Bek ohlásil česko-slovenský tandem jako protiváhu proti Polsku a Maďarsku
PŘEDSEDNICTVÍ RADY EU
Svoboda a zodpovědnost médií by se mohly stát společným tématem při nadcházejícím českém předsednictví v Radě Evropské unie a slovenském předsednictví ve Visegrádské skupině (V4), jejímiž členy jsou kromě Česka a Slovenska také Maďarsko a Polsko. Vyplývá to z vyjádření českého ministra pro evropské záležitosti Mikuláše Beka (STAN), který dnes navštívil Slovensko. Dále naznačil, že se rýsuje česko-slovenský tandem jako protiváha proti názorům polských a maďarských partnerů například v otázkách právního státu a konfliktu s EU.
„Jedním z témat, které nás zajímá společně, je svoboda a zodpovědnost médií. Já čekám, že některá z priorit českého předsednictví bude mířit tímto směrem, a zdá se, že i na slovenské straně to nachází pochopení. Slovensko má poměrně drastickou zkušenosti v oblasti médií a Česká republika má za sebou docela složitou debatu o kontrole veřejnoprávních médií nebo o vlivu některých soukromých firem na mediální trh,“ řekl novinářům Bek, který měl při návštěvě Bratislavy v programu například schůzky se slovenským ministrem zahraničí Ivanem Korčokem a jeho náměstkem Martinem Klusem.
Na Slovensku byl před čtyřmi lety zavražděn investigativní novinář Ján Kuciak spolu se svou snoubenkou. Motivem činu podle policie byla Kuciakova práce. Tři obžalovaní z vraždy reportéra si již odpykávají dlouholetý trest vězení. V případě dvou dalších obžalovaných soudy dosud nevynesly pravomocný verdikt. Kuciakova vražda vyvolala v zemi rozsáhlé demonstrace, které vyústily ve výměnu tehdejšího premiéra Roberta Fica.
„Těší mě, že s ministrem Bekem jsme našli shodu v mnoha sektorových prioritách českého předsednictví Rady EU, jako je kybernetická bezpečnost, boj proti odlesňování nebo ochrana novinářů,“ uvedl Klus v tiskovém prohlášení slovenského ministerstva zahraničí.
Podle Beka hlavním tématem jeho jednání na Slovensku byla právě spolupráce mezi oběma zeměmi v době, kdy bude ve druhém pololetí Praha předsedat Radě EU a Slovensko zase V4.
„Dnes třeba polští nebo maďarští kolegové vznáší na jednání V4 témata právního státu a svůj pohled na věc nebo svůj pohled na konflikt s Evropskou unií, tak si myslím, že stejně je namístě, aby Česká a Slovenská republika vnášely do společné diskuse témata, ve kterých třeba nutně nebudeme mít společnou pozici,“ řekl Bek.
Podle Beka mají česká a slovenská vláda v řadě otázek společný názor a nerozděluje je například téma právního státu, které jsou důležité pro Maďarsko a Polsko. „Určitě platí to, že mezi českou a slovenskou vládou existuje méně rozdílů než mezi ostatními členy V4,“ dodal.
„S Českem máme v mnohém velmi blízké názory, zvláště například v otázce významu dodržování pravidel právního státu,“ uvedl v prohlášení šéf slovenské diplomacie Korčok.
Český ministr také uvedl, že vztahy v rámci Východního partnerství budou jednou z priorit českého předsednictví v EU. „I tady máme se Slovenskem podobný názor a máme poměrně distancovaný názor od postoje, který v poslední době v této věci zastává Maďarsko,“ řekl Bek.
Do projektu Východního partnerství EU řadí unie vedle Ukrajiny, Moldavska, Gruzie, Arménie a Ázerbájdžánu také Bělorusko, jehož vláda loni členství kvůli unijním sankcím pozastavila.