1 Situace v Barmě

Zločin proti lidskosti? Mezinárodní soud prověřuje násilné deportace muslimů v Barmě

NOVÉ

Témata:

Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu v úterý oznámil, že zahájil předběžné vyšetřování v souvislosti s údajnými násilnými deportacemi muslimského menšinového etnika Rohingů z Barmy do Bangladéše. Podle agentury Reuters soud prověřuje, zda by takový postup nemohl být kvalifikován jako válečný zločiny nebo zločin proti lidskosti.

Příslušné rozhodnutí vydal prokurátor Fatou Bensouda poté, co ICC před dvěma týdny dospěl k závěru, že podezření z násilných deportací a ze spáchání s tím souvisejících zločinů spadají do jeho jurisdikce. Barma sice členem této mezinárodní soudní instituce není, avšak Bangladéš ano.

Předběžné vyšetřování je první etapou procesu, který může vést k oficiálnímu vyšetřování Mezinárodním trestním soudem a případně pak i k obžalobě.

V roce 2017 uprchlo z Arakanského státu na západě Barmy více než 700 000 Rohingů před ofenzivou barmské armády provázenou násilnostmi. Operace armády následovaly jako odveta za útok rohingských povstalců na stanoviště policie v Arakanském státě.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: OSN chce za genocidu Rohingů stíhat generalitu barmské armády


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.