1 PREZIDENTSKÉ VOLBY

Církev zasahuje. Propagovat kandidátku Čaputové je těžký hřích, varuje slovenský arcibiskup

, NOVÉ

Témata: , , ,

Katolická církev na Slovensku zasáhla do kampaně před sobotním prvním kolem přímé volby prezidenta. Trnavský arcibiskup Ján Orosch o víkendu při kázání kritizoval kněze za podporu liberální kandidátky Zuzany Čaputové, která je podle dřívějších průzkumů veřejného mínění hlavní favoritkou voleb. Orosch také zdůraznil význam tradiční rodiny. Čaputová v reakci vybídla své sympatizanty k jednotě.

Právnička a místopředsedkyně neparlamentní strany Progresivní Slovensko Čaputová se v minulosti vyslovila pro adopce dětí homosexuálními páry, což označila za lepší možnost, než ponechání nezletilých v dětských domovech. Čaputovou v kampani podpořil i odvolaný trnavský arcibiskup Róbert Bezák, který se ale vymezil vůči jejím názorům na adopce.

„Kněží prvního, druhého a třetího stupně se někdy přidávají k ultraliberálním názorům. Postavit se v televizi a propagovat kandidáta-kandidátku na prezidenta za takto ultraliberální stranu je těžkým hříchem,“ řekl při kázání Orosch, který ve funkci trnavského arcibiskupa nahradil Bezáka.

Orosch během bohoslužby hovořil také o úctě k pravým hodnotám včetně tradiční rodiny, jejímž základem je podle něj jeden muž a jedna žena, otec a matka. Slovensko, kde se většina obyvatel hlásí ke katolické církvi, dosud nezavedlo ani registrovaná partnerství párů stejného pohlaví.

„Vnímám to jako poselství, které nespojuje, ale rozděluje. Nechci k tomu přispívat, a proto chci spíše promluvit k lidem aby se nenechali rozdělovat,“ uvedla Čaputová v reakci na Oroschovo vyjádření.

Jeden z hlavních soupeřů Čaputové v prezidentských volbách, místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič, se minulý týden přihlásil k tradiční rodině a ke křesťanským hodnotám. Učinil tak po schůzce s představiteli křesťanských církví na Slovensku. Šefčovič byl na konci 80. let členem komunistické strany, která v komunistickém Československu vystupovala proti církvím.


Čtěte dále: Členství v NATO je závazek, aliance čelí novým výzvám, řekl Babiš k 20. výročí vstupu do NATO

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.