Příliš mnoho turistů. Benátky je chtějí regulovat placeným vstupem do centra

Příliš mnoho turistů. Benátky je chtějí regulovat placeným vstupem do centraNOVÉ
Benátky Foto:

Foto: Shutterstock

Svět

Zpoplatnění centra

jhr Echo24

Italští poslanci nedávno schválili zákon o rozpočtu, z něhož vyplývá možnost Benátek vybírat od turistů poplatek za vstup do historické části města. Podle agentura DPA by se jeho výše odvíjela od ročního období a pohybovala by se mezi 2,5 a 10 eury, tedy asi 65 a 255 korunami.

Vedení města stále uvažuje, jak by vstupné vybíralo. Ve hře je varianta vybírání peněz na výletních lodích či v autobusech mířících do Benátek. Nová legislativa by se dotkla jen těch, kteří do města přijíždí na jeden den. Turisté ubytování v hotelech na více nocí platí už zahrnutou městskou daň.

Benátská radnice se nyní zabývá tím, jak najít „vyváženou regulaci“, která „by chránila všechny ty, kteří na našem území žijí, studují a pracují“, napsal na twitteru starosta severoitalského města Luigi Brugnaro. Podle něj to radnici pomůže lépe řídit město a udržovat jej čisté.

Benátky dlouhodobě bojují s velkým množstvím turistů, kteří si chtějí historické město prohlédnout. Turisté ve městě daleko převyšují počet obyvatel. Místní úzké uličky se tak v době hlavní turistické sezony stávají téměř neprůchodné. Davy jsou obzvlášť velké, když do města dorazí výletní lodě s tisíci turisty na palubě, kteří okamžitě vyrazí na výlet do města.

Hromadná turistika a vylidňování jsou již dlouhou dobu příčinou nespokojenosti Benátčanů. Loni v létě dokonce vyšlo do ulic kolem 2000 místních na protest proti turistickému průmyslu. Již roky město jedná o možnosti regulace počtu turistů ve městě. Cílem je podpořit odpovědný a udržitelný cestovní ruch s ohledem na zájmy obyvatel.

Opatření obsažené v zákoně o rozpočtu se netýká jen Benátek. Poplatek za vstup budou moci vybírat například i ostrov Elba či Liparské ostrovy. Ty budou moci žádat od 2,50 do pěti eur.

Čtěte také: Itálie a Rakousko bojují se silnými bouřemi, Benátky jsou zaplaveny

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.