ON LINE: Jmenování druhé vlády Andreje Babiše

ON LINE: Jmenování druhé vlády Andreje BabišeNOVÉ
Andrej Babiš s Milošem Zemanem Foto:

Foto: Jan Zatorský

Onlines

Babišova vláda

Echo24

18:05 Poche nastoupí na ministerstvu zahraničí jako politický tajemník

„Nastupuji na ministerstvo jako nehonorovaný politický tajemník,“ sdělil Poche serveru iHNED.cz. Na ministerstvu bude politickým tajemníkem pouze za symbolickou odměnu a zároveň zůstane i poslancem v Evropském parlamentu. „Samozřejmě nebudu nic řídit, má práce bude především v koordinaci a plnění různých úkolů,“ doplnil Poche. Prezidentovi Zemanovi, který ho odmítl na post ministra jmenovat, prý nijak neustoupil.

17:00 Posílení misí kritizovaných komunisty v programu vlády nebude

Z programového prohlášení vlády ANO a ČSSD podporované KSČM vypadlo oproti květnovému návrhu dokumentu posílení zahraničních misí armády. Tento bod kritizovali komunisté a jeho vypuštěním podmiňovali podporu kabinetu. Prohlášení bylo zveřejněno na webu vlády. 

15:45 Úřad vlády zveřejnil fotografie z předávání ministerstev

15:20 Svaz obchodu čeká od nové vlády podporu podnikání

Svaz obchodu a cestovního ruchu doufá, že nová vláda Andreje Babiše (ANO), v níž zasedla jako ministryně průmyslu jeho prezidentka Marta Nováková, bude dál podporovat podnikání v rámci tržní ekonomiky a volného trhu. V kroky vlády vedoucí ke zjednodušení podnikání a ve splnění jejích slibů věří i šéf Asociace malých a středních podniků Karel Havlíček.

15:00 Ministerstvo kultury převzal Antonín Staněk

Olomoucký primátor Antonín Staněk převzal funkci ministra kultury. Vystřídal muzikologa Ilju Šmída. Staněk je jedním z ministrů ČSSD.

14:45 Agentury si všímají vlivu komunistů na vládu i symboliky výročí

Zahraniční agentury si ve svém zpravodajství o dnešním jmenování druhé vlády premiéra Andreje Babiše prezidentem Milošem Zemanem všímají toho, že ceremonie se uskutečnila na výročí justiční vraždy Milady Horákové, kterou komunistický režim nechal popravit v roce 1950.

14:30 Babiš: Nováková se zaměří na fondy EU a energetiku

Nová ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO) se má ve funkci zaměřit zejména na problémovou oblast čerpání z evropských fondů a energetiku. Ministerstvo má také nově definovat exportní politiku podle teritorií, zejména se zeměmi, s nimiž má ČR pasivní obchodní bilanci, například Čínou. Po uvedení nové ministryně do funkce to řekl premiér Andrej Babiš (ANO).

14:20 Marta Nováková převzala Ministerstvo průmyslu a obchodu

Premiér Andrej Babiš uvedl do funkce novou ministryni průmyslu a obchodu Martu Novákovou. Nahradila Tomáše Hünera.

14:00 Sněmovna bude jednat o důvěře vládě ve středu 11. července

Sněmovna bude jednat o vyslovení důvěry koaliční vládě ANO a ČSSD pod vedením premiéra Andreje Babiše ve středu 11. července. Termín schůze navrhl dnes organizační výbor předsedovi dolní komory Radku Vondráčkovi (ANO), který jednání Sněmovny svolá. Poslanci se na něm sejdou v 09:00. Vondráček je rovněž předsedou organizačního výboru.

13:30 Hlavním tématem Tomana má být kůrovec a voda

Premiér Andrej Babiš řekl, že by tématem nově nastupujícího ministra zemědělství mělo být řešení problému s kůrovcem. Další prioritou by mělo být zadržení vody v krajině, jakožto jedné ze základních surovin.

13:15 Miroslav Toman převzal ministerstvo zemědělství

Miroslav Toman již ministrem byl ve vládě Jiřího Rusnoka, má blízko k Zemanovi a SPOZ. Kandidát ČSSD ve funkci nahradil Jiřího Milka.

13:00 Máme novu vládu, tak se těšte, řekl Babiš

Premiér Andrej Babiš během tiskové konference po převzetí ministerstva vnitra Janem Hamáčkem nechtěl upřesnit podrobnosti kolem jmenování předsedy ČSSD ministrem zahraničí. „Máme novou vládu, tak se těšte,“ řekl Babiš. „Chceme řešit budoucnost,“ dodal premiér místo toho, aby novináře ubezpečil, že nebyla nejmenováním Miroslava Pocheho porušená ústava.

12:45 Hamáček převzal ministerstvo vnitra

Předseda ČSSD a první místopředseda vlády Jan Hamáček převzal vedení ministerstva vnitra. Ve funkci nahradil Lubomíra Metnara za ANO, který míří na ministerstvo obrany.

12:30 Kalousek a Stanjura se ptali na vedení ministerstva zahraničí

Předsedové klubů TOP 09 a ODS Miroslav Kalousek a Zbyněk Stanjura se ptali na okolnosti vedení ministerstva zahraničí. Jejich dotazy ale zůstaly bez odpovědi.

12:15 Vláda se představila Poslanecké sněmovně

Po jednání ve Strakově akademii se vláda představila poslancům v Poslanecké sněmovně. Zákonodárci hned po úvodu drželi minutu ticha na památku politických vězňů a obětí komunismu.

