Úředník, který rozhodne o Babišovi, dostal nového šéfa. Kraj odmítá, že by změna byla účelová

Babišův střet zájmů

Úředník, který rozhodne o Babišovi, dostal nového šéfa. Kraj odmítá, že by změna byla účelovánové 2
Domov

Karolína Vaverková

Šéf Krajského úřadu pro Středočeský kraj Jiří Holub odmítl kritiku, že by se na úřadě účelově děly změny v souvislosti s případem střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Odmítám vměšování politiků a médií do správních řízení, uvedl ve čtvrtek Holub. O bleskové a utajené reorganizaci krajského úřadu, která ohrožuje důvěryhodnost rozhodnutí v Babišově kauze, hovořili hlavně opoziční Piráti. To kraj odmítá, reorganizaci prý připravoval dlouhodobě. Definitivně o ní ale rozhodl až poté, co Černošice vydaly v Babišově případu rozhodnutí. Odbor, který bude Babišův případ řešit, se sloučil s jiným, a má tak nového šéfa. 

„V minulých dnech se objevily spekulace, týkající se organizačních změn v úřadu, které bych rád uvedl na pravou míru. Organizační změny jsou dávány do souvislosti se snahou ovlivnit rozhodování ve prospěch premiéra Babiše, to odmítám,“ uvedl Jiří Holub.

Zároveň ale uvedl, že sloučení odboru správních agend, který měl rozhodovat v kauze možného střetu zájmu premiéra Andreje Babiše (ANO), do odboru legislativně právního, se finálně rozhodlo až poté, co o kauze rozhodl Městský úřad v Černošicích. „O sloučení jsme rozhodli 24. ledna 2019,“ řekl Holub s tím, že se o změně jednalo celý rok 2018. Žádné personální změny v odboru nenastaly, dodal. 

Reorganizací se dle Holuba ušetřily dvě pracovní místa a zrychlilo se vydávání rozhodnutí.

Premiér čelí podezření, že stále ovládá média spadající pod holding Agrofert. Městský úřad v Černošicích mu za přestupek v podobě střetu zájmů již uložil pokutu, rozhodnutí vydal 21. ledna, podle deníku Právo šlo o 200 000 korun. Babiš se proti tomu odvolal, kauzou by se tak mohli brzy zabývat krajští úředníci. Odvolací proces, respektive Babišův spis se na Krajský úřad pro Středočeský kraj zatím nedostal.

Babišovo odvolání má nově spadat pod odbor legislativně právní a krajský živnostenský úřad, a tím pádem i pod nového ředitele Vladimíra Černého. Předchozí vedoucí odboru správních agend Alice Opočenská nyní vede odbor zdravotnictví. Podle Holuba se reorganizací uspořila pracovní místa a například zrychlilo vydávání rozhodnutí. Uvedl, že úřad je živý organismus a změny jsou kontinuální.

Středočeský krajský úřad od 1. února začlenil dosavadní odbor správních agend, který měl rozhodovat v kauze možného střetu zájmu premiéra Andreje Babiše (ANO), do odboru legislativně právního. Podle Pirátské strany to vyvolává pochybnosti kolem rozhodování úřadu v tomto případu. Ředitel krajského úřadu Jiří Holub ale tvrdí, že jde o interní organizační změnu, která nemá vliv na výkon přenesené působnosti.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Hejtmanka Jermanová odmítla jakýkoli vliv na Babišovu kauzu střetu zájmů