Vládní koalici čeká bitva o snížení daní. Hamáček se bojí sekery v rozpočtu
ZRUŠENÍ SUPERHRUBÉ MZDY
Kabinet Andreje Babiše čeká tvrdá bitva o plánované snížení daní a zrušení superhrubé mzdy. Předseda sociální demokracie Jan Hamáček totiž nesouhlasí s premiérovým novým návrhem, který počítá s 15 procentní sazbou daně z příjmu místo dohodnutých 19 procent. Razantní snížení by totiž mohlo znamenat 90 miliardový výpadek v rozpočtu.
Babiš o víkendu řekl, že od příštího roku počítá se zrušením superhrubé mzdy a zavedením 15 procentní daně místo plánovaných 19 procent. Babišův návrh se velmi podobá návrhu ODS z roku 2018, který sám zametl pod koberec. Návrh byl podle něj tehdy nereálný. „Naše vláda proti tomu chce zavést skutečnou daňovou úsporu, základní sazbu daně ve výši 19 procent z hrubé mzdy, což je o 1,1 % méně než dnes,“ řekl Babiš v roce 2018.
V sobotu však na svém „Čau lidi“ řekl, že by se mělo snížit daňové zatížení zaměstnanců, které je už tak jedno z největších v Evropě. „Myslím, že je potřeba snížit daňové zatížení zaměstnanců. Bylo by dobré se vrátit na těch 15 procent, co slibovala ODS a potom nesplnila. Bylo by to významné pro lidi, viděli by, že nemají důvod se bát budoucnosti.“ uvedl na svém facebooku.
V roce 2018 byl odhadovaný výpadek 75 miliard korun. Letos by zrušení superhrubé mzdy vedlo k výpadku až 90 miliard korun. Podle Hamáčka musí být daň více než 15 procent. „Patnáct procent je podle mě nerealistických z důvodu obrovského výpadku příjmu státního rozpočtu,“ uvedl pro deník Právo Hamáček.
Návrh již v minulosti kritizoval poslanec Václav Votava (ČSSD) na sociální síti Twitter. „Zrušení superhrubé mzdy a zavedení sazby daně 15 procent z hrubé mzdy podle návrhu premiéra Babiše znamená výpadek příjmů 90 miliard ve státním rozpočtu! Jako kdyby tady nebyla pandemie a obrovské zadlužení státu,“ uvedl Votava.
Zrušení superhrubé mzdy a zavedení sazby daně 15% z hrubé mzdy podle návrhu premiéra Babiše znamená výpadek příjmů 90 miliard ve státním rozpočtu! Jako kdyby tady nebyla pandemie a obrovské zadlužení státu!
— Václav Votava (@VotavaVaclav) August 1, 2020
Nad Babišovým návrhem se podivuje i poslanec Jiří Dolejš (KSČM). „Bohužel, firmu by tak neřídil. Aspoň ty úpravy daní dělat komplexně a dávkovat to podle fáze ekonomického vývoje a ne jen podle politického cyklu,“ řekl Dolejš.
Bohuzel, firmu by tak neřídil. Aspoň ty úpravy daní dělat komplexně a dávkovat to podle fáze ekonomického vývoje a ne jen podle politického cyklu
— Jiri Dolejs (@DolejsJiri) August 1, 2020