádný nemá jednoznačně navrch, na rozdíl od předchozích let nedokázaly shodnout na jednom adeptovi. Místopředsedů Senátu bude po deseti letech znovu pět, tedy o jednoho více než dosud, a to mimo jiné kvůli snaze zachovat zásadu poměrného zastoupení.

Osmnáctičlenné kluby občanských demokratů a Starostů do klání o místo v čele horní komory nominovaly Jaroslava Kuberu (ODS), který byl místopředsedou Senátu, a místopředsedu STAN Jana Horníka. Patnáctičlenný klub KDU-ČSL navrhl nynějšího šéfa senátního evropského výboru Václava Hampla.

Senátoři mezi nimi rozhodnou v tajné volbě. Nepředpokládá se s ohledem na patové rozložení sil, že by některý z nominovaných vyhrál už v prvním kole. Do druhého kola by se pak s ohledem na dosud vyjádřenou podporu měli dostat Kubera a Hampl, a novým šéfem horní komory by se tedy měl stát jeden z nich.

Pokud by ani jeden z nynějších kandidátů nebyl zvolen, další volba by se uskutečnila patrně v pátek, jak v úterý novinářům řekl dosavadní předseda horní komory Milan Štěch z třináctičlenného klubu ČSSD. Svou opětovnou kandidaturu do čela Senátu označil za poslední možnost, pravděpodobně se stane jedním z místopředsedů.

Dalšími kandidáty jsou nynější místopředsedkyně Senátu Miluše Horská z klubu KDU-ČSL, Jiří Oberfalzer z ODS a Jiří Růžička z klubu Starostů. O funkci místopředsedy by se ucházeli také Kubera a Horník v případě, pokud by neusedli do předsednického křesla. Hampl by se v případě nezvolení do čela Senátu stal znovu předsedou výboru pro záležitosti EU.

Na obsazení vedoucích funkcí Senátu bude záležet také to, jak si kluby mezi sebe rozdělí předsednictví ve výborech a komisích. Podle dosavadních dohod by místa předsedů výborů měli obsadit zástupci čtyř nejsilnějších frakcí. Sedmičlenný klub ANO a šestičlenný Klub pro liberální demokracii – Senátor 21 by měly získat předsednictví některých komisí.

Čtěte také: Sporný posudek? Ústav prověří zprávu Protopovové, která zřejmě umožnila Babišovi ml. vyhnout se výslechu

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.