Češi ho pustili, teď chce Ankara zadržet „teroristu“ Muslima po Německu
Sálih Muslim v Německu
Turecké úřady požádaly Německo o zadržení a vydání syrského Kurda Sáliha Muslima, kterého Ankara považuje ze teroristu, ale podle Kurdů je hrdinou boje proti teroristickému hnutí Islámský stát. O tureckém požadavku v pondělí informovala agentura Anadolu. Muslima na základě tureckého mezinárodního zatykače zadržela před týdnem česká policie, soud ho ale o několik dní později propustil na svobodu. V sobotu se pak Muslim zúčastnil v Berlíně demonstrace proti turecké vojenské ofenzivě na severozápadě Sýrie. Německé ministerstvo vnitra případ odmítlo komentovat.
Muslim do loňska patřil k vedení kurdské Sjednocené demokratické strany (PYD), která je podle Ankary napojená na tureckou separatistickou Stranu kurdských pracujících (PKK). Ankara považuje obě strany za teroristická uskupení, EU a Spojené státy k teroristickým organizacím řadí pouze PKK.
Turecko kurdského politika viní z narušování jednoty a územní celistvosti státu a z podílu na pumovém atentátu, při kterém v roce 2016 v Ankaře zemřelo 29 lidí. Rozhodnutí českého soudu Turecko tvrdě kritizovalo. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v této souvislosti prohlásil, že verdikt znamená, že Česko podporuje terorismus.
Mluvčí německého ministerstva vnitra se dnes k případu odmítl vyjádřit s odkazem na ochranu soukromí. „Všeobecně platí, že pokud bychom takovou žádost o dopadení dostali, ať už na bilaterálním základě, nebo prostřednictvím Interpolu, musí vždy následovat velmi pečlivé zkoumání,“ řekl dnes podle agentury AP novinářům mluvčí Johannes Dimroth.
Mluvčí dodal, že německá vláda vezme v úvahu „všechny aspekty, které v takových případech musí být zváženy“ před přijetím rozhodnutí. AP podotýká, že Německo v minulosti vznášelo námitky proti tomu, že Turecko využívá mezinárodních zatykačů vydaných Interpolem na žádost Turecka k tomu, aby byly jiné země nuceny zadržovat kritiky tureckého režimu.