Najdou si vás všude: Čínský student v USA sdílel anonymně kritické obrázky. Doma dostal šest měsíců
ČÍNA
Čína odsoudila k šesti měsícům vězení studenta, který při svém pobytu v USA sdílel „provokativní“ obrázky na sociální síti Twitter. Mělo jít například o obrázky animované záporné postavy, která připomíná čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, doplněné o hesla čínské vlády. Na anonymním účtu pak sdílel i obrázky Medvídka Pú, píše server Axios, který na případ upozornil jako první s odkazem na soudní dokumenty.
Čínské úřady obrázky Medvídka Pú blokují na sociálních sítích od doby, kdy se z něj stal symbol politického disentu. Číňané k němu totiž začali přirovnávat právě čínského prezidenta, pro vzájemnou podobu. Na obrázcích s vládními hesly se pak podle serveru objevovala postava záporáka Lawrence Limburgera z televizního seriálu Biker Mice from Mars.
Student, který navštěvoval americkou University of Minnesota, byl po příletu do Číny v červenci minulého roku zadržen a na verdikt čekal několik měsíců. Soud mu nakonec přiřkl trest šesti měsíců za „provokaci, která poničila obraz vůdce země“ a měla „negativní dopad“ na společnost. Podle serveru se mu má doba, po níž byla zadržen, do trestu započíst.
Podle soudních dokumentů se student přiznal k užívání falešné identity a ke sdílení obrázků proto, aby si získal pozornost. Později je prý smazal, protože si uvědomil, že byly „nevhodné“.
Podle hongkongského deníku South China Morning Post jde o další znak toho, že Čína potírá kritiku vlády a to dokonce i v zahraničí. Zadržení studenta odsoudil i americký senátor Ben Sasse, který vyzval k jeho propuštění a jednání Číny označil za nemilosrdný a paranoidní totalitarismus.