Senát navrhne státní smutek za Kuberu. Rodina si přeje rozloučení v úzkém kruhu

rozloučení s šéfem senátu

Senát navrhne státní smutek za Kuberu. Rodina si přeje rozloučení v úzkém kruhuAKTUALIZOVÁNO
Rozloučení s předsedou Senátu Jaroslavem Kuberou Foto:

Foto: Jan Hrdlička

Domov

Echo24

Senát navrhne vládě vyhlášení státního smutku za zesnulého předsedu Senátu Jaroslava Kuberu (ODS). Termíny hledání jeho nástupce ani posledního rozloučení zatím nebyly stanoveny. Horní komora bude maximálně respektovat přání Kuberovy rodiny, řekl dnes novinářům první místopředseda Senátu Jiří Růžička (STAN), který je nyní úřadujícím šéfem horní komory. Respektovat přání rodiny ohledně případného státního pohřbu hodlá podle premiéra Andreje Babiše (ANO) také vláda.

O vyhlášení státního smutku jednali v úterý večer zástupci Kanceláře Senátu s partnery z Kanceláře prezidenta republiky a Úřadu vlády. Dohodli se na spolupráci a na tom, že budou vycházet z přání Kuberovy rodiny, řekla ČTK senátní tisková tajemnice Sue Nguyen. S Kuberovými blízkými se senátoři chtějí sejít ve středu, uvedl Růžička k závěrům jednání organizačního výboru. „Rodina by si přála, aby to bylo v co nejužším kruhu rodinném a my co nejvíc budeme respektovat přání rodiny,“ sdělil Růžička.

Rozloučení s předsedou Senátu Jaroslavem Kuberou
Rozloučení s předsedou Senátu Jaroslavem Kuberou Foto:

Foto: Jan Hrdlička

„Pokud si rodina nebude přát, aby to stát organizoval, tak to budeme respektovat. Ale myslím, že by si to určitě pan Kubera zasloužil, aby stát to organizoval. Ale budeme respektovat přání rodiny, nechci tady nikomu něco vnucovat,“ řekl dnes Babiš novinářům ve Veselí nad Moravou.

„Věřím, že nám vláda v tomto vyhoví,“ uvedl k návrhu na vyhlášení státního smutku předseda senátorů ODS Miloš Vystrčil. Na jednání výboru navrhl, aby ve Valdštejnském paláci, který je sídlem horní komory, byla na Kuberovu památku umístěna lavička s popelníkem. „Myslím, že by si to Jaroslav Kubera přál, že by se tomu zasmál, a jsem přesvědčen, že si to zaslouží,“ řekl Vystrčil. Kubera byl náruživý kuřák.

Rozloučení s předsedou Senátu Jaroslavem Kuberou
Rozloučení s předsedou Senátu Jaroslavem Kuberou Foto:

Foto: Jan Hrdlička

Kubera, který zemřel v pondělí ve věku 72 let, patřil mezi nejvýraznější politiky ODS. Političtí pamětníci i souputníci oceňovali jeho humor, přímost a laskavost. Byl znám i svými provokativními či kontroverzními výroky. Téměř čtvrtstoletí stál v čele Teplic. Senátorem byl dvě desetiletí. Ve vedení horní komory působil od roku 2016 nejprve jako místopředseda, od konce roku 2018 jako předseda.

Čtěte také: ODS ztratila s Kuberou předsedu Senátu. O nástupce by chtěl zabojovat klub Starostů