Týdeník Echo: Bitva o Británii, VIP spravedlnost pro Babiše a rozhovor s americkým generálem
Týdeník Echo
Slova vznášející se nad hlavou ustaraného premiéra Borise Johnsona na obálce nového čísla Týdeníku Echo nejsou nadsazena: „Brexit rozvrací zemi, parlament se staví proti lidu. BITVA O BRITÁNII.“
Čtenáři by neměli přehlédnout rozhovor s americkým generálem Spaldingem ani esej geologa Václava Cílka Energetika dobrého života. A kdo říká, že je pro své děti „zastydlý devádesátkový pravičák“? Spisovatelka Irena Dousková, autorka Hrdého Budžese, s níž si v příloze Knihy povídá Karolína Vaverková.
„Poznáte zemi? Parlament schválil dobře míněné, ale nepromyšlené změny ústavy, které následně zcela rozhodily rovnováhu mezi legislativou, exekutivou a hlavou státu,“ začíná svůj článek Ondřej Šmigol. A hned odpovídá na úvodní otázku: „Řeč není o České republice, ale o Spojeném království. Legislativní změny, které tam proběhly od roku 2011, jsou klíčové k pochopení dnešního naprostého zablokování britské politické scény a zuřící politické totální války.“
„Není přesné říkat Babišovo impérium,“ míní Petr Holub. „Přesnější je síť Babišova vlivu, která obepíná důležité instituce České republiky. V těchto dnech prochází síť zátěžovou zkouškou, protože se premiér Andrej Babiš musí bránit na čtyřech frontách najednou, od hrozící žaloby za Čapí hnízdo přes kritické audity o tom, jak jeho Agrofert čerpá zemědělské a podnikatelské dotace, až po obvinění ze střetu zájmů.“ Také Lenka Zlámalová se věnuje kauze Čapí hnízdo – v analýze nazvané VIP spravedlnost pro Babiše.
Rozhovor s americkým brigádním generálem v. v. Robertem Spaldingem, připravený Danielem Kaiserem, stojí za pozorné čtení. Tento muž „pracoval jako vojenský přidělenec na velvyslanectví USA v Pekingu, poté byl hlavním stratégem americké armády pro Čínu. Podílel se na přípravě nové bezpečnostní strategie Bílého domu“. Odpovídá bez kliček a vytáček. Například: „Máme se bát Huawei? „Naprosto. Protože kdo umí spojit schopnost agregovat data, umělou inteligenci, kdo umí analýzu velkých dat, dokáže to se sociálními médii, ten bude umět nejen monitorovat činnost jedinců. Mobil páté generace jim přesně řekne, kam jdete ve městě, s kým se potkáte, ale pokud je ta firma propojena s vládou, budou mít dohromady schopnost ovlivňovat dění v celých státech.“