Dva Rusové ze zřejmě snažili nabourat do laboratoře zkoumající novičok z útoku na Skripala

Dva Rusové ze zřejmě snažili nabourat do laboratoře zkoumající novičok z útoku na SkripalaNOVÉ
Novičok Foto:

Ilustrační foto: Shutterstock

Svět

Kauza Skripal

jhr Echo24

Do švýcarské chemické laboratoře, kde po útoku na dvojitého agenta Sergeje Skripala paralytickou látkou novičok analyzovali její vzorky, se letos pokusili nabourat dva údajní ruští špióni. Dvojici na jaře v nizozemském Haagu zadrželi holandští policisté ve spolupráci se švýcarskými a britskými kolegy. Informaci švýcarského listu Tages-Anzeiger přinesl server Guardian

Nizozemské úřady dvojici posléze vyhostily ze země. Podle listu Rusové vlastnili vybavení, kterým by se mohli nabourat do počítačového systému laboratoře ve švýcarském Spietzu. Informaci potvrdila šéfka tiskového oddělení tamější zpravodajské služby (FIS) Isabelle Graberová. „Švýcarská federální zpravodajská služba se na této operaci aktivně podílela v součinnosti s nizozemskými a britskými partnery. FIS tak přispěl k prevenci ilegální činnosti vůči důležitém švýcarskému zařízení,“ sdělila Guardianu.

Laboratoř ve Spiezu poblíž Bernu, de facto hlavního města země, po březnových událostech potvrdila, že se Skripal a jeho dcera stali obětmi útoku novičokem. V minulosti taktéž zkoumala plynové útoky v Sýrii. Podle červnového prohlášení švýcarských úřadů se laboratoř už dříve stala terčem skupiny Sandworm s údajným napojením na ruskou vládu. Není však jasné, zda jsou tyto dva případy nějak propojené. Stejně tak není známo, co muži dělali v Haagu, kde byli zatčeni. Ve městě nicméně sídlí Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW).

Skripal a jeho dcera Julija byli v jihoanglickém městě Salisbury 4. března otráveni nervově paralytickou látkou novičok. Oba strávili dlouhé týdny v nemocnici, ale nakonec útok nervovou látkou přežili. V červenci však zemřela Britka Dawn Sturgessová, která s látkou novičok přišla rovněž do styku.

Londýn z útoku na Skripalovy obvinil Rusko. Podle premiérky Theresy Mayové šlo o operaci schválenou na nejvyšších místech ruského státu. Moskva jakýkoli podíl na otravě odmítá, podle ní chybějí k obvinění Ruska jakékoli důkazy.

Britští vyšetřovatelé obvinili z útoku dva ruské občany. Tamější úřady ve středu oznámily, že oba své občany znají. Podle jejich prohlášení se jedná o civilisty, nikoliv zločince. Muži pro ruskou televizi RT prohlásili, že jihoanglické Salisbury navštívili pouze jako turisté a popřeli, že by měli být agenty ruské vojenské rozvědky GRU, jak uvedla britská prokuratura.

Čtěte také: V Salisbury jsme byli jako turisté, tvrdí Rusové obvinění z útoku na Skripala

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články