Největší světová spermobanka chce zastavit úbytek evropské populace

Největší světová spermobanka chce zastavit úbytek evropské populaceNOVÉ
Svět

Reprodukční medicína

Echo24

Největší světová spermobanka, dánská Cryos International, má podle prohlášení svého vedení recept na to, jak zastavit úbytek evropské populace. Stačilo by prý jen uvolnit unijní regulace.

Společnost představuje pro své akcionáře dokonalý byznys. Poptávka po dánském spermatu roste především díky expanzi reprodukční medicíny. Přes 90 procent dánských spermií jde na export do dalších zemí Evropské unie.

Pro deník The Guardian společnost hrdě deklarovala, že chce zastavit úbytek populace v Evropě. Její vedení se tak snaží přesvědčit politiky, aby došlo k dalšímu uvolnění unijních regulací. Požaduje po Evropské unii, aby usnadnila přístup k dárcovskému spermatu. Spermobanky by pak mohly oživit populační růst. S tím však mnozí kritici reprodukční medicíny nesouhlasí a vystupují především proti anonymnímu dárcovství, což je právě klíč k úspěchu dánské společnosti.

Ta využívá ideálních legislativních podmínek, které v zemi dárcům zaručují plnou anonymitu. Do tří center se tak každý rok vydává tisíce mužů, většinou studentů, aby za částku v přepočtu kolem tisíce korun, darovali své sperma. Musí jim být více než 18 let a méně 45 let. Anonymita je samozřejmě velmi důležitá, ale bez velkých investic do technologií by firma tak úspěšná nebyla. V nedávné reportáži německého týdeníku Stern, který nahlédl do zákulisí, je jasně vidět, že jde takřka o vesmírné centrum. To vše je podpořeno také investicí do personálu, kdy jsou najímáni špičkoví lékařští specialisté z celého světa. Pod jejich pečlivým dohledem je zde skladováno téměř 200 000 ampulí se spermatem.

Za úspěchem stojí především zakladatel a vizionář Ole Schou.Ten za více než čtvrt století vybudoval největší spermobanku na světě. Podle jeho slov společnost zlaté časy teprve čekají, po celém světě totiž přibývá žen, které chtějí přivést na svět dítě bez mužského partnera. Právě v nich spatřuje Schou velký potenciál.

Související články