Zasáhlo ministerstvo financí. Čapí hnízdo si vyřešíme sami, oznámilo Bruselu

Zasáhlo ministerstvo financí. Čapí hnízdo si vyřešíme sami, oznámilo BruseluAKTUALIZUJEME
Farma Čapí hnízdo. Foto:

FOTO: Jan Zatorsky

Domov

KAUZA ČAPÍ HNÍZDO

Ministerstvo financí vyjmulo farmu Čapí hnízdo z projektů financovaných z evropských peněz. Oznámila to středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) na pondělním jednání zastupitelstva. Resort financí informaci potvrdil. Čapí hnízdo totiž vyšetřoval Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) a jako projekt je tak problémový. Proto jeho vyjmutí doporučil.

„Rozhodnutí o vynětí či nevynětí sporných výdajů z evropského financování žádným způsobem nezasahuje do probíhajícího trestního řízení na národní úrovni, ani nemá vliv na případná budoucí správní řízení o odebrání dotace příjemci ze strany poskytovatele dotace,“ sdělil ČTK mluvčí ministerstva Michal Žurovec.

Posouzení, zda byly porušeny podmínky dotace, je podle Žurovce plně v kompetenci poskytovatele, který v případě jeho prokázání buď zahájí správní řízení, nebo se připojí jako poškozený s nárokem na náhradu škody v rámci trestního řízení.

Vyjmutí z evropských fondů v polovině ledna neschválil Výboru Regionální rady ROP Střední Čechy. Podle opozice, která o tom svými hlasy rozhodla, by se v opačném případě kauza přenesla na národní úroveň a mohla být zametena pod koberec. Členové výboru za ANO s tím nesouhlasili, podle nich mělo jít o technické uzavření programu.

Kvůli padesátimilionové dotaci pro rekreační a konferenční areál Čapí hnízdo obvinila policie 11 lidí, mezi nimi premiéra Andreje Babiše (ANO) a místopředsedu hnutí ANO Jaroslava Faltýnka. Ministerstvo již dříve uvedlo, že z hlediska rozpočtu je vyjmutí nejlepší řešení, jinak by ČR hrozilo krácení už přidělených evropských peněz.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: ,Za neposlušnost se vyhazuje.‘ Jermanová převolí zastupitele s jiným názorem