Dovozem Ukrajinců vláda přispívá k zaostávání ekonomiky, říká Středula

NEDOSTATEK PRACOVNÍ SÍLY

Dovozem Ukrajinců vláda přispívá k zaostávání ekonomiky, říká StředulaROZHOVOR
Předseda ČMKOS Josef Středula. Foto:

FOTO: Jan Zatorsky

1
Domov
Tereza Vilímová
Sdílet:

Vláda v demisi Andreje Babiše (ANO) udělala další velký krok – ve středu rozhodla o navýšení zaměstnaneckých karet pro pracovníky z Ukrajiny. Počet lidí, kteří by sem mohli přijít, se zvyšuje na dvojnásobek. Podle odborů je to ale velké bezpečnostní riziko – Ukrajinci zde často pracují za horších podmínek než Češi a navíc se stávají „rukojmím“ lidí, kteří je sem přivezli. Vláda tím přispívá k zaostávání české ekonomiky, říká předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula.

Vy jste rozhodnutí vlády navýšit kvóty pro Ukrajince kritizoval na sociálních sítích. Proč se vám to nelíbí?

Já si myslím, že tady je porušeno několik principů. Za prvé tyto věci jsme dosud všechny projednávali v rámci tripartitního dialogu. Nic takového se v této chvíli nestalo. Já jsem se o tom, že návrh na navýšení šel na jednání vlády, dozvěděl až z médií po skončení jednání vlády. Považuji to opravdu za něco, co nevypovídá o řádném systémovém přístupu. Navíc to ani nebylo na programu jednání vlády, takže se to tam dávalo evidentně na stůl a velmi narychlo. Takovéto věci v žádném případě na rychlo být nemají. Za druhé jsme poukazovali na to, že celá otázka dalšího vstupu znamená narušení bezpečnosti v České republice.

Jakým způsobem to naruší bezpečnost?

Neznamená to fatální porušení, ale je nutno si uvědomit, že kolem těchto lidí se pohybuje poměrně nemalý objem subjektů, jejichž záměry rozhodně nejsou pozitivní ve vztahu k těm lidem. I statistické údaje říkají docela jasně, že ti lidé – speciálně z Ukrajiny – mají nižší příjmy než z jiných teritorií. A to souvisí i s lidmi, kteří s nimi operují. Tedy s těmi, kteří vedou legální i nelegální ubytovny, přivážejí je sem. Touha po finančních prostředcích, které ten zaměstnanec potom přinese, postavení ho do role takřka bez práv – říkám takřka, protože ten člověk svá práva samozřejmě má – ale když ten člověk bydlí v ubytovně, kterou má spřízněná osoba, tak i kdyby se o ta svá práva pral, tak oni ho nevyhodí z práce, ale odeberu mu ubytování a ten člověk je v koncích.

Takže ten problém není v pracovnících z Ukrajiny, ale v těch lidech, kteří se na nich budou chtít přiživit.

Ano. A navíc oni nedostávají srovnatelnou mzdu za srovnatelnou práci jako čeští občané. Dá se to poměrně jednoduše vypozorovat z oficiální nabídky úřadů práce. Proto jsem na svém Twitteru zveřejnil čtyři inzeráty, které v danou chvíli byly aktuální a vypovídají o tom, že dokonce tam jsou i firmy, které mají zaměstnanecké karty a nabízejí za třísměnný provoz částky kolem 14 tisíc korun hrubého. To je úplný nesmysl a vypovídá to o tom, že je někdo chce zneužít. Protože když ti lidé na Ukrajině mají nižší cenu práce, proč by tady měli dělat za srovnatelnou mzdu. Takže bezpečnost je pro nás ten největší problém. Druhý je otázka srovnatelné mzdy za srovnatelnou práci. Třetí je, že se musíme věnovat tomu, abychom zvýšili kapacitu zastupitelských úřadů, ale už neřešíme vně-politický dopad. Že v podstatě konáme “brain drain” vůči Ukrajině a ještě se divíme, že ta země je v takovém stavu, v jakém je. Ty zahraničně-politické dopady, které tím způsobujeme, si dle mého neuvědomujeme, nebo ani nechceme uvědomovat.

To rozšiřování zaměstnaneckých karet by se ale nemělo týkat jen Ukrajiny.

Ano. Hovoří se tam navíc i o občanech Mongolska a Filipín. Ale u Filipín my vidíme rozhodně způsob, který je pro Českou republiku do budoucna akceptovatelný. Filipínské podmínky jsou totiž úplně odlišné od těch ostatních a jsou velmi pozitivní ve vztahu ke starosti, ke mzdě a všemu, co souvisí s lidmi, kteří by z Filipín do České republiky přišli. Navíc je to na omezenou dobu, takže to není touha zůstat v Schengenském prosotoru a jen legalizovat pobyt, ale jde tam o úplně jiný systémový způsob, který z naší strany se jeví jako dobrý a velmi progresivní. Tady by se měla Česká republika inspirovat. Ale těch problémů je celá řada.

Proč myslíte, že o tom vláda rozhodla tak narychlo? Že jste nebyli přizváni k jednání? Protože přeci jen ten problém – že v Česku je nedostatek pracovní síly – tu je delší dobu. Asi nebylo nutné to vyřešit ze dne na den.

Já si myslím, že se chtěli vyhnout kritickým slovům ze strany odborů celého toho systému. Protože to je nepromyšlené. Místo toho, abychom tlačili subjekty do vyšších inovací, tak jim dáváme další nástroj i prostřednictvím daňových poplatníků, aby nemuseli inovovat do lepších technologií, které zvládnou více výrobků. Vláda přispívá k zaostávání české ekonomiky, místo abychom byli ekonomikou inovativní. A na to prostě ti majitelé, manažeři velmi intenzivně spoléhají, že takto se vláda bude konat. Bohužel k tomu v tomto případě přispěla a my si nemyslíme, že je to dobré.

Takže se dá zjednodušeně říci, že jde vláda na ruku velkým podnikům, velkým firmám, pro které je toto snazší a levnější způsob, jak problém nedostatku pracovní sily v tuto chvíli řešit.

Myslím, že jste to popsala trošku na té logické hraně. Ale v podstatě přesně tak to je. Místo toho, abychom si stanovili, jakým směrem půjde naše hospodářská strategie, jakým způsobem zařídíme, aby ty obrovské odvody, které jdou mimo Českou republiku, tu zůstaly a inovovali jsme, tak tady naháníme a otevíráme náruč tomu, že neřešíme dopady pro konkrétní lidi. Třeba nyní pro Ukrajince, kteří přijdou, a tady je někdo neskutečným způsobem „oholí“ o vše, co mají.

Neměla ale postavení pracovních agentur, aby právě k tomuto nedocházelo, ošetřit novela zákona? Měly se zpřísňovat podmínky pro agentury. Došlo k tomu? Je ten systém nastavený správně?

Ne. Není to nastaveno správně. Dokonce loni v létě došlo k rozvolnění kompetencí pro agentury. Dosud měly zakázáno zprostředkovávat zaměstnání pro takzvané občany třetích zemí. To je zrušeno. Takže místo toho, aby se zpřísnily podmínky, tak se spíš rozvolnily. Takže z našeho pohledu tady nedochází k logickému poučení z těch chyb, které jsou. A mohu říci, že mezi zaměstnanci je velká nevole vůči agenturám práce. A musím to říct všeobecně, i když ne každá agentura se chová špatně.

Budete se snažit ještě iniciovat nějaká jednání s vládou a řešit navýšení kvót pro Ukrajince?

Už se stalo.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články