Kočky, nebo psi? Podle nových studií je jasné, kdo je chytřejší

Domácí mazlíčci

Kočky, nebo psi? Podle nových studií je jasné, kdo je chytřejšíNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Podle pejskařů jsou schopnější psi díky schopnosti se naučit různé kousky, milovníci koček naopak neplnění povelů berou jako projev vlastní vůle a za inteligentnější považují svoje mazlíčky. Vědci ze salfordské univerzity v Anglii ve své nové studii zkoumali gesta, jakými zvířata komunikují s člověkem a vyhodnotili, které z nich je chytřejší.

Vědci pozorovali gesta, kterými si zvířata říkají o pozornost. Účastníci studie natáčeli „každodenní komunikační události“ psů, jako třeba žádání o poškrábání, jídlo, otevření dveří nebo hraní si. Z nich u psů vypozorovali 47 gest vědomé komunikace. Z nich zatím „přeložili“ 19, informuje o výsledcích německý týdeník Stern. Podle vědců tak výsledky svědčí o tom, že právě oni jsou díky časté vědomé komunikaci inteligentnější než kočky.

„Z 242 záznamů komunikace jsme vypozorovali 1136 případů 19 gest, pouze 1016 z těchto případů ukázalo charakteristické znaky úmyslné komunikace. Sto dvacet případů bylo z analýzy vyřazeno kvůli nesplnění všech kritérií,“ uvádí autoři studie. Mezi kritéria, která svědčí o úmyslné komunikaci patří provedení gesta směrem k cíli, očividný záměr ho předvést příjemci, vyvolání dobrovolné reakce příjemce a jasná, záměrná činnost, která má vést k dosažení výsledku.

Mezi devatenáct vědomých komunikačních gest patří například házení hračky dopředu k člověku, zvednutí předních tlapek a stání na zadních, položení jedné tlapky na daný objekt nebo člověka, střídání pohledu mezi člověkem a určitou chtěnou věcí nebo lehnutí si na záda a odhalení slabin.

Kromě toho je podle výsledků studie vidět, že se pes rychle naučí chápat gesta člověka. Ať už jde o ukázání třeba na jídlo nebo kývnutí hlavou. 

Výzkumu se účastnily desítky domácích psů. Porovnání záznamů probíhalo pomocí Cohenovy kappy, která měří shodu mezi respondenty na základě určitých kritérií. Videa účastníků výzkumu společně se studií kvůli ochraně soukromí zveřejněna nebyla. 

Výsledek studie University od Salford, že jsou psi chytřejší, potvrzuje i nedávná studie americké vanderbiltské univerzity, která se zaměřovala na množství neuronů. „Myslím, že rozhoduje absolutní množství neuronů v mozkové kůře. To rozhodne, jak složité jsou jejich myšlenky a to, zda mají schopnost předvídat, co se v jejich prostředí stane,“ uvedla neurobioložka Suzana Herculano-Houzelová.

„Psi mají téměř 530 milionů neuronů, zatímco kočky mají jen 250 milionů,“ dodala Houzelová s tím, že množství neuronů nemá nic společného s velikostí mozku. Podle ní má medvěd stejné množství neuronů jako kočka.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: ‚Našly soucitné srdce.‘ Imám pozval do mešity toulavé kočky

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články