„Život je krásný a může být pomíjivý.“ Babiš natočil velikonoční vzkaz

PREMIÉR PROMLOUVÁ K LIDU

„Život je krásný a může být pomíjivý.“ Babiš natočil velikonoční vzkaz
Premiér Andrej Babiš Foto: Hnutí ANO
Domov

Echo24

Premiér Andrej Babiš (ANO) v jednom ze svých obvyklých videovýstupů procítěně apeloval na lidi, aby se během velikonočních svátků nescházeli. Oproti ministru zdravotnictví Janu Blatnému (za ANO) a šéfovi vnitra Janu Hamáčkovi (ČSSD), kteří v uplynulých dnech mluvili o tom, že lidé se nesmí „utrhnout ze řetězu“, tak nevyhrožoval. I po roce probíhajících uzávěr premiér pouze řekl, že na všechny myslí a že je nutné vydržet. Získávání vakcín je podle Babiše boj, o svém aktuálním selhání ve vyjednání dodatečných látek nemluvil.

„Všichni jsme si přáli, že na Velikonoce už budeme mít tu svobodu a volnost,“ řekl Babiš a jako už nesčetněkrát zopakoval, že to hlavní je ochránit životy všech spoluobčanů a udělat vše proto, aby situaci zvládnul zdravotní systém zvládl. Podle premiéra to zatím zdravotnictví zvládá, hned v další větě si ale protiřečí, když říká, že zdravotníci zažívají peklo.

„Myslím na rodiče. Na ty, kteří musejí online vyučovat své děti. Je to obrovský nápor na psychiku ne těch dětí, ale hlavně na vaši,“ řekl Babiš. Ještě minulý týden přitom razil své téma úřední maturity, kterou by si podle něj zasloužili studenti, kteří ve velkém trpí psychickými problémy a stresem.

Podle Babiše je život krásný, ale může být i krátký. „Hmotné statky jsou pomíjivé. Nejdůležitější věci v životě jsou rodina, děti, přátelé a zdraví. Před rokem jsme o Velikonoce dokázali, že jako společnost jsme nesmírně silní, že se dokážeme spojit a zapomenout na svůj osobní prospěch a uskromnit se,“ uvedl.

Narozdíl od jiných vládních představitelů tak Babiš volil spíše neutrální věty. Ministr Blatný narozdíl od něj řekl, že pokud se lidé o Velikonocích „utrhnou ze řetězu“ a nebudou dodržovat protiepidemická opatření, hrozí, že se školy otevřou 12. dubna jen na týden, než se epidemie zase zhorší. Uvedl to v reakci na porušování protiepidemických opatření s příchodem slunečného počasí, kdy lidé vyrazili do parků a na další veřejná místa. Podobně se vyjadřoval i Hamáček.

Babiš aktuálně čelí útokům ze strany vlády i opozice za selhání ve vyjednávání o podílu Česka z dodatečných deseti milionů vakcín od firem Pfizer/BioNTech.