Trump přišel o Giulianiho. Při impeachmentu ho obhajovat nebude
DRUHÝ IMPEACHMENT
Dosud věrný právník Donalda Trumpa, exstarosta New Yorku Rudolph Giuliani, nebude prezidenta obhajovat při jeho druhém impeachmentu. Původně tvrdil, že pracuje na prezidentově obhajobě, po sobotní schůzce s Trumpem je ale vše jinak. Uvědomil si prý, že jako účastník a tedy i svědek Trumpova shromáždění, po kterém se jeho příznivci odebrali zaútočit na Kapitol, se obhajoby zúčastnit nemůže. Giuliani to oznámil ABCNews.
Před útokem na Kapitol 6. ledna svolal prezident Trump shromáždění „Save America“, na kterém vystoupil mimo jiné i jeho právník Giuliani. Ten ve své řeči mluvil i o zfalšovaných volbách. Trumpovi stoupenci následně vyrazili demonstrovat ke Kapitolu.
„Protože jsem tam měl předtím proslov, jsem svědek, a kvůli tomu se nebudu moci účastnit obhajoby,“ vysvětlil v neděli Giuliani. Sdělil to po své sobotní návštěvě v Bílém domě, ještě předtím však tvrdil ABCNews, že s týmem právníků pracuje na obhajobě prezidenta při jeho nadcházejícím impeachmentu.
Přestože Giuliani je Trumpovým blízkým právníkem, který mu v poslední době pomáhal zejména v pokusu o zvrácení výsledků voleb, jejich vztah podle amerických médií ochladl. Podle Washington Post Trump nařídil svému personálu, aby právníkovi nezaplatili jeho vysoké nároky za angažmá.
Bývalý starosta města New York Giuliani byl nadšeným podporovatelem Trumpa již od jeho prezidentské kampaně. Už během ní byl jeho právní oporou a hájil ho proti obviněním z rasismu, sexuálního napadení a neplacení daní.
Giuliani stál po boku Trumpa i v jeho ukrajinském skandálu, ve kterém sám figuroval a který vedl k prezidentově prvnímu impeachmentu. Právník měl naléhat na tehdy nově zvoleného ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského ohledně vyšetřování, které se mělo týkat i Bidenova syna Huntera.
Neblahé lednové události v Kapitolu vedly k druhému impeachmentu Trumpa. Ústavní žalobu minulý týden ve středu podpořilo ve Sněmovně reprezentantů mimo demokraty i 10 členů Republikánské strany. Trump se tak stal prvním prezidentem USA, proti němuž zákonodárci vedou žalobu již podruhé.