Madurův generál uprchl do Kolumbie. Opozičníka Guaidóa uznal prozatimním prezidentem

Venezuelská armáda

Madurův generál uprchl do Kolumbie. Opozičníka Guaidóa uznal prozatimním prezidentemNOVÉ
Svět

Echo24

Venezuelský generál, který čelí sankcím Spojených států, uprchl do Kolumbie a v televizním rozhovoru označil vládu prezidenta Nicoláse Madura za neschopnou a zkorumpovanou. Zároveň generál uznal vůdce venezuelské opozice Juana Guaidóa jako prozatímního prezidenta. Informovala o tom agentura Reuters.

Spojené státy uvalily sankce na generála Carlose Rotondara, někdejšího šéfa venezuelského státního úřadu pro poskytování léků a pomoc osobám s chronickými onemocněním, s cílem poukázat na „špatný ekonomický management a rozšířenou korupci,“ Madurovy vlády.

„Nejsem zrádce, jsem věrný vlasti,“ řekl Rotondaro v pondělí v rozhovoru pro kolumbijskou zpravodajskou stanici NTN24. „Má přísaha nezahrnovala obranu korupce a neschopné vlády,“ dodal s tím, že Venezuelané chtějí nastolit změnu skrze svobodné a spravedlivé volby.

Rotondaro doplnil, že Venezuelu opustil přes nelegální hraniční přechod, protože mu byl zneplatněn pas. Venezuelské ministerstvo pro informace nejnovější vývoj dosud nekomentovalo.

Od ledna podle Reuters z Venezuely do Kolumbie uprchlo několik set venezuelských vojáků, kteří Madurovu vládu odsoudili a vyjádřili podporu Guaidóvi, jehož v lednu opozicí vedený venezuelský Kongres označil za prozatímního prezidenta.

Podpora vysoce postavených příslušníků venezuelské armády je pro Madura k udržení moci klíčová. Země se potýká s hyperinflací a v důsledku hluboké ekonomické krize se rozšířily jinak léčitelné nemoci a hlad. Jen od roku 2015 Venezuelu opustily asi tři miliony osob. Maduro tvrdí, že se Venezuela stala obětí „ekonomické války“ vedené politickými nepřáteli a Spojenými státy. Většina západních států Guaidóa uznala jako prozatímního prezidenta.

Venezuelský úřad , v jehož čele stál Rotondaro, mnoho let dovážel a distribuoval léky zdarma nemocným, mimo jiné i onkologickým pacientům. V důsledku ekonomické krize se ale úřad zadlužil farmaceutickým společnostem a nemohl léky dále dodávat několika milionům chronicky nemocných.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.