Německý ministr vnitra varuje před novou uprchlickou krizí, možná horší než v roce 2015
Migrační politika
Německý spolkový ministr vnitra Horst Seehofer (CSU) požaduje větší solidaritu členských států Evropské unie (EU) v migrační politice. Jinak by se mohlo stát, že by do Evropy přišlo více uprchlíků než v roce 2015, varuje ministr v listu Bild am Sonntag. Nejvíce migrantů podle něj v současné době do Evropy proudí přes Turecko.
„Musíme našim evropským partnerům při kontrolách na hranicích s EU více pomoci. Nechali jsme je příliš dlouho samotné,“ řekl Horst Seehofer. Obává se také toho, že by se mohl opakovat scénář z roku 2015, kdy do Evropy proudily, místy nekontrolovaně, tisíce migrantů. „Pokud jim nepomůžeme, zažijeme uprchlickou krizi jako v roce 2015, dokonce ještě větší než před čtyřmi lety,“ dodal.
Seehofer prohlásil, že bude společně s novou předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou (CDU) „dělat všechno pro to, aby se to už neopakovalo“. Ministr vnitra také dodal, že k tomu má plnou podporu německé kancléřky Angely Merkelové (CDU).
Bývalý předseda bavorské vlády vyzývá ostatní členské státy, aby dělaly více pro Turecko, kam migranti přicházejí. „Turecko dělá při přijímání uprchlíků hodně,“ uvedl Seehofer s tím, že právě proto chce spolupráci s Tureckem nadále posilovat.
Seehofer v minulých dnech navštívil jak Turecko, tak Řecko. Slíbil zde větší pomoc ze strany Německa i EU. Podle deníku Welt am Sonntag přicestovalo do Turecka od ledna do září tohoto roku 46 546 osob, což představuje meziroční nárůst o 23 %. Řecká vláda očekává do konce tohoto roku ještě další 25 000 uprchlíků.
Turci požadují větší finanční pomoc, aby mohli nápory migrantů zvládat. V roce 2016 podepsalo Turecko s EU dohodu o uprchlících, která mu finanční podporu zajišťuje. Nyní se však zdá, že bude turecká vláda potřebovat ještě více. Turecký prezident Erdogan plánuje také v Sýrii zřídit 140 vesnic v rámci bezpečnostní zóny pro dva miliony osob.
Chci hovořit o zavedení sankcí pro země, jež se na přijímání migrantů nepodílejí, říká řecký premiér
Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis v pátek oznámil, že se chystá mluvit o zavedení sankcí pro evropské země, které se nepodílejí na přijímání migrantů. Jednou z nich je Česká republika, jejíž vláda striktně odmítá ostatním státům EU pomáhat v umisťování migrantů na své území.
„Řeknu to jasně. Hodlám hovořit o tématu specifických sankcí pro ty evropské země, které se odmítají podílet na spravedlivém rozdělení uprchlíků na evropské úrovni,“ prohlásil před řeckými poslanci premiér. „Je to pokrytectví… Nemůžete přece čerpat výhody (cestování a obchodu bez hraničních kontrol) a nepřijmout 1000 nebo 2000 uprchlíků v rámci unijního řešení této záležitosti,“ dodal Mitsotakis.
Povinné kvóty pro přerozdělování uprchlíků odmítají kromě Česka také Polsko a Maďarsko.
Česko se setkalo s kritikou na její migrační politiku také přímo od Horsta Seehofera. „Nemáme vůbec žádné evropské řešení,“ konstatoval Seehofer na tiskové konferenci k představení výroční zprávy spolkové policie 17. července 2019. „Byl jsem teď také často na cestách ve východní Evropě, naposledy v Praze. Připravenost tam podílet se na evropském řešení se blíží nule,“ řekl.