EET jako demonstrace moci. Poškozuje Babiš české zájmy v EU?

Akce Fialova institutu

EET jako demonstrace moci. Poškozuje Babiš české zájmy v EU?VIDEO UVNITŘ
Debatující na akci Pravého břehu - Institutu Petra Fialy Foto:

Foto: Pravý břeh - Institut Petra Fialy

Domov

tk Echo24

Poškozuje Andrej Babiš zájmy ČR v EU? Na toto téma se odehrála debata Pravého břehu, které se zúčastnili mimo jiné předseda ODS Petr Fiala či komentátor Týdeníku Echo a deníku Echo24 Petr Holub. Na pondělní akci v Brně například zaznělo, že českému premiérovi nahrává současná situace v českých médiích, či že vládní ČSSD umožňuje Babišovi zneužívat systém.

Předseda ODS a šéf Pravého břehu Petr Fiala na debatě upozornil na to, že Babišovo ANO sice má velký počet poslanců, ale jeho kroky mu umožňují zejména poslanci druhé vládní strany – ČSSD. „Předsedovi vlády by to nefungovalo dobře, kdyby tu nebyla jedna demokratická strana, která mu jeho zneužívání systému umožňuje. ČSSD zde historicky selhává,“ poznamenal ke spoluvládnoucím sociálním demokratům Fiala. Babišovi také podle Fialy pomohla dřívější politická krize a také období ekonomického růstu.

Komentátor Týdeníku Echo Petr Holub na debatě vyslovil myšlenku, že současná Česká republika je v podstatě „captured state“, neboli země ovládaná byrokraticko-podnikatelskými silami. „Když se podíváme jak spravuje resort financí, tak je vidět, že obrací toky veřejných peněz do své bývalé firmy Agrofert, ale zároveň využívá své kompetence k demonstraci moci. Konkrétně EET nepřineslo státnímu rozpočtu vůbec nic, ale demonstroval tím svou moc,“ řekl komentátor online deníku Echo24 Petr Holub.

Debaty se dále zúčastnila novinářka serveru Forum24 Johana Hovorková a kandidát na europoslance za ODS pro nadcházející volby do Evropského parlamentu Ondřej Krutílek. Hovorková přítomným posluchačům řekla, že nynější média nemohou vyvinout dostatečný tlak na to, aby se Babiš zodpovídal ze svých kauz. Krutílek na debatě všem přítomným sdělil, že dotace pro Babišovy firmy stále rostou. „Politické deklarace jsou jedna věc. Bylo by ale vhodné, aby Babišův případ řešil Soudní dvůr EU,“ řekl Krutílek.

Debata se konala souběžně s celorepublikovými demonstracemi a pochody proti jmenování Marie Benešové ministryní spravedlnosti. „Demonstrovat je ve vážných případech v pořádku. Ale je ještě jedna lepší možnost, jak projevit nesouhlas. Jděte k volbám,“ vyzval protestující a posluchače debaty Petr Fiala.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: FOTOGALERIE: Spravedlivou justici, skandoval Sobotka na protibabišovské demonstraci