11:45 Hamáček chce spor o Pocheho řešit jednáním

Nejmenování kandidáta ČSSD Miroslava Pocheho ministrem zahraničí chce místopředseda dnes jmenované vlády Jan Hamáček (ČSSD) řešit jednáním. Podáním kompetenční žaloby na prezidenta kvůli tomu, že odmítá jmenovat navrženého ministra, by se podle Hamáčka jenom zafixoval aktuální spor.

11:15 Podle Babiše je normální, že se prezident ke jménům vyjadřuje

Předseda Andrej Babiš uvedl, že je dle jeho názoru normální, aby se prezident vyjadřoval k jednotlivým jménům vlády, kterou má jmenovat. „Dělo se to na Slovensku, dělo se to i v Itálii,“ řekl premiér. Podobně se vyjádřil i místopředseda vlády Jan Hamáček, který uvedl, že i v minulosti byly problémy s některými jmény.

10:50 Mluvčí druhé Babišovy vlády bude Petra Doležalová z Primy

Mluvčí menšinové vlády hnutí ANO a ČSSD premiéra Andreje Babiše se stala Petra Doležalová. Dosud pracovala jako redaktorka televize Prima. Dnes oficiálně informovala za Strakovu akademii o jmenování nového kabinetu na Hradě.

10:45 Hamáček se stal prvním místopředsedou vlády

Předseda ČSSD Jan Hamáček se stal prvním místopředsedou vlády, ministryně spravedlnosti Taťána Malá (ANO) bude v nové vládě předsedkyní legislativní rady. Po prvním zasedání menšinového kabinetu ANO a ČSSD, to řekl premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Nová vláda bude mít i zmocněnkyni pro lidská práva, a to Martinu Štěpánkovou. Změní se i obsazení funkce vedoucího úřadu vlády, kterou dosud zastával Radek Augustin.

10:00 Začalo první jednání nové vlády

Nově jmenovaná vláda se v 10:00 sešla ve Strakově akademii k prvnímu společnému jednání.

9:45 Na novou vládu čekali demonstranti

Demonstranti chtěli nové vládě, která bude pravděpodobně opřena o hlasy komunistů, připomenout dnešní výročí popravy Milady Horákové.

demonstranti
demonstranti Foto:

Foto: Jan Zatorský

9:30 Společná fotografie nové vlády s prezidentem

nová vláda
nová vláda Foto:

Foto: Jan zatorský

9:15 Babiš chce bojovat proti nelegální migraci

Premiér Andrej Babiš ve svém projevu jako první věc zdůraznil, že vláda bude bojovat proti nelegální migraci.

9:10 Zeman slíbil, že vládu podpoří svým projevem ve Sněmovně

Prezident Miloš Zeman ve svém projevu slíbil, že vládu podpoří svým projevem ve Sněmovně při příležitosti hlasování o důvěře vlády, které proběhne pravděpodobně 11. července.

9:00 Prezident Miloš Zeman jmenoval novou vládu

Jan Hamáček byl, jak se předpokládalo, pověřen kromě řízení ministerstva vnitra i řízením ministerstva zahraničí. Miroslav Poche se jmenování vlády na Hradě nezúčastnil. Všichni členové vlády složili slib.

8:20 Pokud je Poche stále navržený, vládu bez něj nelze jmenovat, míní právník

„Buď je to tak, že prezident přesvědčil předsedu vlády, aby stáhl kandidáta Pocheho a místo toho navrhl, aby byl pověřen řízením ministerstva někdo jiný, pravděpodobně pan Hamáček. V tom případě by nedocházelo k přímému ústavnímu konfliktu, nebo premiér stále trvá na tom, že tím navrženým kandidátem je Miroslav Poche, a pak podle mého názoru nelze vládu bez Pocheho jmenovat. Vláda musí být jmenována jako sbor a v čele všech ministerstev musí být ministr vlády,“ uvedl v České televizi ústavní právník Jan Wintr z Právnické fakulty Univerzity Karlovy.

8:10 Ministerstvo zahraničí pravděpodobně povede dočasně Jan Hamáček

Společně s resortem vnitra povede pravděpodobně i ministerstvo zahraničí předseda ČSSD Jan Hamáček, Poche by měl působit ve vedení úřadu. Sociální demokraté tvrdí, že pokud Zeman Pocheho ministrem v dohledné době nejmenuje, jediný možný institut je kompetenční žaloba, protože podle ústavy má prezident na návrh premiéra členy vlády jmenovat. Spor u Ústavního soudu ovšem může vyvolat premiér, který však v úterý uvedl, že k tomu nevidí důvod.

8:00 Miroslav Poche pozvánku na Hrad nedostal

V kabinetu by měla doplnit zástupce ANO pětice nominantů ČSSD, europoslanec Miroslav Poche, který je oficiálním kandidátem na ministra zahraničí, ale pozvánku na Hrad nedostal. Zeman opakovaně zdůraznil, že kvůli jeho postoji k migraci a k Izraeli či jeho někdejšímu působení v pražské politice ho nejmenuje. Vážné výhrady k Pochemu vyjadřovali také komunisté.

7:00 Prezident Zeman dnes na Hradě jmenuje druhou Babišovu vládu

Prezident Miloš Zeman dnes osm měsíců po sněmovních volbách a pět měsíců po demisi menšinové vlády ANO jmenuje nový kabinet. Znovu ho povede předseda hnutí ANO Andrej Babiš, kterého prezident jmenoval podruhé premiérem už 6. června. Novou vládu vytvoří ANO s ČSSD, při hlasování o důvěře budou spoléhat na podporu komunistů, kteří o toleranci kabinetu definitivně rozhodnou o víkendu.

Související články