Zavřít Hamáčka si mohou až potom
KOMENTÁŘ
KOMENTÁŘ
VÁLKA NA UKRAJINĚ
Předměstí ukrajinského Dnipra čelilo ve čtvrtek ráno bezprecedentnímu raketovému útoku z Ruska. Nejdřív se spekulovalo o tom, že Rusové použili mezikontinentáln ...
Napříč českým obyvatelstvem panuje dnes sotva v něčem tak masivní shoda jako v potřebnosti vrátit žáky do škol. Česká televize se po nějaké době rozpomněla na to, že ze svého obřího rozpočtu může být veřejně prospěšná, a objednala si k zavírání velký průzkum u společnosti STEM/MARK. Jeho výsledek je jednoznačný: devět z deseti Čechů chce začít vracet žáky do škol od začátku března. To je po několika týdnech nadprůměrně temného korona zpravodajství znak pozoruhodné kolektivní rezistence.
Téměř všechny politické strany se vyjadřují stejně nebo se tak alespoň tváří. Premiér Andrej Babiš do minulého týdne, shodou okolností tak dlouho, než s pandemickým zákonem dostal pod střechu nástroje k pokračování svého boje s pandemií, tvrdil v zásadě totéž. Ale už netvrdí. V březnu se žádné ročníky otvírat nebudou. Protože se objevila podezřelá objednávka na čínské rychlotesty pro žáky. A tu zrušit nebude škoda, aspoň se veřejnost nebude zabývat myšlenkami na školy ve špatné epidemické situaci. „Když kabinet zruší zakázku na antigenní testy, uzavřenou stoprocentně podle zákona,“ reaguje na Babišova slova ministr vnitra a zadavatel podivného tendru Jan Hamáček, „tak se školy v březnu prostě neotevřou.“
Tohle už je fakt zlý sen. Portál Seznam Zprávy zjistí, že prostředník, který měl nakupovat neinvazivní testy pro žáky z Číny, je podivná firma Tardigrad International Consulting s kapitálem jednoho tisíce korun a adresou mateřské firmy kdesi v Karibiku. Načež ministr Hamáček kontruje tím, že na konkurenční a i premiérem doporučovanou firmu (Chinorax, která by požadovaných 800 tisíc testů dodala levněji, a to o 40 milionů korun) má špatné reference od kontrarozvědky. Chinorax prý má blízko k jednomu podezřelému podnikateli.
Sledujeme náhle vypuknuvší titánský souboj o čistotu v politice, souboj vedený mezi oligarchou a cynikem, který několik let výměnou za vládní účast pro svou stranu vědomě udržuje režim oligarchie. Režim, jehož podstatou není převod částek srovnatelných s oněmi 40 miliony, ale částek v řádu miliard, legálně, za denního světla.
Každá doba má své priority, dnes je národní prioritou (viz průzkum STEM/MARK) zastavit téměř už roční rozklad českých dětí, jejich urychlený návrat ráno do lavic a odpoledne na kroužky. Příčetní vládci a spolu s nimi tvůrci veřejného mínění by pracovali na co nejrychlejším dopravení antigenních testů k dětem, policie mezitím může klidně zahájit vyšetřování a dnešního ministra vnitra za tradičních pět až sedm let klidně odstíhat.
Ale tady se opakuje jen několik dnů starý přízračný moment, kdy se váznoucí distribuce vakcín napříč republikou vysvětlovala lhůtami v zákoně, jež mají neúspěšní účastníci soutěže na odvolání. Alternativní vysvětlení tohoto antikorupčnického autismu je hluboká obava, strach z toho, že nepředvídatelná infekce ještě bude zabíjet a že se pak členům vlády začne vyčítat všechno, co teoreticky mohli podniknout, a nepodnikli – včetně dalšího držení málo nakažlivých dětí v domácím vězení.
Ale to je uděl politiků, vybírat mezi dvěma či více těžkými možnostmi. Nemusejí to maskovat žádnou antikorupční šmírou.