Že vláda nemá důvěru? V ústavě to není a my pracujeme naplno, říká Babiš

Jednání o vládě

Že vláda nemá důvěru? V ústavě to není a my pracujeme naplno, říká BabišNOVÉ
Domov

jnk Echo24

Velmi svérázně a v české vládní tradici značně neobvykle přistupuje nynější premiér v demisi Andrej Babiš k sestavování nové vlády, k čemuž mu prezident Miloš Zeman dal ve čtvrtek „neomezený čas”. Babiš podle svých vlastních slov nevidí rozdíl v tom, jestli jeho vláda má, nebo nemá důvěru.

Ve čtvrtečních televizních Událostech, komentářích Andrej Babiš mluvil o tom, že chce ve vládě pracovat a nezdržovat se odpovídáním na dotazy co vyjednali a s kým.

„My určitě nechceme trávit čas tím, že budeme stále médiím vysvětlovat, že co jsme vyjednali a s kým jsme jednali. Já samozřejmě se snažím normálně pracovat pro vládu a řeším plno věcí, které je potřeba, a samozřejmě taky projednáváme zákony, které jednotlivé strany předložily, a bez ohledu na to, jestli je to KSČM nebo SPD nebo Piráti teď, takže ta vláda pracuje, funguje normálně a nevidíme v tom rozdíl, jestli jsme v demisi s důvěrou nebo bez důvěry, takže pracujeme naplno,“ řekl Babiš v pořadu Události, komentáře České televizi.

Na otázku moderátora Daniela Takáče, zda skutečně nevidí rozdíl v tom, jestli vláda má, nebo nemá důvěru, Babiš odvětil: “Ne, nevidím v tom rozdíl, v ústavě to není a my od 14. prosince pracujeme naplno a myslím si, že i v té zahraniční politice velice intenzivně pracujeme v prospěch naší země, abysme získali skutečně nějakou pozici v Evropě.” Babiš dodal, že z hlediska intenzity práce a tahu na branku pracuje naplno. „Takže jestli budeme v demisi s důvěrou nebo bez důvěrou, tak pracujeme stejným úsilím a intenzitou, abysme prosazovali program a abysme prosazovali prospěch občanů,” řekl.

Babiš v interview uvedl, že s vyjednáváním o vládě ještě čeká na výsledek sjezdu ČSSD, která nevyloučila účast s ANO ve vládě a vadí mu, že některé politické strany řekly, že si jeho ve vládě nepřejí. „Hnutí ANO jasně řeklo, že bez Babiše ve vládě nebudem, no, takže co nám jiného zbývá, než vyjednávat o programu s KSČM a SPD čistě o programu, nikdy nebyla řeč o tom, že by byli ve vládě,” řekl Babiš.

Po čtvrteční dvouhodinové večeři v Lánech Babiš oznámil, že ho Miloš Zeman časově neomezí při druhém pokusu o sestavení vlády. Zeman také nebude od Babiše předem chtít 101 podpisů od poslanců, kteří vládu podpoří. Očekává však, že kabinet získá hlasy většiny poslanců přítomných ve Sněmovně, uvedl Babiš. Oba se znovu sejdou 18. února po sjezdu ČSSD, který zvolí předsedu strany.

Čtěte také: Zeman umetá cestu Babišovi. Dá mu neomezeně času a nechce 101 podpisů předem