Nový Spider-Man se natáčel na Karlově mostě. V Liberci omezil dopravu

slavní herci v Praze

Nový Spider-Man se natáčel na Karlově mostě. V Liberci omezil dopravuNOVÉ
Foto:

FOTO: Falcon a.s.

1
Panorama

vt Echo24

Očekávaný superhrdinský snímek Spider-Man: Daleko od domova (Spider-man: Far From Home) se natáčí v Praze a Liberci. Pavoučí muž z populární komiksové série od vydavatelství Marvel Comics se mihl i na Karlově mostě, který si v úterý v noci kompletně zabral americký filmový štáb. V Liberci musela radnice kvůli natáčení dalších scén do snímku částečně omezit dopravu v centru města.

Na Karlově mostě probíhalo hned první natáčení. Na oblíbené pražské památce strávili více než pět hodin představitel Spider-mana Tom Holland a herečka Zendaya Colemanová. Most byl z obou stran uzavřený, na scénu si hollywoodští filmaři najali více než sto komparzistů. Dva jeřáby si štáb nechal dopravit po vodě.

O příběhu chystaného filmu se prozatím moc neví, autoři akorát zmínili, že se Peter Parker (civilní jméno Spider-mana) vydá se svými spolužáky na školní výlet do Evropy. Režie snímku na motivy populárních komiksů z vydavatelství Marvel Comics se chopil Jon Watts. V titulní roli se počtvrté představí zmíněný Tom Holland, který tuto postavu ztvárnil i v předchozích filmech. V dalších rolích se objeví Michael Keaton, Zendaya, Marisa Tomeiová, Jacob Batalon a Jake Gyllenhaal.

Spider-Man: Daleko od domova je pokračování předchozího filmu s podtitulem Homecoming, 23. film ze série Marvel Cinematic Universe a rovněž první film po „třetí fázi“, kterou uzavře čtvrtý díl superhrdinských Avengers. Uvedení snímku do amerických kin se plánuje na 5. červenec 2019. V České republice bude mít film premiéru o den dříve, tedy 4. července 2019.

V Liberci se kvůli natáčení omezila doprava

V Liberci se od pondělí po následující dva týdny natáčí další scény amerického velkofilmu. Náměstí u radnice si kvůli tomu nechali filmaři přestavět na karnevalovou slavnost. Nápisy na kulisách uvádí, že jde o pražský karneval kouzel.

Natáčení v Liberci zprostředkovala místní filmová kancelář provozovaná městem, jež s projektem pracuje pod názvem Bosco. Mluvčí radnice Jan Král řekl, že k natáčení nic bližšího říci nemohou. Dokonce není ani možné shora pořizovat fotografie připravené scény. „Je zákaz fotografování z radnice. I majitelé okolních domů mají s produkcí podepsanou smlouvu, že nesmějí pořizovat fotografie,“ řekl Král.

Kolemjdoucí si ale mohou udělat představu, jak scéna vypadá. Je tam ruské kolo, kolotoč, zastřešené pódium a pouťové stánky. Zcela jinak vypadá kašna, sochu Neptuna s trojzubcem nahradila socha neznámého myslitele se vzpínajícími se koňmi. Okolo scény jsou připravené plošiny a další technika filmařů, na zemi jsou natažené kilometry kabelů.

Zvláštně v chystané scéně působí památník devíti libereckým obětem ze srpnové okupace 1968, který je ve výklenku na čelní straně radnice. Hned vedle tankového pásu se jmény obětí byla položená koncovka s šesti zásuvkami prodlužovacího kabelu. Na toto místo se obvykle při pietě dávají svíčky a kladou květiny.

Díky natáčení získá Liberec asi milion korun, filmaři navíc opraví Neptunovu kašnu. Negativem bude omezení pro pěší i dopravu. Přes den bude možné po náměstí chodit jen po obvodu a každou noc mezi 18:00 a 7:00 až do 29. září bude náměstí uzavřené zcela. V noci bude neprůjezdná i přilehlá Železná ulice, což se dotkne také tras dvou autobusových linek jezdících do Růžodolu. Linky 12 a 23 budou jezdit po objízdné trase. Filmaři budou natáčet nejen v centru, ale také před Koloseem v Pavlovicích, kde bude mezi 17. až 29. zářím uzavřena Polní ulice.

Problémy budou mít v následujících lidech také řidiči, kteří budou chtít zaparkovat v horním centru. Většina parkovišť je vyhrazena pro filmaře. K dispozici budou mít přes 100 míst na parkovištích před divadlem F. X. Šaldy, na Sokolovském náměstí, v Kostelní ulici a na Vavřincově vrchu. „Prosíme proto všechny řidiče, kteří se vydají do centra města, aby využili parkovací plochy v NG Plaza nebo parkoviště krajské vědecké knihovny. Popřípadě zvolili pro cestu k radnici MHD,“ dodal Král.

Čtěte také: Do kin v Británii jde válečný film Hurricane. Připomíná i české letecké eso

Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.